مرورگر شما از جاوا اسکريپت پشتيباني نمي کند.
تنظيمات قالب
رنگ قالب:


فونت قالب:
تبليغات
اعطای مدارک معتبر مورد تایید دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی،برگزاری کلاسهای آموزشی ضمن خدمت ویژه فرهنگیان و کارمندان اداره ها،برگزاری محافل انس باقرآن و مسابقات قرآنی
درباره سايت
sj114
پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران seraaje_dehloran@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات
sj114 آموزش
sj114 صوتی
sj114 فیلم
sj114 زندگینامه قاریان مشهورجهان
sj114 برنامه های موبایل وکامپیوتر
sj114 تلاوت آنلاین قرآن کریم+متن
sj114 تعبیرخواب کامل(اختصاصی)
sj114 اطلاعیه کلاسهای آموزشی
sj114 کمکهای خیرین
آمار سايت
آمار مطالب

کل مطالب: 147
کل نظرات: 9

آمار کاربران

تعداد اعضا: 29
افراد آنلاين: 1

آمار بازديد

بازديد امروز : 158
بازديد ديروز : 1155
گوگل امروز : 16
گوگل ديروز : 116
بازديد اين هفته : 3434
بازديد اين ماه : 27548
بازديد اين سال : 131878
بازديد کل : 151619

مشخصات کاربر

آي پي : 3.230.154.129
مرورگر :
سيستم عامل :
امروز :
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
لينک هاي روزانه
تبليغات
برگزاری کلاسهای آموزشی قرائت قرآن کریم(از مقدماتی تاپیشرفته) ویژه برادران و خواهران، تفسیر،تربیت معلم پیش دبستانی،تربیت معلم روخوانی و روانخوانی و غیره
ورود يا عضويت
ورود به سايت :
نام کاربری
رمز عبور

فراموشي رمز عبور؟

عضويت سريع :
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

به نظر شما سایت چگونه است؟

آگهي ها
تبادل لينک اتوماتيک

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران و آدرس sj114.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

 

 

 


لينک هاي دوستان
درگاه پرداخت بانکي
********************************************** ********************************************** www.seraaj64.ir ********************************************** **********************************************
********************************************** **********************************************
استخاره آنلاین با قرآن کریم

********************************************** **********************************************

مجله نایت پلاس

تبليغات
آدرس محل موسسه قرآنی سراج: دهلران- خیابان معلم- جنب آژانس علی-حسینیه ابوالفضل العباس(ع)- محل برگزاری کلاسهای آموزشی قرآن و تفسیر جهت اطلاع از زمان ثبت نام و همچنین دوره آموزشی با شماره تلفن های ذیل تماس حاصل فرمائید: 33727360-084 ........09187441008.........09377597262.........مدیریت مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران
آخرين ارسال هاي انجمن
بازديد : 3854 نويسنده : مدیریت مؤسسه قرآنی سراج تاريخ : شنبه 24 آبان 1393"18:34"

حرف ج

1.7.1 جاجيم

جاجيم در خواب تملک کوچک و مال منقول است. احساس مالکيت است نسبت به چيزهاي کم ارزش که در اطراف ما يافت مي شوند. وقتي در خواب مي بينيد که جاجيم مي بافيد طرحي و زمينه اي براي يک درآمد مالي در زندگي شما ريخته مي شود. داشتن جاجيم نيز همين تعبير را دارد. چنان چه در خواب ببينيم جاجيم مي بافيم و رنگ هاي خوب و درخشنده در آن به کار مي بريم و نقشهاي چشمگير مي اندازيم تدارک کاري را مي بينيم که سود بخش است و اميد زيادي مي توانيم به آن داشته باشيم. اگر در خواب ببينيم که کسي جاجيم به ما داد از جانب او سودي عايد ما مي شود که به اندازه همان جاجيم بزرگ يا کوچک است. اگر کسي جاجيم به ما داد که فرسوده و پاره و کهنه بود کاري مي کند که موجب تاثر و اندوه ما مي شود که البته جنبه مالي دارد نه احساسي و عاطفي. اگر کسي در خواب جاجيم کهنه و فرسوده اي را از خانه شما ببرد موجب تسکين غم و رنج شما مي شود و بلائي را از خانه شما دور مي کند. اگر جاجيم را روي کرسي انداخته باشيم و آن جاجيم نو و قشنگ و خوش رنگ باشد به کمک پول محيط خانوادگي گرمي به وجود مي آوريم. اگر جاجيم را به عنوان فرِِش زير پا گسترده و تنها روي آن نشسته بوديم يا تا کرده و دور آن طناب پيچيده بوديم به سفر مي رويم.

1.7.2 جادو

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

چنان چه در خواب جادو و جادو گر ببينيد با توجه به باور و ناباوري خودتان مي توانيد تعبير آن را بيابيد. ما به طور کلي براي جادو گران قيافه اي زشت و کريه قائليم. اين جماعت چون فعل باطل دارند نمي توانند چهره اي روحاني و آسماني و فرشته سان داشته باشند پس ديدن جادوگران در خواب ميمون نيست و بيننده خواب در فرداي بيداري بهتر است صدقه بدهد.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

جادوگر: زندگی نا معلوم ، کارو کوششی سخت

 

محمدبن سيرين گويد:

جادوئي كردن در خواب، كار باطل است. اگر خواب بيند كه جادوئي مي كرد، دليل كه كاري كند بيهوده و باطل وبعضي از معبران گفته اند: جادوئي فتنه بود آن كس را كه بهر او جادوئي كنند.

 

جابر مغربي گويد:

جادوئي كردن در خواب از بهر كسي، تعهد بود به دروغ، كه مردمان را بدو فريبد و جادوئي در خواب، دشمن فريبنده است.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

جادوئي كردن در خواب بر شش وجه است.

اول: فتنه.

دوم: فريب.

سوم: مكروحيله.

چهارم: توطئه و بد خواهي.

پنجم: باطل و دروغ.

ششم: كاري كه در آن اصلي نبود.

 

جادو در خواب فتنه و دروغ است.

1.7.3 جاده

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

جاده ها در خواب هاي ما (زندگي و سرنوشت) هستند. راه هاي خوب و بدي به شمار مي روند که مي پيمائيم و در اين راه ها به نتايج نيک و بد و خير و شر ميرسيم. اگر در خواب جاده اي ديديد که در آن جاده تنها بوديد در روزهاي آينده احساس تنهائي و بي ياوري مي کنيد. اگر در جاده اي پا برهنه بوديد خوب نيست. اگر جاده ناصاف و غير هموار بود با مشکلاتي رو به رو مي شويد و به دشواري مي افتيد. اگر جاده اي را که مي پيموديد ( با وسيله يا بدون وسيله فرق نمي کند) صاف و هموار بود تعبيري مخالف تعبير بالا دارد و خواب شما مي گويد راه پيشرفتتان صاف است. اگر جاده ناگهان بريده شد و به بن بست رسيد خوب نيست. اگر جاده پرتگاه داشت و شما از آن پائين رفتيد تنزل شان مي يابيد و اگر به پرتگاه سقوط کرديد حادثه اي نامطلوب اتفاق مي افتد که موجب سقوط شما مي شود. اگر جاده تنگ و آفتاب گرم بود به بيماري مبتلا مي شويد. اگر به سر بالائي رسيديد و به آساني آن را طي کرديد ارتقا مقام مي يابيد و چنانچه به دشواري بر خورديد مشکلاتي سر راه شما قرار مي گيرد که در مي مانيد. به ديدن جاده در خواب مسير همان حياتي است که داريد طي مي کنيد منتها خواب شما از آينده هايي نه چندان دور خبر مي دهد و شما را از آن چه مي خواهد پيش بيايد آگاه مي کند.

 

مولف گويد :

اگرببيند در جاده از ماشين پياده شده و به راه نگاه کرد دليل که در مبدا حرکت کاري برايش پيش خواهد آمد

1.7.4 جارچي

1ـ ديدن جارچي در خواب ، نشانة آن است كه بحث و گفتگوها به نتيجه اي مطلوب مي رسد .

2ـ اگر جارچي اندوهگيني به خواب ببينيد ، نشانة آن است كه واقعه اي تأسف بار به وقوع مي پيوندند .

1.7.5 جارختي

جارختي يا جا لباسي و يا چوب لباسي وسيله اي است آشنا که در همه خانه ها هست و ما علي الرسم لباس خويش را بر آن مي آويزيم . اين وسيله را ممکن است در شهرهاي مختلف به نام هاي گوناگون بشناسند اما به طور کلي در فارسي جارختي مي گوئيم. جارختي در خواب هاي شما محرم و غم گسار شما است. سنگ صبور شما است. کسي است که هم شما را دوست دارد و هم بار غم تان را سبک مي کند و رازتان را محفوظ نگه مي دارد و بالاخره در حفظ آبروي شما مي کوشد. جارختي در خواب تجسم چنين کسي است در زندگي روزانه شما و در بيداري. شما هر کس و در هر شرايط سني که باشيد چنين شخصي را در زندگي خويش داريد و اگر هم نداشته باشيد به آن نيازمنديد. براي دختر و پسر جوان مادر بهترين کسي است که غم مي خورد و کمک مي کند. براي زن شوهر و براي شوهر زن و بالاخره براي همه به طور کلي دوست خوب که شايد از برادر نزديک تر باشد. اگر در خواب مشاهده کرديد که جارختي شما بزرگ و مجلل و احساس کرديد که به شما تعلق دارد کسي هست که در آينده غم شما را با بردباري خواهد خورد و بار اندوهتان را خواهد برد که او بسيار کريم و بخشنده است. اگر جارختي کوچک و محقرانه اي داشتيد که لباس هايتان بيش از ظرفيت آن بود گوينده اين است که غم خوار شما نيز ناتوان است و اندوه شما بزرگتر از تحمل او است. جارختي شکسته گوياي تنهائي و بي همدمي است البته با توجه به توضيحي که در بالا داده شد همدم و غم گسار هر کس فرق مي کند. اگر جارختي داشتيد و خالي بود خوب است زيرا همدم و غم گسار داريد اما غم نداريد. اگر جارختي خريديد و به خانه آورديد و به ديوار کوفتيد با کسي دوست مي شويد که جاي همدم شما را مي گيرد و مونس شما خواهد شد. اگر جارختي داشتيد و آن را از جاي خود کنديد چنين محرمي را از دست مي دهيد. اگر آن قدر لباس به جارختي آويختيد که از جاي کنده شد خوب نيست.

1.7.6 جارو

محمدبن سيرين گويد:

جاروب درخواب، خادم و خدمتكار است و جاروب درشت خادمي است كه تقاضاي چيزها كند. اگر بيند كه خانه را به جارو مي رُفت، دليل كه مالش ضايع شود. اگر بيند خانه كسي مي رُفت، دليل كه مال كسي بدو رسد, خاصه بيند كه خاك رفته را به خاك خود آورد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

جاروب ديدن به خواب بر سه وجه است.

اول: خادم،

دوم: منفعت،

سوم: كسى كه از مردم تقاضا مى كند جيزهايى را كه دارند به او بدهند.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

جارو کردن در خواب پس انداز مال اندک است و به زبان ساده تر پول جمع کردن. عمل زوائد مخارج ضروري را زدن و بهاي آن را به کناري نهادن و به آن دل خوش بودن در خواب هاي ما به صورت جارو کردن و جارو ظاهر مي شود. معبران کهن نوشته اند جارو خادم و خدمتگزار است ولي به نظر من تعبير بالا درست تر است. زني اگر در خواب ببينيد که جارو مي کند و آن صبح زود و به هنگام طلوع آفتاب باشد مورد توجه و عنايت شوهرش قرار مي گيرد و اگر ببينيد که شب در تاريکي جارو مي کند دعوا و مرافعه راه مي اندازد. جارو کردن در خواب هنگام شب خوب نيست. مردي اگر در خواب ببيند که جارو مي کند و به خانه خود خير و برکت مي آورد. جواني اگر در خواب ببيند که جارو مي کند و خس و خاشاک و خاکروبه جمع کرده ، پولي در اختيارش مي گيرد يا اينکه به کاري مشغول مي شود. جارو کشيدن به ديوار خوب نيست و غم و اندوه مي آورد و به معني جا به جا کردن غم و اندوه است همان طور که خاک را از ديوار به کف اتاق مي ريزيد خواب شما مي گويد ناراحتي ها را جا به جا مي کنيد. جاروي دسته دار کمک و مساعدتي است مالي که به بيننده خواب مي شود. اگر در خواب ببينيد که کسي جارو مي کند و خس و خاشاک را به طرف شما مي راند براي شما درد سر و ناراحتي مالي به وجود مي آورد و اگر خلاف جهت شما جارو مي کند و خاکروبه را از جائي که شما بوديد دور مي راند غم و اندوه را از شما مي راند. ديدين جاروي از هم گسيخته و پاره و ولو در خواب خوب نيست و بيماري يا مرگ زن خانه است. دور افکنده و فروختن جارو جدائي بين زن و شوهر است. اگر ببينيد که جارو مي کنيد و خس و خاشاک و خاک را گوشه اي گرد مي آوريد پول جمع مي کنيد و اگر به وسيله خاک انداز بر گرفتيد پولي به دست شما مي رسد مشروط بر اين که دور نريزيد.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

جاروکردن : آدمهای به ظاهر دوست

جارو : اختلاف در درون خانواده

جاروی کهنه : یک دیدار

جاروی تازه : آدمهای به ظاهر دوست

خریدن یک جارو : اختلاف با افراد خانواده

سوار جارو شدن : خرافات

1.7.7 جاز

:شنيدن صداي جاز چه ريتميک باشد و از شنيدن آن خوشمان بيايد و چه مصدع و ناخوشايند باشد لاف و دروغي است که مي شنويم و زننده جاز لافزن دروغگوئي است که با او برخورد مي کنيم. اگر صداي جاز را شنيديم و زننده آن را نديديم خبري بزرگ و مکروه مي شنويم که از آن خشنود نمي شويم. اگر در خواب ببينيم که کسي جاز مي زند و خودش به آهنگ آن مي رقصد و پاي مي کوبد يا شما با آن همراهي مي کنيد و پاي مي کوبيد عملي خلاف و گناهي بزرگ مرتکب مي شويد و انجام مي دهيد که غم و غصه و رنج و اندوه مي آورد و يعني ندامت مي کشيد. از امام صادق _ ع _ نقل مي کنند که صداي ناهنجار در خواب دروغي است و عملي است که به ناداني گفته و کرده مي شود. جازيست در خواب مردي است دروغ گو و لاف زن که خوب دروغ مي گويد و دروغ هايش به دل مي نشيند و اگر ديديد که خودتان با مهارت جاز مي زنيد به راحتي و خوبي دروغ مي گوئيد.

1.7.8 جاسوس

1ـ اگر خواب ببينيد جاسوسها با سؤ الات پي در پي شما را به ستوه مي آورند ، نشانة آن است كه در موقعيتي خطرناك قرار خواهيد گرفت .

2ـ اگر خواب ببينيد جاسوس هستيد ، نشانة آن است كه دست به كارهايي نامطلوب خواهيد زد .

1.7.9 جا سيگاري

جايي ديگر در مورد کليه وسايل و ابزار تدخين نوشتم. زير سيگاري هم از ابزار تدخين است و تعبيري مشابه ديگر از ابزار اين عمل دارد و علت و انگيزه اي است براي تالم و ناراحتي و تلخ کامي. اگر در خواب ببينيد که زير سيگاري داريد ولي سيگار يا پيپ نمي کشيد و دود نمي کنيد در آستانه کاري قرار گرفته ايد که اگر انجام دهيد لااقل خودتان را اندوهگين مي کند و احيانا دودش به چشم شخص خودتان مي رود. اگر کسي مقابل شما زيرسيگاري نهاد، اين کار در بيداري يک نوع حسن خدمت است اما در خواب خصومت و دشمني است و خواب شما مي گويد شما را تلخ کام مي کند. اگر شما هم اين کار را کرديد تعبير وارون دارد. شکستن زير سيگاري نجات از غم و رنج است. داشتن زير سيگاري شکسته نيز همين تعبير را دارد اما شکستن و دور افکندن آن بهتر است.

1.7.10 جاليز

:ديدن جاليز در خواب نيکو است زيرا نشان نعمت و برکت و خرمي است. سبزي جاليز خرمي است، محصول آن نعمت است و فزوني محصول برکت و چه خوب است که در خواب جاليزي سبز و پر محصول مشاهده کنيد و از اين بهتر وقتي است که در خواب احساس کنيد جاليز به خودتان تعلق دارد. البته همان طور که در جاهاي ديگر هم گفته شد اين تعبير موقعي درست است که شما جاليز بان يا جاليز دار يا کشاورز اهل جاليز کاري نباشيد چه اگر باشيد خوابتان دنباله انديشه و افعال روز شما است. اگر در خواب ببينيد که جاليزي پر نعمت و با محصول فراوان داريد و آن جاليز متعلق به شما است به بزرگي و نعمت مي رسيد. اگر در خواب جاليزي ديديد که به شما تعلق داشت يا متعلق به شما نبود و از آن چيزي بر گرفتيد مثلا هندوانه کنديد يا خيار و گوجه فرنگي برداشتيد به قدر آن چه مي کنيد بهره مند مي گرديد و سودي به شما مي رسد. اقدام به ايجاد يک جاليزار اقدام به کاري است که خير و برکت دارد. هم براي خودتان و هم براي ديگران. اگر دور جاليزار ديوار بود يا نرده و چپر و يا اين که وسط جاليز يک تک درخت بزرگ و تناور بود آن جاليزار و آن درخت نشاني از خانواده شما است که متنفع و بهره مند مي شوند. جاليز ويران و مخروبه زيان و خسران است. جاليز سوخته مصيبت است. جاليز زرد بيماري است و جاليز سبز خرمي و نشاط.

1.7.11 جام

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند كه آب به جام برداشت، دليل كند كه بر مال و زندگي فريفته شود

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند جام پر آب يا گلاب فرا گرفت يا كسي بدو داد و از آن بخورد، دليل كه زن خواهد يا كنيزك خرد و او فرزندي پارسا آيد كه از او راحت بيند. اگر بيند آب از جام بريخت و جام بماند، دليل كه فرزندش بميرد و مادرش بماند. اگر بيند جام بشكست و آب بريخت، دليل برهلاك فرزند است و مادر، هردو.

جابر مغربي گويد: اگر جام ها در خانه ا در ديوار نشانده بود، دليل كه به عدد آن جام ها او را كنيزكان و زنان بود. اگر جام سفيد يا سبز بيند، دليل كه او را زنان مصلح پارسا باشد. اگر جامهاي سرخ بيند، دليل كه او را زنان معاشره مفسده است. اگر جام ها زرد بيند، دليل كه زنان او بيمار و زردگون باشند. اگر جام ها سياه بيند، دليل كه او را زنان اندوهگين و مصيبت زده باشد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جام اگر پياله و پيمانه باشد که در حرف ـ پ ـ کلمه پياله تعبيرش نوشته شده و تکرار آن ضروري نيست ولي اگر جام وسيله نوشيدن باشد تعبيرش نوشته مي شود. به نوشته مرحوم مجلسي اگر کسي جام پر از آشاميدني را (درون آن جام هر مايعي باشد فرق نمي کند. شراب يا آب) تا انتها بنوشد نشان آن است که عمرش به پايان رسيده و طومار حياتش زود در هم پيچيده مي شود. چنانچه جام را تا نيمه بنوشد خواب مي گويد که عمرش به نيمه رسيده و نيم ديگرش باقي مانده که در آن مي تواند جبران مافات کند. اگر آن چه از جام مي نوشد شيرين باشد شيرين کام مي شود و به نعمت و دولت مي رسد و عز و جاه او افزوده مي گردد ولي اگر مايع درون جام تلخ و تند و بد مزه باشد به شکست و تلخ کامي مي رسد. اگر تيره و تار باشد رنج و اندوه مي يابد. اگر جامش شيشه اي باشد يا اين که جام در دست بيننده خواب بلرزد زندگي متزلزلي دارد که بر آن اعتباري نيست. اگر جام فلزي باشد زندگيش معتبر است. اگر چيزي در جام ريخت و جام را پر کرد و به دست گرفت ثروتمند مي شود و اگر جامي داشت و بيننده خواب به غفلت يا به عمد و سهو محتويات جام را زمين ريخت ورشکست و تهي دست مي شود و زيان کلي مي بيند. اگر کسي جامي پر به دست بيننده خواب داد( به شرطي که تا انتها ننوشد) از جانب دهنده جام سودمند مي گردد و عکس اين هم صادق است.

 

1ـ اگر خواب ببينيد از جامي نقره اي مي نوشيد ، نشانة آن است كه در آيندة نزديك از حرفة خود سودي اندك نصيبتان خواهد شد .

2ـ ديدن جام هاي قديمي در خواب ، علامت آن است كه از طرف افرادي ناآشنا ، به شما ثروتي خواهد رسيد .

3ـ اگر زني خواب ببيند به مردي يك جام شيشه ايِ پر از آب مي دهد ، علامت آن است كه در زندگي لذتي نامشروع خواهد برد .

1.7.12 جامه

حضرت دانيال گويد:

جامه در خواب، كسب و كار مرد باشد. اگر جامه خود را نيكو بيند، دليل كه كسب و كار او نيكو شود. اگر جامه بد بيند، دليل كه كسب و كارش بد شود. اگر پادشاه در خواب جامه خود سياه بيند، دليل بر نيكوئي حال او است. اگر رعيت جامه خود سياه بيند، دليل بر غم و اندوه است و جامه زرد درخواب، بيماري است و جامه سرخ در خواب، خرمي است و توفيق و طاعت، دليل بر اين كه جامه سبز حله بهشتيان است، آن نيز خوب است. و جامه سفيد شسته، ساختگي كار مردم است و جامه كبود، دليل بر مضرت است و جامه سوخته، دليل زنان است از سبب پادشاه و جامه دريده، دليل ظاهر شدن راز است و جامه پشمين و نمدين و پلاس، جمله دليل كه مال و خواسته او را حاصل شود و جامع مرقع، دليل بر درويشي و تنگدستي است و جامه چركين از هر نوع كه باشد، دليل بر اندوه و غم است و جامه كاغذي، دليل بر ملامت و شناعت كند و جامه كه از پوست چهارپايان است، دليل بر خير و منفعت است كه بدو رسد جهمه بي درز به شكل كفن، دليل كه شغلهاي وي در دين تمام شود و عرش به آخر رسيده باشد. اگر بيند پوست خر پوشيده است، دليل كه عز وجاه يابد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند جامه مهتري پوشيده است، اگر اهل آن جامه بود، دليل كه كارش قوي شود، اگر بيند جامه وزيري پوشيده است، دليل كه مال بسيار يابد، اما از خلق ملامتش است. اگر بيند جامه حاجبي پوشيده است، دليل كه از عطاي بزرگان محروم ماند. اگر بيند جواني جامه عواني پوشيده است، دليل كه كسي او ياري دهد به عطا رسانيدن به وي. اگر بيند كه جامه جلادي پوشيده است، دليل است كه منفعت يابد. اگر بيند جامه صاحب پوشيده است، دليل كه با امانت و زبان آور شود و به مهمات ساختن خلق مشغول شود. اگر بيند كه جامه صوفيان پوشيده است، دليل كه دين او زياده شود. اگر بيند جامه زاهدان پوشيده است، دليل كه با امانت است. اگر بيند جامه بزرگان پوشيده است، دليل كه كار و كسب دنيائي او نيكو شود. اگر بيند جامه اهل صلاح داشت، دليل كه كار دينش به صلاح آيد. اگر بيند جامه اهل فساد پوشيده است، دليل كه او را از اهل فساد غم و اندوه رسد. اگر بيند جامه مزد و كاركن داشت، دليل است كه متفكر و رنجور شود. اگر ديد جامه طبيبان داشت، دليل كه كارش نيكو شود و در ميان مردمان مشهور شود. اگر بيند جامه جهودان داشت، دليل كه به مكر و حيله كسي را هلاك كند و سرانجام كارش بد است. اگر بيند جامه ترسايان داشت، دليل كه كاري كند كه به سبب آن از دوست و دشمن ايمن نباشد. اگر ديد جامه كشيشي داشت، دليل كه صاحب بدعت بود و ميلش به فكر ضلالت است. اگر بيند جامه مغان داشت، دليل كه ميلش به جانب بددينان و جاهلان است. اگر بيند جامه مرتدي پوشيده داشت، دليل كه كسي عطائي بدو دهد و بازستاند. اگر بيند كه جامه بت پرستي است، دليل كه به خدمت پادشاه مشغول گردد يا خدمت مهتري. اگر بيند جامه زني پوشيده است، دليل كه از مهتر خويش دور شود. اگر بيند جامه مردمان زنداني پوشيده داشت، دليل كه به سبب كاري غمگين و مستمند شود. اگر بيند جامه حمالي پوشيده داشت، دليل كه امانت گذار شود و انگشت نماي شود. اگر بيند جامه گوركني داشت، دليل كه به خدمت مردي سفله دون همت مشغول شود. اگر بنيد جامه كشيشان پوشيده است، دليل كه از كسي مصلح روزي حلال خواهد. اگر بيند كه جامه قصابي داشت، دليل كه وي را زياني و اندوهي رسد. اگر بيند جامه باشكوهي پوشيده داشت، دليل كه با زن صحبت دارد به راست.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر جامه نو داشت و او را قصاره نكرده بودند نيكو است و جامه تنگ و دون ديدن، بد است و جامه خام از جامه گاري كرده بهتر است و جامه زربفت، زن خردمند و كنيزك با فرهنگ بود، و جامه برد و مخطط، خير و منفعت است و جامه رسني كه مجهول است، زخم تازيانه است، يا غمي سخت كه بدو رسد و جامه معين، مال و خواسته بود.

 

جابر مغربي گويد:

تاويل ديدن جامه بر دو گونه است: يك گونه به ديدن تعلق دارد و يك گونه ديگر بدنيا، و جامه سفيد دين است و جامه نو عمامه دنيا. اگر كسي بيند جامه سفيد نو پاكيزه داشت، هم دنيا و هم دين را نيكي بود و اگر جامه سبز و تنگ بيند، هم دين را بد بود و هم دنيا را و چون جامه را چركين و دريده بيند، هم فساد دين و هم فساد دنيا است، و جامه سرخ زنان را نيكو است در دنيا و مردان هم نيكو است و پيراهن از طيلسان و قباد و دستار، اين جمله مردان را غم و اندوه است يا جنگ و خصومت، و جامه زرد مردان را بيماري است و به قول بعضي از معبران: اگر زني بيند جامه زرد پوشيده است، دليل كه او را شوهري آيد. اگر دارد بيمار شود. و جامه سبز زنان و مردان را دين است. اگر بر زنده بيند صلاح دين است. اگر بر مرده بيند، دليل رستگاري آخرت است و جامه سياه ديدن، كسي را كه پيوسته سياه پوشد نيكو است، اما آن كه پيوسته سفيد پوشد، جامه سياه نيكو نباشد، نه دين و نه دنيا را و جامه سياه، به قول بعضي از معبران، خطيب و قاضي و پادشاه را نيكو است، اما رعيت را غم و اندوه است. و جامه كبود بهتان و غم و مصيبت است. اگر بيند جامه ملون داشت، يعني سبز و سرخ و زرد، دليل كه از پادشاه يا والي آن ولايت سخني سخت شنود كه او خوش نيابد.

 

اسماعيل بن اشعث گويد:

اگر كسي به خواب بيند جامه داشت كه رويش از رنگي و پشتش از رنگي، دليل كه با اهل دين و دنيا به مذلت زندگاني كند. اگر بيند از جامه خويش همي خورد، دليل كه از مال خود نفقه بسيار كند. اگر بيند جامه زيرين پوشيده است، دليل كه در سفر بماند، يا از بهر كاري وي را به زندان كنند و اگر بيند جامه او ضايع گرديد يا از وي بستدند و او برهنه بماند، دليل كه قدر و جاهش كم شود و حقير و خوار شود. اگر بيند جامه خويش را بدريدند، دليل كه اندوهگين وشد و با زن خويش خصومت كند. اگر بيند جامه خود را يا جامه اهل خود را مومي كرد، دليل كه او را با خويش خود خصومت افتد. اگر بيند جامه او كسي بربود و برهنه بماند، دليل كه از حرمت و منزلت بيفتد. اگر بيند جامه در نوشته از هم باز كرد، دليل كه به سفر شود. اگر بيند جامه باز كرده را در نوشت، دليل كه غايبش از سفر ايد. اگر بيند جامه زنان پوشيده داشت، دليل كه مالش زياد شود. اما اگر ترسي عظيم بدو رسد و به قولي او را غم و اندوه رسد و بي حرمت شود. اگر بيند جامه مردان پوشيده داشت، دليل كه خير و منفعت بدو رسد و جامه يافتن در خواب سفر است و به قدر درازي و كوتاهي جامه در سفر بماند. اگر بيند جامه را تمام كرد، دليل كه از غم باز رهد.

 

خالد اصفهاني گويد:

بهترين جامه ها در خواب، جامه اي است كه از پنبه است و در وي قز يا ابريشم نباشد و جامه عنابي از پنبه با ابريشم است و جامه خز هر دو، دليل بر مال حرام و فساد كند در دين و جامه ديباي حرير و ابريشم، مردان را بد بود و زنان را نيك، و جامه كهن غم و اندوه است از قِبَل پادشاه. اگر كسي بيند كه جامه كهنه فروشد، نيك است، اگر بيند جامه كهن مي خريد، دليل بد است و جامه كهن پوشيدن بد است و جامه كهن از تن بيرون كردن نيك است.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند جامه شسته بود و پوشيده، دليل كه تائب شود. اگر بيند جامه چركين داشت، درويش شود. اگر بيند جامه رنگين داشت، اگر زن است، يا سپاهي است، او را نيك است. اگر بيند جامه با شكوه داشت، دليل كه او را منكري پديد آيد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن جامه نو در خواب بر چهار وجه است.

اول: زن.

دوم: پادشاه.

سوم: مال.

چهارم: خير و منفعت.

 

اگر كسي بيند جامه خود را به قيچي ببريد، دليل كه چيزي به او رسد.

اگر بيند دزدان لباس او را درآوردند دليل كه فساد در ميان زنان وي افتد.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

جامه معني عام دارد. به قباي بلند و گشاد و دراز اطلاق نمي شود بل که به مجموع چيزهائي که مي پوشيم جامه گفته مي شود. کت و شلوار ، پيراهن، جليقه، و احيانا باراني و پالتو. همه اين ها جامه هستند يا فرد فرد به جاي خود جامه ناميده مي شوند. در خواب جامه حيثيت و آبروي مرد يا کسب و کار او مي باشد و طبعا اگر جامه اش تميز و شيک و نو باشد بيننده خواب مردي است آبرومند و شريف با کسب و کاري خوب و پر درآمد و چنانچه لباسش بد و ناموزون و کثيف و پاره باشد شخصي است بي آبرو که کار و حرفه خوبي هم ندارد. اين يک تعبير کلي است نسبت به جامه اما جامه مي تواند از جنس هاي مختلف و حالات گوناگون و رنگ هاي متفاوت باشد که هر يک تعبيري خاص خود دارد. اگر در خواب ديديد جامه اي به تن داريد که ظاهرش تميز است و خوب و شکيل اما باطن و زير آن چرک و کثيف و پاره و مندرس است مردي هستيد که مردم جامعه شما را شريف و محترم مي دانند در حالي که خودتان مي دانيد مستحق اين احترام و شرافت نيستيد و به نا حق خود را متقي و منزه نشان داده ايد. عکس اين هم درست است يعني اگر ظاهر جامه شما کثيف و مندرس بود اما زير جامه اي پاک و پاکيزه و نو و اطو شده پوشيده ايد مردي هستيد که جامعه با چشم بد به شما مي نگرد و کارهائي کرده ايد که در حق شما بد قضاوت مي کنند ولي در باطن انساني پاک و شريف هستيد که قدرتان شناخته نشده. اگر در خواب ببينيد که جامه اي لکه دار پوشيده ايد خوابتان مي گويد که به شما بهتان مي زنند و اگر جامه اي زرد پوشيده باشيد خواب از يک بيماري خبر ميدهد. جامه ابريشمين فريب و نيرنگ است و جامه پشمين مال و خواسته است که نصيب شما مي شود. چنان چه در خواب ببينيد که لباس شما پاره شده رازتان فاش مي گردد و اگر اين دريدگي پشت جامه شما بود به شما تهمت مي زنند در حالي که بي گناهيد. اگر در خواب ببينيد جامه اي چرک و کثيف به تن داريد گرفتار غم و اندوه مي شويد. جامه سياه شوکت و اعتبار است. جامه سرخ خرمي است يا خشم و جامه سبز را جامه بهشتيان دانسته اند که پوشيدنش مبارک است و ميمنت دارد. جامه سرخ را معبران براي زنان خوب دانسته اند ولي برخي نوشته اند که براي مردان خوب نيست. اگر در خواب ببينيد که جامه مي دوزيد،هر چه باشد فرق نمي کند از زير جامه گرفته تاکت و شلوار و پالتو نشان آن است که به سفر مي رويد و سفر شما به قدر همان جامه اي که مي دوزيد اهميت دارد و طول مي کشد چنان چه يک زير پيراهني ساده مي دوزيد سفر طولاني و مهم نيست ولي اگر پالتوئي بلند و کلفت مي دوزيد سفرتان طولاني و داراي اهميت زياد است.

 

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن جامه سیاه غم واندوه بود

دیدن جامه کهنه اندوه بود

1.7.13 جامهء خواب

محمدبن سيرين گويد:

جامه خواب ديدن، به تاويل زن است. اگر بيند جامه خواب سفيد و پاكيزه است، دليل كه عيالش ديندار است و مستور. اگر بيند جامه خواب سياه بود، دليل كه از عيالش اندوه و رنج به او رسد و بعضي از معبران گويند: جامه سياه در خواب، پادشاه را نيكو و رعيت را بد است. اگر جامه خواب را كبود بيند، دليل كه او را به سبب عيال غم و اندوه و مصيبت رسد. اگر بيند كه جامه خوابش چركين و دريده است، دليل كه زن او چركين و پليد و ناسازگار است. اگر بيند جامه خوابش بسوخت، دليل كه عيالش بميرد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن جامه خواب بر سه و جه است:

اول: زني نيك،

دوم: راحت و آساني،

سوم: رنج و اندوه و مصيبت.

1.7.14 جان

محمدبن سيرين گويد:

جان به خواب ديدن، فرزند است. يا مال ياعيال موافق. اگر بيند جان از تن وي بيرون شد، دليل كه فرزند ياعيالش بميرد، يا مالش تلف شود يا خود هلاك شود. اگر جان خويش به صورت مردي نيكو بيند، دليل كه وي را فرزندي نيكو بيايد و حالش نيكو شود، يا به خدمت پادشاهِ خوش طبع جوانمرد پيوندد و حالش نيكو گردد. اگر جان خود را به صورت مردي زشت بيند، تاويلش به خلاف اين است. حكايت: درخبر آمده است كه: مردي پيش رسول خدا آمد و گفت: يا رسول الله (ص)، در خواب چنان ديدم كه جان از تن من بيرون آمد و مرا دركنار گرفت و بعد از آن به آسمان رفت. حضرت رسول فرمود: وصيت كن كه هر كس جان خود را در كف خود ديد، دليل كه به كار مخاطره مشغول شود، كه در آن وي را بيم جان است. اگر بيند جان از كف او به آسمان شد، دليل كه زود بميرد. اگر بيند رنگ جان او زرد است، دليل كه در بيماري صعب بميرد. اگر جان او را به گونه سرخ و يا سفيد بيند، عاقبتش نيكو است و از غم رستگاري يابد. اگر بيند به گونه سياه است، دليل است كه مستوجب عذاب حق تعالي بود.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند مرده جان همي كند و خويشان او بر وي نوحه و زاري مي كردند، دليل كه بر اهل بيت مرده غم و انده رسد.     اگر بيند كه خويشان وي آهسته مي گريستند، دليل كه خويشان وي از وي شادي و خرمي رسد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

اگر كسى در خواب ببيند كه مرده اى جان مى كند، دليل آنست كه جان آن مرده در عذاب است .

1.7.15 جانماز

:موقعي که ما از جا نماز استفاده مي کنيم که در محضر خداوند تبارک و تعالي هستيم و اين از بزرگترين و پر ارزش ترين دقايق زندگي روزانه ما است پس جانماز وسيله اي متبرک و ميمون و ديدنش در خواب بسيار نيکو است اما حالات آن و نوع آن تفاوت هائي را به وجود مي آورد که تعابير را متفاوت مي کند. اگر در خواب ببينيد که بر جا نماز و در مسجد نشسته ايد به سفر حج مي رويد ولي اگر در خواب ديديد که جانماز را تا کرده و زير بغل نهاده ايد به سفر زيارتي مي رويد. اگر جانمازي که در خواب مي بينيد از پشم باشد نشان آن است که به طاعت و صلاح تحريص مي شويد اما اگر جانمازتان از ابريشم بود خواب شما مي گويد راه تزوير و ريا پيش مي گيريد و در کار دين صداقت نداريد. اگر در خواب ديديد که جانماز خودتان را پشت و رو پهن کرده ايد فريب شيطان را مي خوريد و کاري به تبع هواي نفس انجام مي دهيد و گمراه مي شويد. اگر ببينيد که جانمازتان بخشي سوخته يا سوراخ شده خوابتان مي گويد که عبادت شما چون بر مبناي صداقت نبوده بي ارزش است و هشداري است براي اين که تغيير مسير بدهيد و طريق صلاح بگيريد. اگر در خواب ديديد که جانماز ( يا مهر و تسبيح) خود را گم کرده ايد و به دنبال آن مي گرديد نشان است که در معرض خطر وسوسه و فريب شيطان قرار گرفته ايد. همين حالت است اگر ببينيد که جانمازي مليله دوزي شده و پر شکوه داريد که با صداقت و فروتني در کار دين درست در نمي آيد.

1.7.16 جانور

:کلا اشخاصي که با ايشان معاشرت و رفت و آمد و حتي معامله و داد و ستد داريم و گسترده تر اين که دوستان و آشنايان و افراد خانواده خويش را نيز در خواب به صورت جانوران مي بينيم و تجسم آن ها در خواب ما بستگي دارد به برداشتي که ما نسبت به ايشان داريم. اگر خوب باشند و ما دوستشان داشته باشيم يا طوري باشند که روي ما اثر بگذارند آن ها را به شکل و هيبت جانوران دوست داشتني و مفيد مي بينيم و اگر بد باشند و روي ما اثر منفي بگذارند به صورت جانوران بد و خطرناک در خواب ما ظاهر مي گردند. شير و پلنگ و ببر در خواب هاي ما دشمن قوي اما کريم و بزرگوار و بخشنده اند. دشمني که به فرض اگر هم بر ما چيره شود با بزرگ منشي مي بخشد و پي کار خود مي رود. بر عکس، کفتار و شغال و کرکس و گورکن دشمناني کثيف و لئيم و تيره دل هستند که بيشتر دوست دارند امعا و احشا ما را بخورند. کبوتر نشان عشق و صلح و دوستي است. چلچله پيام آور عشق و اميد و خرمي است. غزال زن زيبا و جوان است. خوک دشمن پير خانگي است. گوسفند نعمت و برکت است. گاو فراخي روزي است.

1.7.17 جايزه

1ـ ديدن جوايزي كه به ديگران بايد اعطا شود ، نشانة آن است كه در اثر كوششهاي آشنايان ثروتي به شما خواهد رسيد .

2ـ جايزه دادن به ديگران در خواب ، نشانة آن است كه از لذتهايي زميني و ثروتي ناپايدار بهرمند خواهيد شد .

1.7.18 جاي سبز وخورم

لوک اويتنهاو مي گويد :

جای سبز و خرم : کامیابی ، به حقیق پیوستن امیدها

 

1.7.19 جبرئيل

ابن سيرين گويد :

اگر جبرئيل را به خواب خوش طبع و گشاده رو بيند . چنانکه صورت اصلي اوست دليل کند که بر دشمن ظفر يابد و به همه مرادها برسد و از غم فرج يابد واگر وي را به خلاف اين ديد اندوه کند واگر بيند جبرائيل او را وعده نيکو داد يا مژده داد يا از کاري باز داشت تأويل خواب او همان است  و اگر بيند جبرائيل چيزي به او داد دليلش اين است که از پادشاه جاه وقدرت ومنزلت وبزرگي يابد

بعضي از معبّران گفتند : اگر بيند که جبرائيل يا ميکائيل چيزي به وي داد دليلش ترس است و بيم بزرگ واگر بيند که جبرئيل شد ومردمان وي را گفتند که او جبرئيل است دليل کند که امانت گذارد وسخندان گردد و مراد وي حاصل گردد

1.7.20 جُبّه

محمدبن سيرين گويد:

جبه در خواب زن است. اگر ديد جبه فراخ و پاكيزه داشت، دليل كه زن او نيك راي و نيك سيرت است. اگر به خلاف اين بيند، دليل كه زن او بدخوي و ناسازگار است. اگر بيندجبه او بدريد يا بسوخت، دليل كه ميان ايشان جدائي افتد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن جبه در خواب، اگر بيند در زمستان در تن داشت، نيكوتر است و آن بر چهار وجه است.

اول: زن.

دوم: قوت و نيرومندي.

سوم: شادي.

چهارم: منفعت.

 

جبه كهنه و کثيف غم و اندوه است.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند جبه نو داشت يا كسي بدو داد وبه رنگ سبز است، دليل كه زن پاكدامن بخواهد. اگر بيند جبه سفيد نو داشت، زني پارسا و باامانت است. اگر زرد بيند، زني بيمارگون است. اگر كبود است، زني متفكر و غمگين است. اگر سرخ بيند، زني معاشر است و با او سازگاري كم كند.

1.7.21 جت

:جت در خواب هاي ما حادثه اي است که با سرعت زياد و باور نکردني اتفاق مي افتد يا اثر حادثه اي است که قبلا اتفاق افتاده اما به سرعت زياد و باور نکردني از بين مي رود و محو مي شود. مشاهده جت، برخورد با حادثه اي است اما سوار شدن يا سوار بودن در آن، قرارگرفتن در قلب چنان حادثه اي است که توضيح داده شد. خيلي حوادث هستند که در زندگي ما به سرعتي زياد و باور نکردني اتفاق مي افتند. نمونه بد آن تصادف اتومبيل ماست و نمونه خوب آن يافتن يک پول هنگفت در خيابان يا زير درختان پارک. اگر خودمان در يک جت باشيم و آن را برانيم خواب ما مي گويد که به استقبال حادثه اي بزرگ مي رويم ولي اگر از جت پياده شويم از حادثه اي مي گريزيم. بزرگي و و کوچکي جت که در خواب مي بينيم خردي و عظمت حادثه اي است که اتفاق مي افتد.

1.7.22 جدال

بر خلاف بيداري که جدال کار خوبي نيست ، در خواب ايجاد دوستي و طرح رفاقت و اشتغال به کارخير و محبت آميز است. در زندگي روزانه ما يا کينه موجب بروز جدال است و يا جدال ، کينه و بغض و نفرت مي آورد اما در خواب عکس اين صادق است يعني وقتي ببينيد که با کسي جدال مي کنيد يا حد اقل دست به گريبان شده ايد خواب شما مي گويد که با کسي طرح دوستي مي ريزيد و رفيقي خوب پيدا مي کنيد. اگر در خواب ببينيد با عده زيادي جدال مي کنيد دوستان فراواني خواهيد يافت و اگر مشاهده کنيد که شما دسته جمعي با يک نفر سرگرم جنگ و جدال هستيد خواب شما خبر مي دهد که مردي نيک نفس و شريف سر راهتان قرار مي گيرد که همه مشتاق دوستي با او مي شوند و براي آشنائي با وي سر و دست مي شکنند. پس اگر شب هنگام در خواب ديديد که با کسي جدال مي کنيد دچار بيم و هراس نشويد و انديشه بد به خود راه ندهيد. انشا الله خير است.

1.7.23 جدايي

1ـ اگر خواب ببينيد از ديگران جدا مي شويد ، علامت آن است كه وضعيتِ جسمي نامساعد خواهيد داشت .

2ـ اگر خواب ببينيد كسي از خانوادة خود جدا مي شود ، علامت آن است كه در معرض خطر دعواهايي قرار خواهيد گرفت كه هيچ گاه آشتي به دنبال نخواهد داشت .

1.7.24 جذام

1ـ اگر خواب ببينيد به جذام مبتلا شده ايد ، علامت آن است كه در اثر ابتلا به بيماري ، تمامي ثروت خود را از دست مي دهيد .

2ـ اگر خواب ببينيد ديگري مبتلا به جذام شده است كه در زندگي با وقايع دلسردكننده اي روبرو خواهيد شد و احساسات عاشقانة شما به بي تفاوتي تبديل خواهد شد .

1.7.25 جراح

 ديدن پزشك جراح در خواب ، نشانة آن است كه از طرف دشمناني كه تقريباً همكار هستند ، تهديد خواهيد شد . اگر دختري چنين خوابي ببيند ، نشانة آن است كه از واقعه اي تلخ متأثر و اندوهگين خواهد شد .

1.7.26 جراحت

1ـ ديدن جراحت در خواب ، نشانة آن است كه ابتلا به بيماري باعث آشفتگي فكري شما خواهد شد .

2ـ ديدن پانسمان زخم در خواب ، نشانة آن است كه آرزوها و تمايلات قلبي شما مبدل به خوشگذراني هاي زودگذر با ديگران خواهد شد .

3ـ اگر خواب ببينيد نوزادي چنان زخم عميقي بر تن دارد كه مي توانيد حتي استخوانش را هم ببينيد ، نشانة آن است كه وقايع اضطراب آور و آزار دهنده كمتر در زندگيتان روي مي دهد .
4ـ اگر خواب ببينيد جراحتي بر تن خود داريد ، نشانة آن است كه به ضعف قواي جسماني مبتلا خواهيد شد ، و دست به كاري دشوار خواهيد زد .

5ـ اگر خواب ببينيد زخم خود را پانسمان مي كنيد ، علامت آن است كه از فرصتي براي خوشبخت شدن استفاده مي كنيد .

6ـ ديدن زخم و جراحت ديگران در خواب ، علامت آن است كه دوستان در حق شما بي انصافي مي كنند .

1.7.27 جرز

:جرز نشان استحکام و مبناي ساختمان و پايه اي است براي ايجاد و تشکيل، و ديدن جرز در خواب نيز همين تعبير و مفهوم را دارد و اين بستگي پيدا مي کند به نيت خودتان و شغل و حرفه اي که داريد. اگر زني در خواب ببيند که جرزي را ساخته يا جرزي ساخته شده و به خوش تعلق دارد گوياي اين است که مبناي زندگي خانوادگي او مستحکم است و روابط خوبي با شوي خويش و اطرافيان دارد و جاي نگراني نيست. اگر جرزي را خود بنا کنيد خوابتان مي گويد که بناي محکمي براي کار و شغل خود مي ريزيد و خلاف اين است که در خواب ببينيد که جرزي را خراب مي کنيد يا جرز به شما تعلق دارد اما سست و لرزان است و آجرهايش بيرون آمده. اگر ببينيد جرز بلندي هست و شما در پائين آن ايستاده ايد خواب شما مي گويد که مقابل عظمت کاري که در پيش داريد خويشتن را ناتوان مي بيند و اگر در بالاي آن باشيد رفعت جاه و مقام شما را نشان مي دهد. روي هم رفته ديدن جرز خوب است مگر در چند مورد اول اين که جرز ساخته شده اي را ويران کنيد دوم جرزي سست و لرزنده باشد سود جرز را جائي بسازيد که در خواب مي دانيد به شما تعلق ندارد، چهارم آن که جرزي باشد و شما بدانيد متعلق به ديگري است و شما به ناحق آن را تصاحب کرده ايد و چنان چه از بالاي جرز به پائين بيائيد يا پرت شويد و يا کسي شما را به پائين بيندازد اين را مي گويد که از موقعيتي که داريد سقوط مي کنيد.

1.7.28 جرثقيل

ديدن جرثقيل در خواب ، نشانة آن است كه در زندگي با موانعي روبرو خواهيد شد .

 

1.7.29 جرقه

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

ديدن جرقه در خواب خوب است مشروط بر اينکه تند و شديد نباشد. يک وقت هست که در خواب مي بينيد از دور يا نزديک جرقه ديده مي شود يا از شيئي نا آشنا جرقه برمي خيزد اين در خواب بد نيست زيرا بار گه نور و اميد و روشني است اما اگر تند و شديد باشد و حالت انفجار پيدا کند تعبيري ديگر دارد. اگر برق زدن هم باشد خوب است فقط در صورتي بد مي شود که يا حالت انفجار پيدا کند و يا جرقه در چيزي بگيرد و آتشي بوجود آورد و شعله ايجاد نمايد. در اين صورت ديدنش در خواب بد است چون حالت سوزندگي و ويرانگري پيدا مي کند و شعله اگر براي روشنائي باشد نيکو است و چنانچه سوزنده و منهدم کننده باشد بد است.

 

حضرت صادق عليه السلام مى فرمايد:

ديدن آتش در خواب بيست و پنج وجه دارد:

1. فتنه.

2. جنگ و كارزار.

3. فساد .

4. رنج وتعب.

5. خصومت و دشمني.

6. سخنهاي زشت .

7. منع و جلوگيري از کام مراد.

8. خشم پادشاه

9. کيفروعقوبت

10. نفاق و دو روئي.

11. بيراهي و کجروي

12. علم و حکمت

13. راه هدايت

14. مصيبت.

15. ترس و بيم.

16.سوختن.

17. خدمت پادشاه.

18. طاعون.

19. سرسام.

20. آبله.

21. گشايش کارها.

22. فضيلت.

23. مال حرام.

24. رزق و روزي.

25. فايده و منفعت.

1.7.30 جريمه

منوچهر مطيعي تهراني گويد :اگر در خواب ببينيد که جريمه شده ايد پاداش مي گيريد يا خبري خوش و سرور انگيز دريافت مي کنيد. هر قدر جريمه بيشتر باشد و بيشتر شما را بر سر خشم آورد بهتر است چون مزد و پاداشي که مي گيريد بيشتر خواهد بود. چنانچه در خواب ببينيد رانندگي مي کنيد و افسر پليس شما را متوقف مي نمايد و قبض جريمه مي نويسد خوب است زيرا خواب شما خبر مي دهد که کسي به شما پاداش مي دهد و سودي عايدتان مي گردد يا خبري خوش به شما مي رسد که سرور مي آفريند. چنانچه کارگر يا کارمند هستيد و در خواب ديديد که شما را جريمه کرده اند که کار اضافي بکنيد همين تاويل هست و هيچ ناراحت نباشيد زيرا خوابي است نيکو و اميد دهنده. تاوان دادن نيز تقريبا همين تعبير را دارد و اگر در خواب ببينيد چيزي را معدوم کرده و مجبور شده ايد تاوان بدهيد سودي عايد شما مي شود اما تاوان گرفتن اين معني را ندارد و برعکس است.

 

1ـ اگر خواب ببينيد به خاطر خلافي كه انجام داده ايد جريمه مي شويد ، نشانة آن است كه نسبت به انجام وظايف خود سركشي مي كنيد .

2ـ پرداختن جريمه در خواب ، علامت بيمار شدن و زيان مالي است .

3ـ شانه خالي كردن از پرداخت جريمه در خواب ، نشانة آن است كه بر رقيب خود چيره خواهيد شد .

1.7.31 جزع

به معني مهره يماني است و درخواب، زني بود مختلف حال و پراكندگي احوال و موالي زاده. اگر بيند جزع داشت، يا كسي بدو داد، دليل كه زني بدين صفت كه گفتيم بخواهد. اگر بيند جزع او ضايع شد، دليل كه زنش بميرد، يا طلاق دهد. جابر مغربي گويد: اگر بيند كه جزع سفيد و روشن است، دليل كه زني مستور با امانت و خوبروي بخواهد. اگر بيند كه جزع تيره و سياه بود، تاويلش به خلاف اين بود.

1.7.32 جزيره

1ـ اگر خواب ببينيد در جزيره اي هستيد كه آبي زلال پيرامون آن را فرا گرفته است ، علامت آن است كه به مسافرتي خواهيد رفت و در زندگي خوشبخت خواهيد شد . اگر زني چنين خوابي ببيند ، علامت آن است كه به زودي ازدواجي مبارك خواهد كرد .

2ـ اگر خواب ببينيد در جزيره اي بي آب و علف هستيد ، علامت آن است كه در اثر افراط در كاري ، شادماني خود را از دست مي دهيد .

3ـ ديدن يك جزيره در خواب ، نشانة آن است كه بعد از تلاش و تحمل سختي فراوان لبريز از آرامش و آسايش دست خواهيد يافت .

4ـ اگر خواب ببينيد مردمي در جزيره هستند ، علامت آن است كه مي كوشيد در كارها مقام خود را بالاتر ببريد

1.7.33 جستن

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي بيند كه از جائي مي جست، دليل كه از حالي كه دارد به حال ديگر شود. اگر جستن او دور بود، دليل كه سفري دور كند. اگر بيند چوبي يا نيزه اي در دست داشت و بدان از جائي به جائي بجست، دليل كه بر مردي قوي اعتماد كند، تا او مددي دهد در كاري، تا آن كار به مراد رسد. اگر بيند از ديواري فرو جست و بر ستور نشست، دليل كه هلاك شود. اگر ديد بر بامي جست و خانه در زير پايش فرو رفت و نمرد، دليل كه زن از او جدا شود و باز پيش وي آيد. اگر بيند به هوا بر جست و روي به قبله آورد، و بعد زاان خود را در حريم ديد، يا در مكه يا در مدينه، اين جمله دليل حج كردن است. اگر بيند از سرائي مجهول به سراي مجهول ديگري جست، دليل كه هلاك شود. اگر بيند با شكوفه همي جست و معلق همي زد، دليل كه كار وي با شكوفه بود و عيش بر وي تباه شود. اگر بيند به هوا جست و مرغي بگرفت، دليل كه زن خود را بگذارد و زن ديگر خواهد. اگر بيند به چوبي يا به عصائي از جائي به جائي همي جست، دليل كه از رنج و انديشه برهد و كارش به نظام شود.

لوک اويتنهاو مي گويد :

جستجو کردن در پی چیزی : آرزوهای دست نایافتنی

1.7.34 جست و خيز

اگر دختري خواب ببيند از روي مانعي خيز برمي دارد ، علامت آن است كه با وجود مخالفان فراوان به خواسته هاي خود دست خواهديافت .

 

1.7.35 جسد

منوچهر مطيعي تهراني گويد :اگر در خواب جسد حيوانات را ببينيم خوب است بدانيم که جسد به کدامين حيوان متعلق است. اگر خواب گنگ و مبهم باشد و ندانيم که اجساد چه حيواناتي را ديده ايم تعبيرش اين است که غمگين مي شويم. رنجي به ما نمي رسد فقط غمي هست که مي رسد و زود هم مي گذرد. اگر در خواب خود جسد حيوان حلال گوشت را ببينيم خوابي است نيکو بخصوص اگر مذبوح باشد. به هر حال ديدن جسد حيوان مذبوح حلال گوشت خوب است. اما اگر جسد حيوانات مکروه و حرام گوشت در خواب ببينيد خوب نيست چون خواب شما از غم و رنج خبر مي دهد.

لوک اويتنهاو مي گويد :

جسد : سلامتی پایدار

دیدن جسدی که در قبر گذاشته شود : جدایی نزدیک برای عشاق

غسل داده شده : مراقب سلامتی خود باشید

جسد متعفن : ناراحتی

جسد رقصان : ارثیه کلان

جسدهای بسیار : دعوت شدن به یک جشن خانوادگی

 

1- ديدن جسد در خواب ، نشانه از ميان رفتن شادی است و کسب خبرهای بد از وضعيت دوستی که درميان شما نيست . اگر شخص جوانی خواب جسد ببيند ، نشانه برباد رفتن لذتی و هجوم نوميديهای پياپی است.

2- اگر در خواب جسدی را ميان تابوتی ببيند ، نشانه وقوع مشکلات فراوان است .

3- ديدن جسدی سياهپوش در خواب ، نشانه مرگ دلخراش يک دوست يا تزلزل و گرفتاری در حرفه خواهد بود .

4- اگر در خواب ببيند در ميدان جنگ اجساد زيادی خفته اند ، دلالت بر دسته بنديهای سياسی و جنگ بين کشورها است .

5- ديدن اجساد حيوانات در خواب ، علامت زيان در شغل و خلل در سلامت است .

6- ديدن جسد يکی از نزديکان ، نشانه مرگ يکی از اعضای خانواده است يا اختلاف شديد بين افراد خانواده .

7- اگر عشاق اجساد حيوانات را در خواب ببينند ، علامت ناتوانی در حفظ پيمانهای مقدس است .
8- اگر خواب ببيند روی چشم جسدی پول می گذاريد ، نشانه آن است که دشمنان شما چپاول می کنند و شما در آن وضع حتی قدرت خشمگين شدن را هم نداريد.

1.7.36 جسد سوخته

1ـ اگر در خواب جسدهايي سوخته ببينيد ، نشانة آن است كه دشمنان نفوذ شما را در محيط كار كاهش مي دهند .

2ـ اگر در خواب جسد سوختة خود را ببينيد ، نشانةآن است كه در انجام وظايف خود تنها بايد به رأي خود بسنده كنيد . زيرا اگر تحت تأثير قضاوت ديگران قرار بگيريد با شكست روبرو خواهيد شد .

1.7.37 جشن

1ـ ديدن جشني در خواب ، نشانة آن است كه براي شادماني شما نقشه هايي خواهند كشيد .

2ـ اگر خواب ببينيد در جشني نظم و مديريت خوبي حكمفرمانيست ، علامت آن است كه در اثر بي دقتي كسي بيمار خواهد شد و مشاجراتي ناخوشايند در خواهد گرفت .

3ـ اگر خواب ببينيد دير به جشني رسيده ايد ، نشانةآن است كه كارهاي پردردسري اوقات شما را پر مي كند .

1.7.38 جشن تولد

لوک اويتنهاو مي گويد :

جشن تولد: شما عمر طولانی خواهید داشت

 

خواب جشن تولد براي جوانان ، نشانة فقر و تنگدستي است و براي پيرمردان نشانة غم تنهايي است .

1.7.39 جشنواره

اگر خواب ببينيد در جشنواره اي حضور داريد ، علامت آن است كه به ديگران بسيار وابسته ايد و دل به كسب لذاتي مي بنديد كه زودتر از موعد طبيعي شما را پير مي كند .

1.7.40 جعبه

لوک اويتنهاو مي گويد :

جعبه

پر : کامیابی

خالی : مشکلات

جعبه را حمل کردن : سعی و کوشش نا خوشایند

 

1ـ باز كردن جعبه در خواب ، نشانة كسب ثروت بسيار و سفرهاي مطلوب به مناطق دوردست است .

2ـ اگر خواب ببينيد ، داخل جعبه اي پر از پول است ، حاكي از فرا رسيدن موعد بازنشستگي و زندگي راحت است .

1.7.41 جعفري

1ـ ديدن جعفري در خواب ، علامت ان است كه با سختي و دشواري موفقيتي به دست خواهيد آورد .

2ـ خوردن جعفري در خواب ، نشانة آن است كه به خاطر خانوادة خود دچار نگراني بزرگي خواهيد شد

1.7.42 جغجغه

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جغجغه در خواب سخن باطل و دروغ است. اگر در خواب ببينيد که جغجغه اي در دست داريد که خودتان آن را تکان مي دهيد و صدا ايجاد مي کنيد خواب شما مي گويد که در روزهاي آينده سخناني خواهيد گفت که بعدا مجبور مي شويد شرمندگي آن را تحمل کنيد. اگر ديگري به شما جغجغه داد به معني اين است که کسي شما را به ياوه گفتن و دروغ پردازي وا مي دارد که اين هم خوب نيست. اگر صداي جغجغه اي شنيديد بي آن که بدانيد زننده آن کيست و از کجاست، دروغ و ياوه خواهيد شنيد اين در صورتي است که صدا را نپسنديد ولي اگر از آن خوشتان بيايد فريب مي خوريد و تحت تاثير آن سخنان دروغ قرار خواهيد گرفت. چغانه در آلات موسيقي قديم و دايره زنگي در آلات موسيقي متداول نيز همين تعبير را دارند که به جاي خود گفته مي شود.

 

1ـ اگر خواب ببينيد بچه اي با جغجغه بازي مي كند ، علامت آن است كه زندگي شما لبريز از صلح و صفا خواهد بود ، و وظايف خود را نيز با افتخار و سربلندي پيش خواهيد برد . اگر دختري چنين خوابي ببيند ، علامت آن است كه در آيندة نزديك با مرد دلخواهش ازدواج خواهد كرد .

2ـ اگر خواب ببينيد به بچه اي جغجغه اي مي دهيد ، علامت آن است كه در كاري سرمايه گذاري مي كنيد كه با شكست روبرو خواهد شد .

1.7.43 جغد

در خواب، مردي است نابكار و حسام و حرام بود. اگر بيند كسي جغد همي گيرد، دليل كه او را با چنين مردي خصومت افتد و ديگر ديدن جغد در خواب، مبارك نباشد. ابراهيم كرماني گويد: اگر كسي بيند آواز جغد همي شنيد، دليل كه در آنجا نوحه و شيون بود به قدر بانگ جغد. اگر بچه جغد بود، دليل كه فرزند او شوم و ناخلف است. اگر بيند گوشت جغد خورد، دليل كه از مال مردي دزد نابكار به قدر آن چيز بخورد.

 

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن بوم دشمن مکار بود

1.7.44 جفت

:ديدن جفت براي زن و مرد در خواب کاملا متفاوت است و تعابير متغاير دارد. معمولا مردان در خواب نمي بينند و اگر هم ببينند نمي شناسند مگر اين که در عالم خواب درک کنند که آن چه کثيف و خون آلود پيش روي خود مشاهده مي نمايند جفت است. براي مردان ديدن جفت زن خوب نيست چون به تعبير کلي شرمساري و ننگ و گناه بزرگ است. اگر مردي به خواب جفت ببيند و بفهمد که آن جفت به همسر خودش تعلق دارد بين زن و شوهر کراهتي پديد مي آيد که از يک ديگر به شدت دل زده مي شوند و در پي اين دل زدگي دعوا مي کنند و مدتي از هم جدا مي مانند ولي چنانچه تحمل کنند زود رفع مي شود. چنانچه مردي در خواب جفت ببيند و آن جفت به همسر خودش تعلق نداشته باشد به علتي شرمساري مي کشد، سرزنش مي شود و نزد مردم مورد سوال قرار مي گيرد که اين هم مدت زيادي به طول نمي انجامد و زود رفع مي شود. اما اگر زني در خواب جفت ببيند که متعلق به خودش باشد باردار مي شود و فرزند مي آورد. اگر آن جفت متعلق به ديگري باشد باز دو حالت دارد. چنانچه در خواب زير خاک پنهان کند يا در چاه بيافکند از غم و اندوه مي رهد اما اگر فقط ببيند و بي تفاوت بماند بيمار مي شود و بيماريش به قدر کراهتي که در خواب احساس مي کند شديد يا ضعيف است. به هر حال ديدن جفت زن در خواب خوب نيست و بيننده چنين خوابي بايد صدقه بدهد.

1.7.45 جگر

محمدبن سيرين گويد:

جگر در خواب، مال پنهان بود. اگر بيند جگر مردم است، دليل كه مال پنهان كرده بيابد و هزينه نمايد. اگر بيند بسيار جگر پخته يا بريان كرده او را حاصل شده، ياخام، دليل است گنج بيابد و جگر گاو و گوسفند هم، دليل بر مال و نعمت است و بعضي از معبران گويند: جگر در خواب ديدن، دليل بر فرزند است.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن جگر در خواب بر سه وجه است.

اول: فرزند و مال.

دوم: دوست، كه به جاي فرزند بود.

سوم: علم.

اگر بيند كه از خانه او جگر بيرون مي آوردند و يا آتش جگرها را سوزاند. دليل است پادشاه گنج و مال او بستاند.

اگر اين خواب عالمي بيند، دليل كه علم ها را جمله فراموش نمايد.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

از رسول خدا صلي الله اليه و آله و سلم روايت شده که فرموده اند (اولادنا کابکادنا) يعني فرزندان ما مثل جگر ما هستند. به همين علت معبران اسلامي نوشته اند که جگر در خواب فرزند است و مشاهده آن به نحوي با فرزندان بيننده خواب ارتباط پيدا مي کند. جگر در خواب آن چيزي است که بيشتر دوست داريم و چون پول هم از آن جمله چيزهاست و در تحصيل و حفظ آن زياد مي کوشيم در خواب ما به صورت جگر متجلي مي شود. ابن سيرين نوشته جگر در خواب علم غيب است ولي بيشتر معبدان معتقد ند که جگر در خواب پولي است نهفته و پنهان که يا ديگري آن را ذخيره کرده و يا به دست خودمان انباشته و جمع شده است. حتي نوشته اند که اگر کسي در خواب ببيند که جگر گاو يا گوسفند بريان به مقدار زياد پيش روي خود نهاده و مي خورد گنج مي يابد. به هر حال جگر همان پول است که حيات دسته اي از مردم به آن بستگي دارد. اگر در خواب ديديد که جگر داريد و آن جگر گوسفند يا گاو متعلق به شما است به پول مي رسيد يا به چيزي دسترسي مي يابيد که چشم به راه آن هستيد و زياد دوستش داريد. خوردن جگر نيز همين تعبير را دارد. اگر به خواب ديديد که جگر به سگ مي دهيد مال خود را تلف مي کنيد يا در راهي بيهوده مصرف مي نمائيد. اگر در خواب ديديد که جگر داريد و آن را قطعه قطعه به گربه مي دهيد زني مال شما را به همان نحو ذره ذره از بين مي برد. اگر در خواب ديديد که گربه اي جگري از خانه شما دزديد و برد خواب شما مي گويد زني به تمهيد و نيرنگ مال شما را مي برد ولي اگر خودتان با ميل و رغبت جگر را به گربه داديد زني فريبتان مي دهدو مال و پولتان را مي برد يا خرج او مي کنيد. جگر توزيع کردن نيز همين تعبير را دارد و مي گويد که مال خودتان را هدر مي دهيد و تلف مي کنيد. جگر گوسفند در خواب نعمت است و جگر گاو فراخي روزي است. به هر حال جگر در خواب ديدن بد نيست مگر اين که احساس کنيد جگر انسان است که لئامت دارد.

1.7.46 جلا دادن

1ـ اگر خواب ببينيد اشياء را جلا مي دهيد ، نشانة آن است كه با رياكاري به دنبال كسب امتياز خواهيد بود .

2ـ اگر خواب ببينيد ديگران اشياء خانة خود را جلا مي دهند ، نشانة آن است كه دوستان خواهند كوشيد تعلق خاطر بيشتري به شما پيدا كنند .

1.7.47 جلسه

اگر خواب ببينيد عضو يك جلسه هستيد ، علامت آن است كه به ثروت خود مغرور مي شويد و با اعضاي خانوادة خود نامهرباني مي كنيد . نهايتاً پيشرفت چنداني نخواهيد داشت .

1.7.48 جلگه

مشاهده جلگه در خواب مجموع حوادثي را شامل مي شود که پيش مي آيد و بستگي دارد به اين که جلگه را چگونه ببينيم و چه چيزهائي در آن وجود داشته باشد. اگر در خواب جلگه اي سبز و خرم پيش روي خود ببينيم بسيار خوب است چون خواب ما مي گويد که آينده نيک است و نعمت و شادي فراوان تامين مي گردد. اگر درختان در آن جلگه بارور باشند بهتر است ولي چنانچه جلگه خشک و بي درخت و فاقد سبزي و گل و رياحين باشد آينده اي سخت و دشوار را خبر مي دهد. پيدا شدن يک تپه يا يک کوه سر راهتان روبه رو شدن با حوادث نا خواسته مي باشد و مشکلات کوچک يا بزرگ. اگر در آن جلگه راه مي رويد خواب شما مي گويد که به سفر خواهيد رفت. اگر بر اسبي سوار باشيد در آن سفر تنها نخواهيد بود و احتمالا همسر يا فرزندتان با شما خواهد بود زيرا اسب نزديک ترين حيوان به انسان است و چنانچه اسب داشته باشيد اما سوار نباشيد سفر هست اما به تنهائي. اگر شتر داشته باشيد به سفر زيارتي مي رويد.

1.7.49 جماع

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

جماع در خواب تحصيل فراغت و کسب آسودگي است و اين بستگي دارد به موقعيت و شرايطي که در بيداري دارا مي باشيد. اگر غمگين هستيد از غم فارغ مي شويد و اگر بدهي داريد اداي دين مي کنيد، اگر غصه مسافر دور افتاده را داريد از او خبر مي رسد و خوشحالتان مي کند و بالاخره اگر قهر هستيد آشتي مي کنيد. خواب جماع مي تواند در مرحله نخست يک خواب شيطاني باشد که در چنين صورتي فاقد تعبير است چون کليه خواب هاي شيطاني تعبير ندارند. معبران در مورد جماع در خواب صفحه ها مطلب نوشته اند که با ابراز شرمندگي من قبول ندارم و نمي پذيرم مگر آنچه را که در بالا نوشتم. چنانچه ديدن جماع در خواب به اهتلام منتهي شود يک خواب شيطاني مطلق است و بدون تعبير و چنانچه به اهتلام نپيوندد صرفا از غم است و لاغير.

 

حضرت دانيال گويد:

مجامعت كردن در خواب روا شدن حاجت است، خاصه چون بيند كه مني از وي جدا گرديد. اگر كسي بيند با كسي جماع نمود، دليل است از آن كس نيكي بيند و حاجت او روا شود. اگر بيند كسي با او جماع نمود، دليل كه خاندان او توانگر گردند. اگر بيند با زن خود مجامعت كرد، چنانكه زن او بالا بود و مرد در زير، دليل است زني ديگر خواهد و از وي خير و منفعت بيند.

 

محمدبن سيرين گويد:

اگر بيند با زن خود يا زني ديگر از راهي ديگر مجامعت كرد، دليل كه مردي مبتدع بود بر طلب كار ناسزا و در آن كار او را مصلحت نباشد و سنت رسول (ص) نگاه ندارد. اگر بيند با مادر يا خواهر يا كسي ديگر كه بر وي حرام است مجامعت كرد، دليل كه هفت خويش از وي بريده شود. اگر زنده بود يا مرده، دليل بر غم و اندوه بود و بعضي از معبران گويند: از زنده بود از وي خير و نيكي بيند و باشد حج اسلام نمايد. اگر بيند با زن كه مرده است جماع نمود، دليل است غمگين و مستمند باشد. اگر بيند با زن مرده بيگانه جماع كرد، دليل كه كاري كه از آن نوميد شده باشد به تمامي بيابد. اگر بيند با جوانِ مجهول مجامعت نمود از او خير و نيكي بيند. اگر آن مرد جوان معروف است بر وي ظفر يابد. اگر بيند جماع با مرد پير مي كرد، دليل است خير و نيكي بيند.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند دختري دوشيزگي بستد، دليل كه در آن سال زني خواهد يا كنيزكي بخرد. اگر بيند به حرم پادشاه شد و مجامعت نمود، دليل است بر دشمن ظفر يابد. اگر بيند با وي جماع كرد، همين دليل كند و كارش به مراد شود و بعضي گويند: از پادشاه ترس و بيم به وي رسد. اگر بيند با مرغي مجامعت نمود، دليل كه بر كسي كه بدان مرغ منسوب باشد ظفر يابد. اگر بيند با زني بابكار جماع كرد، دليل كه طالب دنيا و مال حرام شود. اگر اين خواب را زني بيند همين تاويل دارد. جابرمغربي گويد: اگر بيند با شتر جماع نمود دليل است از سختي برهد و بر دشمن ظفر يابد و مالش بسيار و نامش بلند گردد. اگر بيند با ترسائي يا جهودي يا گبري مجامعت كرد، دليل كه كارهاي دنياي او به نظام شود. اگر مرد پيري كه به كلي شهوتش زايل شده ببود در خواب بيند شهوتش غالب شده است، چنانكه درجواني بود، دليل كه در كار دين نيك راغب گردد. اگر بيند با پادشاه جماع نمود، دليل است محرم و نزديك او شود. اگر بيند با زن حائض مجامعت نمود، دليل كه كارش بد شود. اگر بيند با زني مجامعت كرد كه مرده بود، دليل كه كارش بد شود يا با خويشان او پيوند و وصلت كند. اگر آن زنده بود از خويشان او مفارقت كند و بعضي معبران گويند: با زن حائض جماع كردن آساني كارهاي دنيائي او است.

 

اسماعيلِ بنِ اشعث گويد:

اگر كسي بيند با زن او كه كنيزك است مجامعت نمود، دليل كه از پادشاه خير و منفعت بدو رسد. اگر بيند با مردي معروف و جوان جماع نمود، دليل كه خيري به او رسد. اگر بيند با مردي مجهول و جوان جماع نمود، دليل است از پادشاه حاجت او روا شود. اگر بيند كه بازني ديگر جماع نمود، دليل كه از او نيكي بيند و حاجتش روا شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

در خواب جماع كردن كه از آن غسل واجب شود تاويلش نباشد.

1.7.50 جمجمه

1ـ اگر خواب ببينيد چند جمجمه به شما پوزخند مي زنند ، نشانة آن است كه ميان اعضاي خانوادة شما اختلاف و مشاجره بوجود خواهد آمد . اگر در خواب جمجمه اي را در دست بگيريد ، نشانة  آن است كه حرفه و كار شما با كسادي روبرو خواهد شد .

2ـ ديدن جمجمة يك دوست در خواب ، نشانة آن است كه از دوستان رفاقت با ديگري را به دوستي با شما ترجيح مي دهد .

3ـ ديدن جمجمه خود در خواب ، نشانة  آن است كه مدام در حسرت خوردن و پشيماني به سر خواهيد برد .

1.7.51 جن

بدان كه معبران را در اين خلاف است وبعضي گفته اند دشمن است و بعضي گفته اند بخت است و كامروائي در آن كار كه بود.

 

ابوهريره گويد:

از رسول خدا (ص) مروي است كه ديدار پري در خواب، دولت و بزرگي است و دست در دست او نهادن و با او سخن گفتن، دليل خرمي است.

 

محمدبن سيرين گويد:

پري به خواب ديدن، اگر خوشخوي و شادمان است، دليل كه عز و دولت يابد، اگر او را زشت و غمگين بيند، دليل بر غم و اندوه كند،اگر پري را مرده بيند، كار او شوريده شود، اگر با پري جنگ مي كرد، دليل كه كار او آشفته شود.

 

ابراهيم كرماني گويد:

پريان بعضي مسلمانند و در خواب ديدن، دوست و بخت و دولت است و آن چه كافر باشند، ديدار ايشان ديدار دشمن و ادبار و اندوه است.

 

حضرت دانيال گويد:

اگر به خواب ديد كه در ميان پريان است، دليل كه به سفر شود و آن سفر او را مبارك بود. اگر بيند پري او در گردن گرفت و مي رفت، دليل بر عز و جاه و بزرگي بود. اگر بيند پري او از گردن بينداخت، از جاه و بزرگي بيفتد. اگر بيند پريان با او به لطف سخن مي گفتند، دليل كه كارش نيكو شود. اگر پري را درجامه نيكو بيند، حالش نيكو شود. اگر پري را در خانه بد بيند، حالش بد شود. اگر بيند پري او را چيزي داد. از زر و سيم و آن چه بدين ماند، دليل كه دولت و اقبالش زيادت شود.

 

جابرمغربي گويد:

اگر پري را بيمار يا مرده بيند، دليل كه حال او بد شود. اگر بيند پادشاه پريان او را بنواخت، دليل كه دولت و اقبال يابد و مقرب پادشاه گردد. اگر ديد پري جايگاه خويش را بدو نمود و گاه خود را بر او عرضه كرد و گاه خود را پنهان، دليل كه زني با وي مكر و خيانت سازد. اگر بيند در خانه پريان شد و ايشان را مي شناخت، دليل كه به غربت افتد و شهرها بيند. اگر بيند پري او را همي برد، دليل كه حاجت او روا شود، از جائي كه اميد ندارد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پري در خواب بر پنج وجه است.

اول: دوستي عزيز.

دوم: بخت و دولت.

سوم: كاري كه دارد از او كامراني يابد.

چهارم: بزرگي و حشمت.

پنجم: خبر دروغ و كارهاي باطل است.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

ديدن جن در خواب روبه روئي با فتنه و دشمني است و چنانچه در خواب جن ببينيد با دشمني دست و پنجه نرم مي کنيد و عليه شما آتش فتنه اي بر افروخته مي شود. اگر در خواب از جني بترسيد و فرار کنيد امنيت مي يابيد و سود مي بريد. اگر جني در خانه خودتان ديديد او يک دشمن خانگي است و خواب شما مي گويد که مراقب يکي از نزديکان خويش باشيد. چنانچه در خانه خود تعدادي جن ديديد نشان آن است که اهالي خانه عليه شما جبهه گرفته اند و مخالف هستند. اگر جن را در جائي ناآشنا ديديد دشمني بيگانه است که با او روبه رو مي شويد.اگر جن در خواب ديديد و آن جن خوشحال بود شما غمگين مي شويد و اگر اندوهگين بود شما شادي و سرور مي يابيد. مشاهده شادي اجنه و جشن و سرور آن ها شادي دشمنان تلقي مي گردد که مطلوب نيست چون شادي دشمن با غم و اندوه ما مرادف است. اگر در خواب قيافه آشنائي را ديديد و احساس کرديد که او جن است تعبير همان است که نوشته شدو اگر جن آشنا بود و چيزي به شما داد پولي عايدتان مي شود و اگر چيزي از شما خواست يا گرفت مالي را از دست مي دهيد دوستي با جن در خواب مجاورت با دشمن و قبول فتنه بدون مبارزه است و اگر در خواب با جن دعوا کرديد صلح و سلامت مي يابيد.

1.7.52 جنازه

ابن سيرين گويد

اگر بيند جنازه کسي را مي برند دليل است خداوندش را بر چندين مردمان که از پس جنازه بودند فرمانروا شود ولکن برايشان ظلم کند واگر بيند بمرد واو را بر جنازه نهاده ومي برند و مردمان از پيش جنازه او مي رفتند دليل که شرف و بزرگي يابد لکن دين او به فساد است ويا بر آن قوم که پس او مي رفتند فرمانرواست اگر بيند جنازه مرده برداشت ومي برد دليل که به خدمت پادشاه پيوندد واز او خير ونيکي بيند اگر بيند قومي در پس او مي رفتند ودر هوا مي شدند دليل است مردي بزرگ از آن شهر در سفر بميرد اگر خويشتن را در جنازه بيند وآن جنازه بر زمين همي رفت دليل که به سفر رود

 

کرماني گويد :

اگر بيند زنده را بر جنازه مي برند و در پس جنازه او کسي نيست دليل بر نقصان عز وجاه وکار وي نمايد اگر بيند مردم در پس جنازه وي بودند تاويلش به خلاف اين است اگر بيند بر جنازه گران است دليل که ستم به مردمان کند اگر بيند بر جنازه سبک است دليل که بر مردمان سبکبار است  وحالش نيکو شود اگر بيند بيفتد و کار او بسته شود

 

حضرت صادق فرمايد

جنازه در خواب ديدن بر سه وجه است

1 . بزرگي.

2 .  ولايت وحکومت.

3 . عز وجاه و رفعت.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد

:در نفايس الفنون تصريح شده که جنازه و مرده مال حرام است. مرحوم مجلسي نوشته اگر کسي در خواب جنازه يا مرده ببيند از غائب به او خبر مي رسد و ابن سيرين معتقد است که اگر کسي ببيند جنازه اي مي برند خداوند او را بر تعداد افرادي که به دنبال جنازه روان هستند و او را تشييع مي کنند امارت و فرمان روائي مي دهد و بالاخره از امام صادق _ ع _ روايت است که ديدن جنازه در خواب خوب است زيرا براي بيننده خواب بزرگي و مال و عزت و جاه مي آورد. مشاهده جنازه اي که به دوش مي برند نيکو است چون فراغت از رنج و اندوه است و چنان چه بيمار باشيم بهبود مي يابيم و اگر مديون باشيم اداي دين مي کنيم. اگر بيننده خواب خودش را مرده ببيند عمرش دراز مي شود که همه معبران اسلامي و بيگانه در اين مورد بخصوص اتفاق نظر دارند. اگر در خواب ببينيم که مرده بيمار است اين هم خوب نيست و توصيه شده که بيننده خواب بايد مراقب سلامت خويش باشد و چندي از خطر کردن بپرهيزد و خشمگين نشود و از عزيمت به سفر خودداري کند و از دخالت در اموري که مي تواند بي تفاوت بماند خودداري کند. کندن قبر و مشاهده جنازه خوب است منهاي لمس جنازه. اگر در خواب ديديدم کسي که مي دانيم مرده چيزي به ما داد خوب است چون مالي به بيننده خواب مي رسد و پولي بدست مي آورد. اگر جنازه اي را ببينيد که از جاي برخاست و از شما دعوت کرد که با او همراهي کنيد خوب نيست. اگر جنازه اي را شيک و با لباس تميز و خوب مشاهده کنيد نيکو است و براي شما خوشحالي و مسرت مي رسد ولي اگر بد لباس و ژوليده و کثيف و آشفته بود بد است چرا که شما را غمگين و رنجيده مي کند و نشان آن است که در روزهاي آينده به شما غم مي رسد.

1.7.53 جنب بودن

اگر بيند جنب است، دليل كه در حرام، آشفته و سرگشته شده باشد و بعضي از معبران گويند: سفر كند، و مراد دنيا بيايد و كارش تباه شود. اگر بيند خود را از جنابت بشُست و جامه بپوشيد، دليل كه سرانجام از آن كار رسته گردد و كار بسته شود. اگر بيند خود را به تمامي نشست، دليل كه كارش تمام نشود، يعني تمام برنيايد. ابراهيم كرماني گويد: اگر كسي در خواب جنب بيند، خود را و برهنه، دليل كه دركار خود متحير و عاجز شود. اگر بيند خود را گرمابه بشست و بيرون آمد و جامه پاكيزه در پوشيد، دليل است به خدا باز آيد و توبه كند.

1.7.54 جنگ کردن

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي بيند كه او جنگ كرد بامردمان يا حيوان با حيوان ديگر هر دو از يك جنس باشند، آن كه غالب است بر دشمن ظفر يابد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد :چنان چه در خواب صحنه هايي از جنگ ديديم بايد بدانيم که روح ما از نگراني هايي که پيش مي آيد خبر مي دهد. صرف ديدن صحنه اي از جنگ در خواب خبر از غم و اندوهي است که در روزهاي آينده پيش مي آيد و اين تشديد مي شود اگر خودمان در آن جنگ دخالت داشته باشيم. ابن سيرين مي گويد در جنگ هر کسي پيروز شود در جنگ و جدال زندگي و در بيداري نيز پيروز و برنده است. چنان چه در خواب زره پوشيده بوديد و شمشير و سپر داشتيد يا در سنگر بوديد و اسلحه و مهمات به قدر کفايت در اختيارتان قرار داشت خواب شما مي گويد که جهت روبه رويي با غم ها و رنج ها و نگراني ها مجهز خواهيد بود. در نفايس الفنون تصريح شده که جنگ در خواب اضطراب و فتنه است. چنان چه جنگي در خواب شما بود و شما در آن جنگ شرکت داشتيد اما فاقد زره و سنگر و سلاح و مامن بوديد خواب شما مي گويد که تنها مي مانيد و در مشکلي که پيش مي آيد هيچ دستي دست شما را نمي گيرد. مجروح شدن در خواب خوب است و نبايد نگراني ايجاد کند. اين نشان اين است و گوياي اين که غم و اندوه شما پايان يافته و آشتي و امنيت خانوادگي است و نبايد نگران شويد.

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن جنگ غم واندوه شود

دیدن خود در جنگ وخصومت از دشمنان حذر باید نمود و زبان از غیبت خلق نگهدارد تا آزار حاصل نگردد

1.7.55 جنگل

لوک اويتنهاو مي گويد :

جنگل

انبوه و تاریک : غم

سرسبز و خنک : زندگی طولانی همراه با آرامش

جنگل در آتش : یک اتفاق خوشایند

جنگل وحشی : یک ارث غیر منتظره

ازبین بردن جنگل نابودی ، بلای آسمانی

 

1ـ اگر در خواب ، خود را ميان جنگلي انبوه ببينيد ، علامت آن است كه در كارِ تجارت زيان خواهيد ديد ، در خانواده تان مشاجره و اختلاف روي خواهد داد .

2ـ اگر در خواب ميان جنگلي انبوه احساس سرما و گرسنگي كنيد ، نشانة آن است كه براي پايان دادن به مسئله اي ناخوشايند مجبور مي شويد مسافرت كنيد .

3ـ ديدن جنگلي از درختان باشكوه ، علامت سعادت و خوشبختي است . اين خواب براي كساني كه اهل ادبيات و مطالعه هستند ، علامت آن است كه در اجتماع به مقامي ارزشمند دست مي يابيد و شهرتمند مي شويد .

4ـ زني مي گويد: خواب ديدم كه در جنگلي غريب بسر مي برم ، جنگلي از درختان نارگيل ، و زمين از برگهاي خشك پوشيده بود . من گم شده بودم و سرگردان به هر طرف مي رفتم . برگهاي خشك زير پايم خش خش مي كردند . بعد از ظهر روز بعد تلگرافي به دستم رسيد ، خبر مرگ عموزاده ام در آن نوشته شده بود .

1.7.56 جنين

:جنين نيز مثل جفت از چيزهايي است که مردان کمتر در خواب مي بينند يا اصلا نمي بينند. معمولا زنان در خواب جنين مي بينند و چنانچه زني در خواب جنين ببيند که متعلق به خودش باشد از غم و غصه نجات مي يابد و اگر جنين متعلق به ديگري باشد غمي به زنگي او راه مي يابد که انگيزه اش در وجود ديگري است. ديدن جنين ديگران براي زنان گوياي غمي است که ديگران به وجود مي آورند ولي به شما مي رسد. براي مردان ديدن جنين در خواب خوب نيست و شرمساري و ننگ و گناه است و تقريبا همان تعبير را دارد که در مورد جفت گفته شد. اگر زني در خواب ببيند که جنيني حرکت مي کند و حرف مي زند به هيچ وجه خوب نيست زيرا شئامت دارد و بهتر است صدقه بدهد.

1.7.57 جهنم

:کليه معبران ديدن جهنم در خواب را بد دانسته اند و از عذاب و عقاب و بدي کردار و آينده اي ناميمون سخن گفته اند ولي جهنم را در خواب بدون مقدمه ذهني و روحي نمي بينيم. موقعي جهنم را مي بينيم که روحي ناآرام و مشوش و وجداني اسير و گرفتار دغدغه و تشويش داشته باشيم. با اين وصف ديدن جهنم نمي تواند مبارک و ميمون باشد. يک انسان با تقوي و نيکوکار هرگز صاحب وجدان نا آرام نمي شود و طبعا خواب جهنم نمي بيند و چون خواب جهنم ديديم قبل از هر چيز بايد بدانيم که ضمير ناخود آگاه ما مشوش است و وجداني زخم خورده داريم که ما را تحت فشار قرار داده است. پس اگر جهنم را در خواب ببينيم آينده اي آشفته داريم و چنانچه وارد جهنم شويم و بيرون نيائيم پايان زندگي ما نزديک است. اگر بيننده خواب ببيند که وارد جهنم شد و از آتش نسوخت و آسيب نديد نشان آن است که گرفتار خذلان مي شود و به تنگي و سختي مي افتد ولي در پايان نجات مي يابد. اگر ديگري را در جهنم ببينيم که در آتش مي سوزد در واقع خودمان هستيم که مي سوزيم و ديگران شاهد سوختن ما خواهند بود. اگر بيننده خواب ببند که در جهنم است و آنجا ناله مي کند و فرياد مي کشد موقعيتي دارد که مردم از زبانش در عذابند و از شنيدن سخنانش رنج مي برند. به هر حال ديدن جهنم در خواب در هيچ وضع و شرايطي خوب نيست و چنانچه چنين خوابي ديديم خوب است روي خود مطالعه کنيم و تا فرصت در دست هست تغيير راه بدهيم.

1.7.58 جهود

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن جهودان مرد منافق بود

 

1.7.59 جهود شدن

محمد بن سيرين گويد: اگر كسي در خواب بيند جهود شد، دليل كه بر راه بدعت بود و جهودان را ياري دهد و قول ايشان را راست دارد. اگر كسي بيند او جهود شد يا ترسا يا مشرك يا بت پرست، دليل بود بر ضلالت و گمراهي او بر خداي تعالي و بهتان و دروغ گويد. اگر بيند از آن كيش برگشت و مسلمان شد، دليل كه گناهي بزرگ از او در وجود آيد و سرانجام توبه كند و به سوي حق تعالي بازگردد. اگر به خواب بيند كه نداند از كدام دين است، يا از كدام قبله نماز مي بايد كرد، دليل كه سرگشته و متحير و سرگردان شود و فروماند. حضرت امام جعفر صادق فرمايد: اگر كسي بيند كه جهود شد، دليل كه صاحب خواب را كاري مشكل پيدا گردد و بر مخالف شريعت سنت يابد، زيرا كه يهودمشتق است از هدي. اگر مُغي را به خواب يند، دليل كه صاحب خواب به كارهاي دنيا فريفته گردد و غافل بود از كار آخرت. جابرمغربي گويد: اگر جهودي درخواب بيند كه مسلمان شد، دليل كه زود بميرد يا مسلمان گردد.

1.7.60 جهيز

:جهيز که در زبان محاوره جهاز مي گوييم آبروي ماست و کوششي که براي حفظ آبروي خويش در جامعه به عمل مي آوريم و تمام امکاناتي است که براي اثبات آبرومندي خويش در اختيار داريم. آبروي ما اعتبار ما نيز هست و اعتبار ما سرمايه يا بخشي از سرمايه ما محسوب مي گردد پس اگر بتوانيم آبروي خود را محفوظ نگه داريم حافظ اعتبار و سرمايه خويش نيز هستيم. اين کشش و کوشش در خواب هاي ما به شکل خيلي چيزها از جمله جهيزيه متجلي مي شود. جامه و پيراهن نيز از اين قبيلند. مي گويند ارزش عروس به جهيزي است که همراه مي برد پس اگر در خواب ببينيم جهيزيه مجلل مي برند خواب ما از پيروزي و موفقيت آينده خبر مي دهد و اين که موقعيت اجتماعي بسيار محکمي خواهيم داشت. برعکس اگر جهيزيه فقيرانه و مختصر مي برند از بيم و هراس شما نسبت به موقعيت خودتان اطلاع مي دهد. تهيه و تدارک جهيز حفظ آبروست. اگر در خواب ببينيد که جهيزيه به خانه شما مي آورند سودي عايدتان مي شود و مقدار آن بستگي به ميزان جهيزيه دارد. اگر جهيزيه از خانه شما مي برند خوب است بي آن که سودي عايدتان شود.

1.7.61 جو

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند جو تر يا خشك يا پخته همي خورد، دليل كه خيري اندك به وي رسد. اگر كسي بيند جو داشت يا كسي بدو بخشيد، دليل كه به قدر آن خير و نيكي بدو رسد و، دليل بر تندرستي است. اگر بيند جو در زمين مي كاشت، دليل كه وي را مال جمع گردد و كاري كند كه خداي تعالي از او خشنود شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

جو درخواب ديدن، مال بود، كه آسان به دست آيد

جو فروش به خواب ديدن، مردي است كه دنيا را بر دين اختيار كند.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

جو نيز مانند گندم از نعمات بزرگ و از برکات باريتعالي است. چنان چه در خواب ببينيد جو داريد، به هر ميزان و مقدار که باشد نيکو است زيرا مي گويد که نعمت و برکت مي يابيد و خير به شما مي رسد. اگر در خواب ببينيد که جو کاشته ايد اما سبز نشده يا تنگ روئيده با مشکلات و شکست روبه رو مي شويد. اگر در عالم خواب مشاهده کنيد که جو کاشته ايد اما پرندگان از آن مي خورند و شما مي خواهيد آن ها را برانيد کاري مي کنيد که مردم درباره شما حرف مي زنند. گرد شما جمع مي شوند. ابن سيرين نوشته جو داشتن نشان سلامت است و در نفايس جو فراخي نعمت ذکر گرديده و تذکر داده شده که ديدن دانه هاي جو بر سنبله و ساقه مال و پول و نعمت است که به بيننده خواب مي رسد. اگر در خواب ببينيدکه جو را در مزرعه کشت مي کنيد از شخصيتي و از مردي بزرگ به شما سود فراوان مي رسد و چنان چه ببينيد که جو را خرمن مي کنيد از جائي که اميد نداريد پولي به شما مي رسد.

1.7.62 جواز

:به طور کلي ديدن جواز در خواب نيکو است ولي بايد ديد براي چه اخذ گرديده يا به چه منظور داده شده. جواز در خواب هاي شما حقي است مسلم و بدون معارض. اگر در خواب ديديد که براي کسي جواز دفن گرفته ايد و آن کس هر که هست زنده مي باشد موجب نيک نامي و حسن شهرت وي مي شويد. اگر جواز دفن براي خود شما صادر شده بود از سلامت و امنيت آينده خويش مي توانيد کاملا مطمئن باشيد و ضمنا شهرت و محبوبيت خواهيد يافت. حال اگر جواز دفن گرفته بوديد براي کسي که مرده است و آن جواز در دست شما بود تحقيق کنيد چون آن مرده حقي بر شما دارد که آن حق را ادا نکرده ايد. به زبان ديگر مديون او هستيد و بر شما ست که ذمه خويش را بري کنيد. اگر جواز ساختمان بود و شما آن را داشتيد يا به نام شما صادر شده بود جائي به شما تعدي مي شود و حقي از شما ضايع مي گردد و چيزي را از شما مي گيرند که حتي ممکن است به اندازه يک ساختمان بزرگ باشد. اگر جواز براي سفر بود و شما در عالم خوابتان خوشحال بوديد تحولي پيش مي آيد که نگران کننده است و لي اگر از داشتن جواز عزيمت به سفر خوشحال نبوديد تحولي پيش مي آيد که موجب سرور و انبساط شما مي گردد. اگر در خواب ديديد که جوازي داريد اما آن جواز پاره يا باطل شده حق مسلمي از شما ضايع مي گردد و زياني به شما مي رسد.

1.7.63 جوال

:جوال در خواب هاي ما بخش و سهم و بهره ما است از زندگي. آن چه از خيرو شر به ما مي رسد يا مي رويم تا به آن سهم برسيم و در اين راه کوشش و مجاهده نيز مي کنيم. به زبان ساده تر جوال در خواب کيسه اي است که براي آينده مي دوزيم و خواب ما با توجه به وضعي که جوال دارد به ما مي گويد در اين رهگذر تا کجا موفق و کامياب هستيم. اگر در خواب ببينيم که گوني يا جوال پاره داريم به طوري که مي دانيم هيچ چيزي را در خود نگه نمي دارد خواب ما از بي بهرگي و ناکامي و شکست خبر مي دهد. اگر جوال سوراخ داشت اما پاره نبود زيان و ضرر مختصري را خبر مي دهد که اهميت آن به قدر بزرگي و کوچکي سوراخ جوال است. اگر خانمي در خواب ببيند که جوالي دارد که آن جوال را يا خودش پشت رو کرد يا اصلا پشت و رو است با شوهرش قهر و دعوا مي کند.

1.7.64 جوالدوز

محمدبن سيرين گويد: جوالدوز در خواب. مردي است كه كارهاي مردم بهم پيوندد، خاصه كارهاي كوچك را. اگر بيند جوالدوز فرا گرفت يا كسي به وي داد، دليل كه با مردي بدين صفت كه گفتيم، وي را صحبت افتد. اگر جوالدوز را بشكست يا ضايع شد، دليل بر هلاك آن مرد بود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جوالدوز در خواب هاي ما کوششي است که براي ائتلاف امور متفرق و آشفته خويش به کار مي بريم. اگر بدهکار باشيم و در خواب ببينيم که به کمک جوالدوز يک لحاف را مي دوزيم يا پارگي يک گوني را روفو مي نمائيم نشان آن است که در پرداخت ديون خويش موفق مي گرديم. داشتن جوالدوز همت و اراده شما را نشان مي دهد و ديدنش در خواب نيکو است و بهتر مي شود اگر در خواب ببينيم که به وسيله جوالدوز پاره اي را مي دوزيم و سوراخي را مسدود مي نمائيم. حالت بد اين است که در خواب ببينيد که يک جوالدوز داشته ايد و آن را گم کرده ايدو به دنبالش مي گرديد و نمي يابيد. در اين حالت خواب شما مي گويد که سر رشته امور از کف شما خارج مي گردد. اگر در خواب ديديد که جوالدوزي داريد و با آن تشک يا رختخواب خود را مي دوزيد صاحب فرزند مي شويد و اگر رختخواب به به شما تعلق ندارد زني مي گيريد و اگر زن داريد با زني آشنا مي شويد که در کسب و کار شما را ياري خواهد داد.

1.7.65 جوان شدن

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي بيند كه جوان شد و محاسن سفيد او سياه شد، دليل كه فرومايد شود. اگر جوان مجهول را بيند، دليل كه از دشمن خواري بيند و مرادش برنيايد. اگر بيند جواني پير شده است، دليل كه حرمتش زياده شود و زنان نيز در اين معني، چون مردان باشند.

جابرمغربي گويد: اگر جواني درخواب بيند كه پير گرديده بود، دليل كه علم و ادب آموزد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد :مجلسي رحمه الله عليه نوشته ديدن جوان به خواب مکر و حيله و فريب و فتنه است برعکس ديدن پير به خواب نشان رحمت و عطوفت و عقل و خرد است. چنانچه در خواب ببينيد کسي که پير است جوان شده، چه خود بيننده خواب باشد و چه ديگري نشان آن است که به علتي تخفيف شان و مقام مي يابد و تحقير مي شود. چنانچه خودتان را در خواب ببينيد که جوان تر از آنچه هستيد شده ايد تعبير همين است مضافا اين که فريب مي خوريد و کودکانه بازيتان مي دهند. اگر در خواب ببينيد که جوان شده ايد اما چهره خويش را نمي شناسيد، مثل اين که شخصي ديگر شده ايد نشان ديدن خواري و ناکامي و نامرادي است. عکس اين هم صادق است يعني اگر در خواب ببينيد که پير شده ايد و موي سر و ريش و ابرويتان سفيد شده عزت و حرمت مي يابيد و بزرگ مي شويد. اگر جواني را در خواب ببينيد که پير شده ارتقا مقام و منزلت پيدا مي کنيد.

1.7.66 جواهرات

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن جواهر ومانند آن سود زیاد بدست آید

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

جواهرات

آنها را ستایش کردن : ورشکستگی

کادو گرفتن آن : اطراف شما پر از آدمهای خائن است

خریدن آن : بدبختی

جواهری بر دست یا گردن داشت : کادوی زیبایی دریافت خواهید کرد

داشتن جواهرات بسیار زیاد : آینده ای کامیاب

 

محمدبن سيرين گويد:

اگر بيند گوهر و مرواريد مي فروخت و آن گوهر ملك او بود، دليل كه خداوندِ علم و دين است و با همه كس نيكي و احسان كند. اگر خداوند دين نباشد، دليل كه خداوند غلامان شود و به قدر و قيمت گوهر او را مال حاصل شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

اگر ببينده خواب درستكار و پارسا باشد و ببيند گوهرهايى را مى فروشد، علم و دين پيدا مى كند.

1.7.67 جوجه

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جوجه در خواب هاي ما سود و نتيجه خدمت و محصول کار و خلاصه بازده چيزهايي است که اصل آن موجه و خوب باشد. نوشته اند ديدن ماکيان و مرغ خانگي در خواب کنيزيک و زن است بنابراين قياس جوجه بايد فرزند يا فرزنداني باشد که از همسر يا کنيزک به وجود مي آيند. اگر در خواب جوجه هاي ماکيان ديديد که هنوز کوچک هستند و با کرک زرد رنگ خود مي دوند و بازي و جيک جيک مي کنند بسيار خوب است و خواب شما از نعمت و برکت و خير و خوشي خبر مي دهد. به طور کلي ديدن جوجه شادي و نعمت و برکت است. ديدن جوجه هاي بزرگتر که پر زرد آن ها ريخته حکم ماکيان را دارند که تعبير آن را در ماکيان و مرغ بجوئيد. هر چه تعداد جوجه هائي که در خواب مي بينيد بيشتر باشد بهتر است. اگر کسي جوجه به شما داد به شما خدمت و محبت مي کند. اگر تعدادي جوجه را به کسي بدهيد در امر خيري شما را شريک مي کند. ديدن جوجه در هر حال خوب است. حالت بد آن است که در خواب ببينيد جوجه هائي داريد و اين جوجه ها دچار آفت شده اند به اين معني که يا گربه ها آن ها را گرفته و يا کلاغ يکي را ربوده. اين خبر از ضرر و زيان است. جوجه بيمار ، بيماري است. جوجه اي که به خانه همسايه برود نوشته اند فرزند نافرمان است.

لوک اويتنهاو مي گويد :

جوجه : بدگویی و غیبت کردن

 

1ـ خواب جوجه هايي كه تازه از تخم در آمده اند خستگي از مسئوليتهاي بسيار است كه سرانجام معلوم مي شود پذيرفتن مسئوليتها به نفع زندگي شما بوده است .

2ـ ديدن جوجه هايي كه پر و بالي در آورده اند ، دلالت بر آن دارد كه بي آنكه به كار جسماني بپردازيد در كارهاي خود موفقيت به دست مي آوريد .

3ـ اگر خواب ببينيد جوجه ها به آشيانه مي روند ، دلالت بر آن دارد كه كسي مي خواهد شما را به درد سر بياندازيد .

4ـ اگر خواب ببينيد مشغول خوردن خوراك جوجه هستيد ، نشانة آن است كه در امر عشق و كار بلا تكليف   مي مانيد .

دیدن جوجه در خواب دلیل بر سلامت و تندرستی است و اگر جوجههای زیادی در اطراف خود دیدید تعبیرش آن است که دارای فرزند یا فرزندانی میشوید.

 

1.7.68 جوجه تيغي

لوک اويتنهاو مي گويد :

جوجه تیغی : حسادت

 

1ـ ديدن جوجه تيغي در خواب ، علامت آن است كه كار و آشنايي با دوستان جديد را با سردي رد مي كنيد .

2ـ اگر دختري خواب جوجه تيغي ببيند ، علامت آن است كه احساسات و تأثيرات منفي را از خود دور مي كنيد.

1.7.69 جوراب

محمدبن سيرين گويد:

جوراب درخواب، خادمي است از شمار زنان. اگر بيند جوراب نو از ابريشم يا از ريسمان پوشيده است، دليل كه او را خادمي است اصلي و از او بخرد، يا زني با جمال بخواهد. اگر بيند جوراب زرد داشت، دليل كه او را خادمي بيمارگون پيدا گردد. اگر بيند جوراب او سرخ است دليل كه او را خادمي شر و بيشرم است. اگر بيند جوراب او سياه است، اگر بيننده مصلح است، نيكو است، اگر مفسد است، بد بود، اگر بيند جورابش چركين و كهن بود، دليل كه خادمش را به فساد متهم كنند. اگر بيند جورابش ضايع شد يا بسوخت، دليل بر مرگ خادم بود، و بعضي از معبران گويند: جوراب، مال و خواسته است. اگر جوراب بوي خوش دهد، دليل كه زكوة مال بدهد. اگر بوي جوراب ناخوش بود، دليل كه زكوة مال ندهد و زبان مردم بر وي دراز شود.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند كه جوراب او از پوست بود و بينند كه از كدام پوست است، اگر پوستين پوست شتر بود، دليل كه خادم او بزرگ همت و اصيل بود. اگر از پوست گوسفنداست، دليل كه خادم او از مردم عامه است. اگر از پوست اسب بود، دليل كه خادمش از اصل مهتر و سپاهيان است. اگر بيند از پوست نخجير است، خادم او از مردمي بياباني است.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند جوراب در پاي داشت، دليل كه مال نگاهدارد. اگر بيند جوراب سفيد و پاكيزه در پاي داشت، دليل كه زكوه مال داده بود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

جوراب پا مال مرد است.که حفظ کننده مال است.

اگر بيند از جوراب او بوي خوش مي آمد، دليل كه در مرگ و زندگاني مدح وثنايش گويند.

اگر بوي ناخوش كند، او را ملامت و نفرين كنند.

اگر بيند جوراب او ضايع شد، دليل كه زكوة ندهد و مال او ضايع شود.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد :

اگر در خواب ببينيم که جوراب به پا داريم امري است کاملا عادي و فقط وقتي اهميت پيدا مي کند که حالتي غير متعارف داشته باشد. جوراب در خواب هاي ما خدمتي است که انجام مي دهيم و کاري است که مي کنيم و طبعا انتظار پاداش و خير را داريم. اگر ديديم جورابي بسيار بلند پوشيده ايم که حتي از زانوي ما مي گذرد خواب ما مي گويد که در روزهاي آينده در امري مبالغه مي کنيم و افراط ما زيان بخش است. اگر جوراب ما کوتاه بود نشان دهنده قصور و کوتاهي ما است در انجام وظايف محوله. در اين حالت خواب مي گويد که شکست مي خوريم. برخي از معبران نوشته اند جوراب مال است و آبرو. اگر جورابي ببينيد که نو است و قبلا پوشيده نشده و به شما تعلق دارد نشان مال و پول است. اگر جورابي به پا داشتيد که به خودتان تعلق ندارد چشم داشت به مال ديگري است. سوراخ يا پاره بودن جوراب نوشته اند هتک حرمت و خدشه دار شدن آبروي بيننده خواب است. باز هم نوشته اند که اگر با لباس کامل ولي پاي بدون جوراب باشيد خوب نيست و بايد مراقب سلامت خود باشيد. چنان چه در خواب ببينيد جوراب خود را بخشيده يا فروخته ايد بخشي از مال خود را از دست مي دهيد. يک لنگه جوراب به پا داشتن نگراني مالي است. جوراب نو و تميز به پا داشتن خبر از اين است که به سفر مي رويد و حوادث خوبي برايتان اتفاق مي افتد. اگر جوراب ما در خواب سوراخ يا پاره بود از شکست خبر مي دهد و اگر کثيف بود از بيماري و گرفتاري. اگر جوراب ما رنگي زشت و ناپسند داشت کاري مي کنيم که مردم پشت سر ما بد مي گويند. اگر جوراب ما بوي بد و ناخوش داشت مردم از ما متنفر و منزجر مي شوند. اگر در خواب ديديم که جوراب زنانه پوشيده ايم کاري مي کنيم که در نظر مردم سبک مي شويم و اعتبار و شخصيت ما متزلزل مي گردد همين حالت است اگر در خواب ببينيم که جوراب پشت و رو پوشيده ايم و بالاخره اگر در خواب ببينيم که جورابي را لنگه به لنگه پوشيده ايم رازي هست که در پنهان کردنش مي کوشيم و سعي داريم کسي از آن مطلع نشود.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

جوراب ابریشمی –زنانه- : فلاکت

جورابهای پاره : مبلغ زیادی پول به دستتان خواهد رسید

1.7.70 جوز

اگر بيند جوز هندي داشت، دليل كه سخني از منجم شنود.

 

1.7.71 جوزبويا

محمدبن سيرين گويد: ديدن جوزبويا به خواب، دليل بر صلاح دين بود و دانستن علم شريعت. اگر در خواب بيند كه جوزبويا خورد، دليل كه علم شريعت آموزد. اگر بيند جوز هندي بسيار داشت، چنانكه خورد و به مردم داد، دليل كه در علم و حكمت يگانه شود. اگر نخورد و به كسي نداد، دليل كه او را از علم منفعت نباشد و بعضي گويند كه خوردن جوزبويا، دليل بر تعليم علم نجوم بود.

1.7.72 جوش

1ـ اگر خواب ببينيد از جوشي ، چرك و خون بيرون مي آيد ، نشانة آن است كه ممكن است رياكار دوستان شما را با مشكل مواجه كند ، يا در آينده با حوادثي نامطلوب مواجه شويد .

2ـ اگر برپيشاني خود جوش ببينيد ، دلالت بر بيماري يكي از اقوام دارد .

1.7.73 جوشن

محمدبن سيرين گويد:

پوشيدن جوشن در خواب پشت و پناه است به قدر روشني و پاكيزگي آن. اگر بيند جوشن داشت، دليل كه اهل بيت او ايمن شوند از دشمنان. اگر بيند جوشن پوشيده داشت، دليل بود بر حصار تن او از شر دشمنان كه بر وي ظفر نيابند. اگر بيند كه با جوشن سلاح داشت، دليل كه از مكر منافق و شر عامه ايمن شود، و بعضي از معبران گويند: جوشن درخواب، زيادتي دين بود و هر كه بيند جوشن در خواب پوشيده، در حفظ خداي عزوجل بود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن جوشن در خواب بر شش وجه است.

اول: بزرگي.

دوم: پناه.

سوم: قوت و نيرومندي .

چهارم: مال.

پنجم: زندگاني.

ششم: زيادتي در دين و افزايش ديانت،

 

جوشن در خواب، مونس و همدم افراد است.

1.7.74 جولاهي

محمدبن سيرين گويد: جولاه درخواب، مردي مسافر يا پيك بود، كه در عالم همي گردد. اگر بيند جولاهي جامه همي بافت، با كسي او را جنگ و خصومت افتد، زيرا كه كرباس بافتن به تاويل، جنگ و جدل است. اگر بيند جامه را تمام ببافت، دليل كه اندوهگين شود.

1.7.75 جوهر

محمدبن سيرين گويد: اگر بيند گوهر و مرواريد مي فروخت و آن گوهر ملك او بود، دليل كه خداوندِ علم و دين است و با همه كس نيكي و احسان كند. اگر خداوند دين نباشد، دليل كه خداوند غلامان شود و به قدر و قيمت گوهر او را مال حاصل شود.

حضرت امام جعفر صادق فرمايد: اگر مصلح و مستور بود و ديد گوهرها مي فروخت، دليل كه او را علم و دين حاصل شود.

1.7.76 جوي آب

محمدبن سيرين گويد: جوي آب در خواب، چون آب خوش طعم بود و پاكيزه، دليل كه زندگاني او خوش است. اگر بيند از جوئي مجهول آب صافي مي خورد و اين كس در سفر است يا درجايگاهي بيگانه، دليل كه در كاري مجهول مشغول شود و عمر خود را دراز گذراد و به مقدار آن آب كه در جوي خورده بود منفعت يابد. اگر آب جوي شور و تلخ و ناخوش بود، دليل بود بر تلخي معيشت و زندگاني او. محمدبن سيرين گويد: جوي در خواب ديدن، اصل جوي وكيل است، كه مقرب شود. اگر كسي آب جوي روان و صافي بيند، دليل كه مقرب شود. اگر كسي جوي را روان و صاف بيند، دليل كه كار وي روان كرده شود. اگر بيند آب جوي تيره است، دليل كه كارش تباه و بي نظام شود و به هر جاي كه آب جوي بيند، دليل كه وكيل ناحيه بود و هر زياده و نقصان كه در جوي است به وكيل بازگردد. اگر بيند بر تختي نشسته است، در زير آن تخت آب روان است، دليل كه دولت و اقبال روي به وي نهد و احوال دو جهاني وي نيكو شود. اگر بيند كه در جوي آب صافي نشست، دليل كه از غم فرج يابد. اگر بيمار است شفا يابد. اگر وام دار است وامش گذارده شود. اگر در سفر است، زود بازآيد.

جابر مغربي گويد: جوي در تاويل، مردي محتشم با منفعت است. اگر بيند كه آب جوي برداشت، دليل كه به قدر آن از مردي محتشم مال يابد. اگر بيند جوي خورد، زندگاني بود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد :ديدن جوي آب روان در خواب بسيار نيکو و مبارک است مخصوصا اگر آب آن جوي صاف و روشن و زلال باشد و زوائدي مثل خس و خاشاک و برگ و علف در سطح آن نباشد. ديدن چنين جوئي در خواب روبه روئي با جوشش و تبلور زندگي است و خواب ما از يک استمرار و تداوم مطلوب و دل نشين خبر مي دهد که با سلامت و خرمي و خوشي همراه است. در هر صورت ديدن جوي آب روان و روشن و زلال خوب است مگر اين که کدر و تاريک و عفن باشد.

حضرت دانيال گويد: آب دادن باغ و كشت، از جوي ها و رودها، دليل كند بر مال و رستگاري از غم و اندوه

1.7.77 جهنم

لوک اويتنهاو مي گويد :

جهنم : ضرر زیاد ، خسارت

وارد جهنم شدن : شخصی گفته های شما را تکذیب خواهد کرد

خود را از جهنم رهانیدن : نجاتی خواهد رسید

 

1ـ اگر خواب ببينيد در جهنم هستيد ، نشانة آن است كه هوا و هوسها شما را از مادي و اخلاقي نابود مي سازد .

2ـ اگر خواب ببينيد دوستانتان در جهنم هستند ، علامت آن است كه از بدبختيِ دوستي باخبر مي شويد و دچار پريشاني و نگراني خواهيد شد .

3ـ اگر خواب ببينيد در جهنم فرياد مي زنيد ، علامت آن است كه دشمنان از عدم توانايي دوستان براي نابودي شما استفاده خواهند كرد .

1.7.78 جهيزيه

1ـ اگر خواب ببينيد همسر شما جهيزيه اي با خود نياورده است ، علامت آن است كه براي رهايي از فقر بايد روي روابط خود با مردم حساب كنيد .

2ـ اگر خواب ببينيد همسر شما جهيز با خود آورده است ، نشانة آن است كه انتظارات شما برآورده خواهد شد .

1.7.79 جيب

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جيب و پول مرادف يک ديگرند و جيب نمايانگر درآمد مستمر شما است. چنانچه کارمند و حقوق بگير هستيد حقوقي که ماهانه مي گيريد و اگر کاسب هستيد سودي که روزانه عايد شما مي شود. جيب در خواب نمايشگر اين درآمد و حقوق است. اگر لباسي داشتيد که جيب هاي پر داشت بي آن که بدانيد در جيب هاي خود چه داريد خواب شما مي گويد که موقعيت کنوني شما به همين شکل ادامه دارد و مي توانيد مطمئن باشيد که روزگارتان عادي سپري مي شود. ولي اگر در خواب جيب هاي پر داريد و مي دانيد در آن آت و آشغال ريخته و انباشته ايد خواب شما مي گويد تلاش عبث و بيهوده مي کنيد و وضع قابل اطميناني نخواهيد داشت و دگر گوني نا مطلوبي در زندگي شما پديد مي آيد. اگر در خواب ببينيد که جيب شما سوراخ است زيان مالي مي بيند. اگر جيب شما پشت و رو شده باشد به مال شما دستبرد مي زنند. اگر لباستان چندين جيب غير معمول و زياد داشته باشد آزمند مي شويد و به مال ديگران دست درازي مي کنيد. اگر ببينيد که چيزي از زمين بر مي داريد و در جيب مي نهيد پولي نصيب شما مي شود. روي هم رفته ديدن جيب در خواب نيکو است مگر اين که پاره يا سوراخ باشد.

 

ديدن جيب لباس خود در خواب ، نشانة آن است كه وسوسه هايي شيطاني بر عليه شما شكل خواهد گرفت .

1.7.80 جيب بر

1ـ ديدن جيب بر در خواب ، علامت آن است كه دشمن موفق مي شود برايتان دردسري توليد كند .

2ـ اگر خواب ببينيد جيب بر جيب دختري را مي زند ، نشانة آن است كه مورد رشك و حسادت فردي قرار مي گيريد ، و در اثر دسيسه هاي شيطاني احترام خود را نزد دوستان از دست مي دهيد .

3ـ اگر خواب ببينيد جيب كسي را مي زنيد ، نشانة آن است كه با رفتار خشونت بار خود موجب رنجش خاطر دوستان مي گرديد .

1.7.81 جيپ

:جيپ يک نوع خودرو مقاوم است که روي هر نوع جاده اي مي تواند فعال باشد. اگر راننده حرفه اي هستيد و با اتومبيل سر و کار داريد و خواب جيپ ببينيد خواب شما تعبير ندارد ولي اگر با اتومبيل سر و کار نداريد و به عنوان راننده از آن استفاده مي کنيد جيپ در خواب گوياي پويايي و سرسختي و مقاومت شماست و ديدن آن بد نيست مگر اين که پنچر و از کار افتاده باشد. داشتن جيپ يا مشاهده آن در خواب نشان آن است که راهي پر نشيب و فراز و دشوار در پيش داريد و خودتان نيز آماده تلاش و کوشش هستيد و احساس خستگي و از کار افتادگي نمي کنيد. ولي اگر جيپ شما يا جيپي که در خواب مي بينيد پنچر و از کار افتاده و قراضه باشد خواب شما مي گويد که براي پيمودن راه پر نشيب و فراز توان کافي نداريد و بهتر است راه را آغاز نکنيد که در مي مانيد.

1.7.82 جيرجيرک

منوچهر مطيعي تهراني گويد :جيرجيرک در خواب ما دشمني است ضعيف و ناتوان که بيش از آن چه بتواند عملا شما را آزار بدهد با سخنانش و ياوه گويي هائي که مي کند و شايعاتي که مي پراکند که موجب رنج و عذاب شما مي شود. کشتن جيرجيرک پيروزي بر همان دشمن ضعيف است. اين دشمن چنان است که وقتي از بين رفت اثر ياوه هاي قبلي او نيز از بين مي رود. چنان چه در خواب احساس کنيد صداي جيرجيرک مي شنويد چه از شنيدن آن ناراحت شويد و چه نشويد، کسي پشت سر شما بد مي گويد و عيب جوئي مي کند و نقاط ضعف شما را بر ملا مي سازد. اگر از صداي جير جيرک در خواب خوشتان بيايد يکي از نزديکان شما دانسته يا ندانسته با شما دشمني مي کند. اين دشمن کسي است که شما دوستش داريد و ناراحتي او را نمي خواهيد. اگر از صداي جيرجيرک خوشتان نيايد کسي با شما دشمني مي کند که او را مي شناسيد اما محبتي نسبت به او نداريد فقط قادر به جلوگيري از ياوه سرايي هايش نيستيد. اگر در خواب احساس کنيد که تعداد زيادي جيرجيرک صدا مي کنند همه مردم پشت سر شما بد مي گويند که بايد در اعمال خود تجديد نظر کنيد. اگر جيرجيرک درلباس شما بود يکي از محارمتان با شما دشمني مي کند و اگر در رختخواب شما بود همسرتان از شما بد مي گويد.

 

1ـ شنيدن صداي جيرجيرك در خواب ، نشانةشنيدن اخبار غم انگيز است . شايد خبر مرگ دوستي را مي شنويد .

2ـ ديدن جيرجيرك در خواب ، علامت دست به گريبان شدن با فقر و تنگدستي است .

1.7.83 جيغ

:چنانچه در خواب صداي جيغ شنيديد خبري به شما مي رسد که بستگي دارد به عکس العمل شما در مقابل آن. اگر از شنيدن صداي جيغ ترسيديد و ناراحت شديد خبري ناراحت کننده است ولي اگر از شنيدن آن ناراحت و ملول نشديد خبري است معمولي. اگر صداي جيغ زني را شنيديد که نتوانستيد او را ببينيد کسي شما را فريب مي دهد و اگر او را ديديد زني است که روي شما و اعمال شما و تصميم هايي که مي گيريد اثر مي گذارد. اگر کسي جيغ کشيد و دنباله صداي او به آواز مبدل گرديد دوستي از شما حرف مي زند و به شما کمک مي کند يا خبري از يک دوست به شما مي رسد. جيغ مخصوص انسان است و خروش حيوانات تعابير ديگري دارد.

 

التماس دعا


موضوعات مرتبط : تعبیرخواب کامل(اختصاصی), حرف ج, ,


تعداد صفحات : 1
صفحه قبل 1 صفحه بعد


sj114
تمامي حقوق اين وبسايت براي مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران محفوظ است.هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع شرعاحرام وپيگردقانوني دارد.


Copyright © 2013. All rights reserved
مؤسسه قرآني مردمي سراج دهلران , www.sj114.ir