مرورگر شما از جاوا اسکريپت پشتيباني نمي کند.
تنظيمات قالب
رنگ قالب:


فونت قالب:
تبليغات
اعطای مدارک معتبر مورد تایید دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی،برگزاری کلاسهای آموزشی ضمن خدمت ویژه فرهنگیان و کارمندان اداره ها،برگزاری محافل انس باقرآن و مسابقات قرآنی
درباره سايت
sj114
پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران seraaje_dehloran@yahoo.com
نويسندگان
موضوعات
sj114 آموزش
sj114 صوتی
sj114 فیلم
sj114 زندگینامه قاریان مشهورجهان
sj114 برنامه های موبایل وکامپیوتر
sj114 تلاوت آنلاین قرآن کریم+متن
sj114 تعبیرخواب کامل(اختصاصی)
sj114 اطلاعیه کلاسهای آموزشی
sj114 کمکهای خیرین
آمار سايت
آمار مطالب

کل مطالب: 147
کل نظرات: 9

آمار کاربران

تعداد اعضا: 29
افراد آنلاين: 1

آمار بازديد

بازديد امروز : 52
بازديد ديروز : 834
گوگل امروز : 5
گوگل ديروز : 83
بازديد اين هفته : 4320
بازديد اين ماه : 8886
بازديد اين سال : 174627
بازديد کل : 194368

مشخصات کاربر

آي پي : 35.168.112.145
مرورگر :
سيستم عامل :
امروز :
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)
لينک هاي روزانه
تبليغات
برگزاری کلاسهای آموزشی قرائت قرآن کریم(از مقدماتی تاپیشرفته) ویژه برادران و خواهران، تفسیر،تربیت معلم پیش دبستانی،تربیت معلم روخوانی و روانخوانی و غیره
ورود يا عضويت
ورود به سايت :
نام کاربری
رمز عبور

فراموشي رمز عبور؟

عضويت سريع :
نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری

به نظر شما سایت چگونه است؟

آگهي ها
تبادل لينک اتوماتيک

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران و آدرس sj114.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

 

 

 


لينک هاي دوستان
درگاه پرداخت بانکي
********************************************** ********************************************** www.seraaj64.ir ********************************************** **********************************************
********************************************** **********************************************
استخاره آنلاین با قرآن کریم

********************************************** **********************************************

مجله نایت پلاس

تبليغات
آدرس محل موسسه قرآنی سراج: دهلران- خیابان معلم- جنب آژانس علی-حسینیه ابوالفضل العباس(ع)- محل برگزاری کلاسهای آموزشی قرآن و تفسیر جهت اطلاع از زمان ثبت نام و همچنین دوره آموزشی با شماره تلفن های ذیل تماس حاصل فرمائید: 33727360-084 ........09187441008.........09377597262.........مدیریت مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران
آخرين ارسال هاي انجمن
بازديد : 3937 نويسنده : مدیریت مؤسسه قرآنی سراج تاريخ : شنبه 24 آبان 1393"17:58"

حرف پ

1.4.1 پا

حضرت دانيال گويد:

اگر كسي بيند يك پاي او بريده بود يا شكسته، دليل كه نيمه مال او از وي ضايع گردد. اگر هر دو پاي بريده يا شكسته بيند، دليل كه جمله مالش برود يا خود بميرد.و معبران گويند: اگر شخصي هر دو پاي خود را بريده يا شكسته بيند، دليل كه به سفر شود. اگرديد پاي او آهنين يا مسين است، دليل كه عمرش دراز است و مالش باقي ماند. اگر ديد كه پايش آبگينه است، دليل كه عمرش زود سپري شود و مالش ماند، زيرا كه آبگينه را بقا و قوت نيود. اگر ديد پايش شل و مبتلا شده بود، دليل است بر سستي و ضعف حال او، به آن چه طلب كند از خير و شر.

 

محمدبن سيرين گويد:

اگر صالحي بيند كه پايش شل شده است دليل است بر زيادي دين او. اگر بيند پاهاي او به رسن بسته بود، دليل كه از كسي منفعتي به وي رسد. اگر بيند پايش نبود و به چوب را مي رفت، دليل كه اعتماد بر كسي كند كه از آن كس وفا نيابد. اگر كسي عامل پادشاه بيند هر دو پاي او بريده است، دليل كه از عمل معزول گردد و مالش تلف شود. اگر ديد پاي او آهنين است، دليل كه مالش زياده شود. اگر ديد پايش سيمين بود و كعبش زرين، همين دليل كند. اگر بيند پاي او در بند بود، دليل كه او را زياني رسد. اگر بيند پاي او به ستوني بسته است، اين تاويل بهتر است. اگر ديد پاي او در دامي گرفتار شده است و يا درجائي فرو رفته است، دليل كه در مكر و حيلتي گرفتار شود، به قدر آن كه پاي وي در آن سخت شده است. اگر ديد پاي وي در جايگاهي يا در گودي بلغزيد، دليل است كه از كار دين و دنيا بازماند، يا كسي سخني بدو گويد، كه از آن رنجور گردد. اگر بيند پاي بر ستوري همي جنبانيد، دليل است بر غايت طلب آن كار كه مي جويد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

هر دو پاي به تاويل، پدر و مادر باشد و هر ضعف و نقصاني كه در پا بيند، همين دليل بر پدر و مادر كند. اگر بيند پاي بسيار داشت، دليل كه به سفر شود. اگر درويش است، توانگر شود و ديدن پيش پاي خود، دليل زينت مرد است و حصول مال و طاعت كه كرده است.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند كه پاي او چون پاي شتران يا پاي گاو است، دليل كه قوت و مالش زياد شود. اگر ديد كه پاي او چون پاي اسب است يا پاي خر، دليل كه قوت و جاه او افزون شود. اگر پاي خود چون پاي درندگان يا ددان بيند، وي را چيزي حرام حاصل شود. اگر پاي خود را چون چنگال مرغان بيند، دليل بر قوت كسب معيشت او بود و بر دشمن ظفر يابد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پاي در خواب بر هفت وجه است.

اول: عيش وعشرت،

دوم: عمر،

سوم: سعي وتلاش كردن،

چهارم: طلب مال،

پنجم: قوت ونيرومندي،

ششم: سفر،

هفتم: زن.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پا : سلامتی و نیکبختی

کوچک : تنگدستی

مجروح : غم و غصه

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پاي خود در خواب ، علامت نوميدي و مغلوب ارادة ديگري شدن ، است .

2ـ ديدن پاي ديگران در خواب ، نشانة آن است  كه با سختي از حقوق خود دفاع مي كنيد و به مقامي بالاتر در زندگي دست مي يابيد .

3ـ اگر خواب ببينيد پاي خود را مي شوييد ، نشانة آن است كه اجازه مي دهيد تا ديگران شما را فريب بدهند .

4ـ اگرخواب ببينيد پايتان درد مي كند ، علامت آن است كه دچار مشكلات خانوادگي دست و پاگير و حقيري خواهيد شد .

5ـ اگر خواب ببينيد پاي شما ملتهب و متورم است ، علامت آن است كه با جدا شدن از خانوادة خود ، تغييراتي در زندگي و كار خواهيد داد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب پاى خود را بيش از اندازه بزرگ ديديد، به اين معنا است كه به زودى ملكى خواهيد خريد. اگر در خواب پاى خود را بيش از اندازه لاغر ديديد، يعنى كارهاى سختى پيش رو داريد. اگر در خواب ببينيد كه پايتان فلج شده، به اين معنا است كه بايد بيشتر مراقب خود باشيد. شكستن پا در خواب، نشانه‏ى وقوع اتفاقات ناگوار است.

1.4.2 پا برهنه

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب خود را با لباس‏هايى پاره و پا برهنه سرگردان ديديد، به اين معنا است كه براى رسيدن به اهداف خود بايد توقعات خود را كم كنيد تا دچار نااميدى نشويد.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه پا برهنه بر روى سبزه‏زارى قدم مى‏زنيد، به اين معنا است كه اوقات خوشى پيش رو داريد. اگر در خواب پا برهنه بر روى صخره‏ها راه مى‏رويد، به اين معنا است كه دچار گرفتارى و مشكلات خواهيد شد.

1.4.3 پابند

محمدبن سيرين گويد:

پابند در خواب ديدن، سخن خوش و لطيف بود، يا بوسه است كه از فرزند و عيال يابد يا به دوستي دهد. اگر پابند بسيار بيند، نعمت و روزي حلال است به قدر آن كه ديده. اگر ديد پيرزني خروارها پابند بدو بخشيد، دليل است كه مال و نعمت دنيا بيابد و به قدر آن كارش نظام گيرد. اگر بيند پابند بسيار داشت و جمله را ببخشيد يا از وي ضايع شد، دليل كه اگر نعمت دارد جمله را نفقه كند، يا از وي ضايع گردد.

1.4.4 پابنداني کردن

محمدبن سيرين گويد: اگر به خواب ديد كه كسي را پابنداني كرد، دليل كه در كار آن كس مقيم و پايدار است و از او جدا نگردد. حضرت امام جعفر صادق فرمايد: پابنداني كردن درخواب بر سه وجه است. اول: مقيم شدن آن كس كه پابنداني او كرد.دوم: عنايت كردن با وي. سوم: خير منفعت بدو رسد. اگر بيند از پابندان كسي بيرون آمد، تاويلش به خلاف اين است.

1.4.5 پاتيله

محمدبن سيرين گويد: پاتيله در خواب ديدن، كدبانوي خانه است. اگر بيند كه پاتيله نو بخريد يا كسي بدو داد، دليل كه كدبانوي خانه را آفت رسد. ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند كه در پاتيله چيزي است از خوردني، دليل است كه او را از كدبانوي خانه خيرو منفعت رسد. اگر بيند كه در پاتيله چيزي ناخوش است از طعامها، دليل است كه او را از كدبانوي خانه ضرر رسد. محمدبن سيرين گويد: ديدن پاتيله در خواب چيزي زياده نبود.

1.4.6 پا پيچ

ليلا برايت مى‏گويد:

مشاهده‏ى پاپيچ در خواب، بيانگر تفريحات و داشتن اوقات خوش است.

 

1.4.7 پاپيون

کسي که در خواب پاپيون بسته باشد به قضاوت مردم درباره خودش نيازمند است و به آن اهميت مي دهد و به خصوص از اين که در باره اش بد داوري شود هراسناک است. اين نياز در همه ما هست و اين خوف و رجا نيز وجود دارد و هر چه ما بيشتر از جامعه اي که در آن زندگي مي کنيم متوقع باشيم و جامعه نيز هر چه بيشتر روي ما حساب کند اين احساس بيشتر توسعه مي يابد و نيرومندتر مي شود تا جايي که به صورت بخشي از سرشت و طبيعت ما درمي آيد و يا يک عادت غير قابل ترک مي گردد. اين زمينه نيرومند احساسي در خواب هاي ما به شکل چيزهايي ظاهر مي شود که مي توانند جالب نگاه و برانگيزنده قضاوت خوب مردم باشد که پاپيون يکي از آنهاست. با اين توضيح درک موضوع آسان است که بيننده خواب چقدر به نيک داوري مردم نسبت به خودش نيازمند است و از قضاوت بد مي ترسد. اگر کسي در خواب ببيند که پاپيون يا کراوات بسته و در بيداري از اين دو چيز استفاده نمي کند هستند کساني که کراوات مي بندند اما پاپيون نمي زنند، ضمير ناخودآگاه او از يک غم خبر مي دهد که چندي نه خيلي طولاني و زياد موچب آشفتگي روح او خواهد شد و بعد مرتفع مي گردد. اگر ببينيد پاپيون بسته ايد اما لباسي مناسب پاپيون به تن نداريد عملي مرتکب مي شويد که در نتيجه آن شما را سرزنش و شماتت مي کنند. پاپيون باز و گره نخورده مشکل است و چنانچه ببينيد پاپيوني در دست داريد که مي خواهيد ببنديد با مشکلي رو به رو مي شويد که حل آن مشکل دقت و صرف وقت مي خواهد. اگر کسي پاپيوني به شما هديه کرد ترديد نداشته باشيد که فريب مي خوريد و فريب دهنده يک زن است . اگر در خواب ديديد که پاپيون داريد اما آن را در جيب نهاده ايد خواب شما مي گويد که در روزهاي آينده به دروغ گويي متوسل مي شويد، دروغي که باگفتن آن مي خواهيد حقيقتي را پنهان کنيد. اگر در خواب ببينيد که ديگري پاپيون بسته موردي پيش مي آيد که بايد رقابت کنيد يا با شما رقابت مي کنند.

1.4.8 پاچه

محمد بن سيرين گويد: اگر كسي به خواب ديد پاچه گوسفند همي خورد، دليل كه چيزي يا نعمتي بدو رسد، به قدر آن كه خورده است. اگر بيند پاچه گاو همي خورد، دليل كه در آن سال او را فراخي و نعمت است بر اندازه خوردن او.

جابرمغربي گويد: خوردن پاچه در خواب، دليل است بر خوردن مال يتيمان به مقدار آن چه خورده است، خاصه چون بيند كه خام مي خورد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  هستند کساني که اصلا پاچه نمي خورند و دوست نمي دارند. نه خوردن آن را دوست دارند و نه مشاهده پاچه خوردن ديگران را مي پسندند و تحمل مي کنند. اين ها اگر پاچه در خواب ببينند چه خود بخورند و چه شاهد پاچه خوردن ديگران باشند خواب مي گويد که حادثه اي ناخوشايند پيش مي آيد ولي چندان زيان بخش و آزار رساننده نيست ولي آن ها که به خوردن پاچه عادت دارند تعبير خواب کراهت و حادثه ناخوشايند نيست و بستگي به نوع پاچه و نحوه آن تعابير مختلف دارد. اگر کسي در خواب ببيند که پاچه گوسفند مي خورد از چيزي متمتع مي شود که جنبه مالي دارد و نعمتي به او مي رسد، به اندازه همان مقدار پاچه که خورده يا پيش روي دارد. اگر کسي ببيند که پاچه گاو مي خورد فراخي معاش و روزي براي او پيش مي آيد و به پول و ثروتي که دارد افزوده مي شود. چنانچه تهي دست است پولدار مي شود و به رفاه و نعمت مي رسد و اگر مالدار است مال او افزوني مي يابد. خوردن پاچه گاو خيلي خوب است و خوردن پاچه شتر نشانه اي است از اين که بيننده خواب به مسافرتي سود بخش مي رود و جايي مي رود که با پول بر مي گردد. خوردن پاچه پخته مچموعا خواب خوبي است و جنبه بد آن اين است که بيننده خواب ببيند که پاچه نپخته و خام مي خورد. اين نشانه تجاوز به مال ديگران است و بهره مندي از چيزي که به شما تعلق ندارد و خودتان به نادرستي کاري که مي کنيد آگاهي داريد. معبران اسلامي نوشته اند که خوردن پاچه خام خوردن مال يتيم است.

1.4.9 پا در مياني

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

تعبيرپادرميانى درخواب برسه وجه است :

1.نزد كسى كه پادرميانى او را كرده است مقيم مى شود.

2.به او عنايت و توجه مى كند.

3.خير و منفعت به او مى رسد.

اكر ببيند از بايندان(وساطت و ميانجي) كسى بيرون آمد ، تعبيرش بر خلاف اين است.

1.4.10 پادشاه

محمدبن سيرين گويد:

دوازده چيز است كه بيننده خواب را، دليل بر پادشاهي است. اول: آن كه بيند كه پيغمبر(ص) او امام گرداند. دوم: آن كه بيند كه علم شريعت ورزد. سوم:آن كه گوش پيغمبر پيش خود بيند، يعني منتظر اقامت و نماز بود. چهارم: آن كه بر منبر او خطبه كرد. پنچم: آن كه جامه رسول (ص) بر ت ن او است. ششم: آن كه انگشتري بيند كه در انگشت دارد. هفتم: آن كه بيند ك او آفتاب ياماهتاب گرديده. هشتم: آن كه بيند تن او رودخانه شده است. نهم: آن كه بيند كه چشم او ديوار شهر گشته است. دهم: آن كه بيند كه چشم او محراب مسجد جامع شده است. يازدهم: آن كه پادشاه او را انگشتري دهد. دوازدهم: آن كه بيند كه چشم او مانند گاوي شده است. اين دوازده چيز در خواب ديدن، دليل بود بر يافتن سلطنت و پادشاهي.

 

حضرت دانيال گويد:

اگر بيند كه پادشاه او را جامه داد و كلاه داد، دليل كه بر مردمان خويش رئيس و الي گردد. اگر بيند كه بر سر پادشاه كلاه است پاكيزه، دليل بود بر شرف و اقبال و صلاح كار ودرازي عمر او. اگر بيند كه بر سر پادشاه كلاه چركين و دريده بود، دليل بود بر بدي حال پادشاه و عمر او. اگر بيند كه بر سر پادشاه دستار است، چنانكه در روزگار رسول (ص) بر سر صحابه است، دليل كه به پادشاه عدل و انصاف برسد. اگر بيند پادشاه را بار بگرفت و به فرمان او شد، دليل كه مملكت جهان بگيرد و بر آن قرار گيرد. اگر بيند پادشاه شد، دليل كه بيننده خواب توانگر شود. اگر بيند پادشاه در كوچه يا در سراي او درآمد، چنانكه در آمدن او به زاري و انكار است، دليل است كه اهل آن موضع را غم و اندوه رسد از سبب پادشاه. اگر بيند در آمدن او آنجا چيزي منكر نبود، دليل است هيچ مضرت و زيان به اهل آن موضع نرسد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند پادشاهي بمرد و دفنش نكردند و بر وي نگريستند و جنازه او برنداشتند، دليل است بعضي از سراي او خراب شود و باشد كه متفكر دل و رنجور شود. اگر پادشاه به خواب بيند كه كعبه سراي او است، دليل كه هرگز در مملكت او زوال نباشد و از دشمن ايمن است. اگر ديد به كسي سلام مي كرد و يا كسي بدو سلام كرد، دليل ايمني است از غم و اندوه و خلود. اگر پادشاه بيند كه رسن در دست داشت يا دست در رسن زده است، دليل است كه به راه راست رود و بر جاده عدل و انصاف اقامه نمايد.

 

جابرمغربي گويد:

اگر بيند در نزد پادشاه بزرگ بود، دليل است كه از پادشاه بهره ونصيب يابد. اگر پادشاه را در لباسي نيكو بيند، در سرائي يا در كوچه اي كه منسوب به او است، دليل است بر زيادتي وبزرگي پادشاه و ولايت و عزت و جاه وي و خدم و حشم و مال و خزائن او. اگر بيند در پادشاه نقصاني است، تاويلش به خلاف اين بود.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند پادشاه به روي ختفه است، دليل است پادشاهي بر وي بماند. اگر پادشاه بيند كه به زمين فرو شد، دليل كه مردي پادشاه را حرمت و منزلت بيفزايد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

اگر كسي پادشاه را گشاده روي و خرم بيند، دليل است كه كار او گشاد شود.

اگر كسي وزير پادشاه را به خواب بيند، دليل است كاري كند كه زود به صلاح بازآيد.

اگر حاجت دربان پادشاه را بيند، دليل كه از شغل ها فروماند و عاقبت به مراد برسد.

اگر نديم پادشاه را بيند، دليل است او را از كسي ملامت رسد.

اگر ملازمان پادشاه را بيند، دليل است كه شغل و عمل او به صلاح آيد.

اگر اعوان و نديمان ياوران و همنشينان پادشاه را بيند، دليل است كه كار او گشاده شود.

اگر وزيران پادشاه را بيند، دليل است كه كسي او را ملامت كند و چيزي كه از دست او رفته بود، به دست او بازآيد.

اگر چاكران وكيل را بيند، دليل نمايد كه كسي او را ملامت كند كه از شغل دون بي ارزش عاجز شود.

اگر پرده دار پادشاه را بيند، دليل است كه كار بسته او گشاده شود.

اگر مقنعه زن پادشاه را بيند، دليل است كه كسي را وعده دهد به دروغ.

اگر زندانيان پادشاه را بيند، دليل بود كه غمگين و مستمند شود

اگر جلاد پادشاه بيند، دليل است كه مراد او زود حاصل شود.

اگر دبير پادشاه بيند، دليل است آن چه مي جويد بيابد.

اگر اسلحه پادشاه را بيند، دليل است كه از زني منفعت يابد،

اگر ركابدار پادشاه را بيند، دليل كند كه سخن دروغ و بي حاصل شنود.

اگر غاشيه دارغاشيه داركسى كه مامور نگهدارى زين و برگ و نمد زين و ... اسبهاى سلطنتى  بادشاه است را ببيند، دليل كه او را غم و اندوه رسد.

اگر جامه دار پادشاه را بيند، دليل است كه كار او نيكو شود.

اگر دوات دار پادشاه بيند، دليل كه او را زنان چيزي حاصل شود.

اگر خوانسالار پادشاه را بيند، دليل است خرم شود و مال حاصل نمايد.

 

اسماعيل بن اشعث گويد:

اگر بيند پادشاه به شهري درآمد و بر پادشاه آن شهر غلبه كرد، دليل نمايد كه كار آن شهر نقصان و آفت پذير بود. اگر بيند كه پادشاه در شهر او يا خانه او بخفت، دليل كه پادشاه بدان حاجت افتد و شغل و عملش فرمايد.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 به عقيده فرويد و با توجه به تئوري سمبوليسم در خواب او پادشاه در خواب هايي که ما مي بينيم سمبول پدر است. همان طور که جاي ديگري از اين کتاب نقل شده فرويد معتقد است اشياء و عوامل و همه چيزهايي که زندگي ما را پر کرده اند در خواب به صورت سمبول هايي ظاهر مي شوند و او مي گويد سمبوليسم جالب ترين فصل تئوري خواب است و به عنوان شاهد نمونه هايي نيز مثال آورده است. اگر نظريه فرويد را قبول داشته باشيم که درست به نظر مي رسد پادشاه خواب پدر است و ملکه مادر. معبران و خواب شناسان کهن ايراني و اسلامي نيز تقريبا همين عقيده را دارند يعني مي گويند خيلي چيزها در خواب مظهر و نمونه چيزهاي ديگري هستند که در زنگي روزانه آنها را لمس مي کنيم. در همين کتاب در قسمت ـ آ ـ کلمه آفتاب نوشتيم که معبران اسلامي معتقدند که آفتاب يا خورشيد در خواب هاي ما پدر است. ماه مادر و ستاره هاي ديگر به همين ترتيب معرف اشخاص ديگر مي باشند . به خصوص فرويد تاکيد دارد که پدر به خصوص اگر سختگير و مستبد و يکدنده و خشن باشد در خواب به شکل پادشاه متجلي مي شود. با اين تعريف نه تنها پدر و مادر بلکه اشخاص ديگري که در زندگي ما آمر و حاکم هستند مي توانند در خواب پادشاه بشوند. مثل رئيس، کارفرما، معلم و يا هر کس ديگري که در مقام مقايسه ما خويشتن را در مقابل او ضعيف و بي مقدار مي دانيم. با اين مقدمه مي توانيد پادشاه را در خواب خود بشناسيد کيست و روياي شما از چه کسي با شما سخن مي گويد. اگر در خواب پادشاه ـ پدر ـ را ببينيد که بشاش و خوشحال و راضي است خوب است و خواب شما از سکون و آرامشي که در زندگيتان پديد مي آيدخبر مي دهد. اگر پادشاهي مرده باشد و شما او را زنده ببينيد خواب شما مي گويد که در روزهاي آينده با شخصي رو به رو مي شويد و برخورد داريد که مي تواند در زندگي شما تعيين کننده باشد. اگر پشتش به شما بود نشان آن است که کار مهمي به اعمال قدرت و همت و هوش و فراست شما تعليق مي يابد و اگر پشت شما به پدر بود از کنار حادثه خوبي بي تفاوت مي گذريد بي آنکه از آن سود ببريد و بهره مند شويد. اگر ديديد که پادشاه وارد خانه اي شد که آن خانه به شخص پادشاه تعلق ندارد به صاحب خانه زيان وارد مي آيد ولي اگر متعلق به خود پادشاه بود سودي براي بيننده خواب متصور است. چنانچه پادشاه را اندوهگين و گرفته خاطر ديديد خواب شما از يک غصه خبر مي دهد. اگر بيننده خواب ببيند که با پادشاه نشسته و صحبت مي کند يا بر سر سفره قرار گرفته و غذا مي خورد گرفتار غم و اندوه مي شود و بين او و خانواده اش جدائي مي افتد. اگر فقط پادشاه را بر سر سفره ديديد و خودتان کنار او نشسته بوديد، خواب شما از عمر طولاني خبر مي دهد. چنانچه دختر جواني خود را با پادشاه ببيند خواب او از عشق و ازدواج خبر مي دهد و اگر پسر جوان و مجردي خويشتن را با پادشاه ببيند بايد نگران يک رقابت عاطفي باشد و شکست در عشق را بپذيرد. اگر در خواب ديديد که به تماشا ايستاده ايد و پادشاه با اتومبيل مي آيد و از مقابل شما مي گذرد مترصد دريافت خبري بزرگ باشيد. اگر ديديد از جائي که هستيد پادشاه سوار ماشين شد و رفت امنيت و فراغت مي يابيد و نگراني و تشويش شما زايل مي گردد و اگر ديديد جائي که هستيد پادشاه آمد و پياده شد گرفتار بلايي مي شويد و محدوديت براي شما به وجود مي آيد و اگر ديديد که با پادشاه به سفر مي رويد نيکو خوابي نيست.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پادشاه در خواب ، نشانة آن است كه با تمام توان خود مي كوشيد غرور را از خود دور كنيد . اما جاه طلبي همچنان بر شما حاكم است .

2ـ اگر خواب ببينيد پادشاهي تاجدار هستيد ، نشانة آن است كه نسبت به دوستان و همكاران خود به مقامي بالاتر دست خواهيد يافت .

3ـ اگر در خواب مورد سرزنش پادشاه قرار بگيريد ، نشانة آن است كه براي كوتاهي در انجام وظايف خود سرزنش خواهيد شد .

4ـ اگر دختري خواب ببيند به حضور پادشاه رسيده است ، نشانة آن است كه با مردي ازدواج خواهد كرد كه از او حساب مي برد . اما اگر خواب ببيند از جانب پادشاه مورد التفات قرار مي گيرد ، علامت آن است كه بر مقامي والا ارتقاء مي يابيد و از روي تفاهم با مردي ازدواج مي كند .

1.4.11 پادگان

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پادگان در خواب، نشانه‏ى آن است كه محل زندگيان را تغيير خواهيد داد. اگر در خواب خود را در حياط پادگان ديديد، نشانه‏ى آن است در يكى از كارهايتان دچار شك مى‏شويد. اگر خواب ببينيد كه پادگان را ترك مى‏كنيد، بيانگر داشتن اوقات خوش است. پادو

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پادو در خواب بيانگر آشنايى با افراد غيرقابل اعتماد است. اگر زنى در خواب ببيند كه در جايى مشغول پادويى است، بيانگر دخالت در يك كار احمقانه است.

1.4.12 پادو

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پادو در خواب ، علامت آن است كه با فرد غير قابل اعتمادي پيمان دوستي مي بنديد ، و در كنترل انگيزه هاي آني و عجولانه خود ناتوان مي مانيد .

2ـ اگر زني خواب ببيند به عنوان پادو در جايي كار مي كند ، نشانة آن است كه در ماجراهايي حماقت آميز شركت خواهد كرد .

1.4.13 پارچ

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پارچ در خواب ، نشانة به دست آوردن اخلاقي مداراگر با ديگران است ، و همچنين به ثمر رسيدن تلاشهاي شما .

2ـ ديدن پارچ شكسته در خواب ، نشانة از دست دادن دوستان است .

1.4.14 پارچه

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پارچه فريب و نيرنگ است و دروغ و ريا مخصوصا اگر آن را در دکان فروشنده و پارچه فروشي ببينيد. پارچه اگر پرده باشد يا در خواب ببينيد که متعلق به خود شماست و پرده است و يا مي خواهيد از آن پرده بدوزيد غم و اندوه است بخصوص اگر کهنه و فرسوده باشد. اگر در خواب مشاهده کنيد که از دکاني پارچه مي خريد و فروشنده براي شما پارچه ذرع مي کندخواب شما مي گويد که فريب مي خوريد و کسي درصدد اغواي شما بر مي آيد. اگر پارچه زرد باشد بيماري است و اگر سرخ باشد هيجان است و چنانچه سبز باشد فرح و انبساط بخصوص اگر بخواهيد با آن چادر بدوزيد. چادر در خواب حرمت و آبرو و حيثيت است چه متعلق به خودتان باشد و چه ديگري. اگر ديديد که پارچه ذرع مي کنيد که به ديگري بدهيد در اندوه خود ديگري را شريک مي کنيد و چنانچه ديگري به شما پارچه اي هديه داد در غم او شريک مي شويد.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پارچه در خواب، نشانه‏ى موفقيت در انجام كارها است. اگر در خواب ببينيد كه پارچه‏ى كتانى مى‏خريد، يعنى به زودى ازدواج مى‏كنيد. اگر در خواب ببينيد كه پارچه‏ى كتان مى‏فروشيد، بيانگر داشتن روزهاى شاد است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن هر گونه پارچه در خواب ، نشانة آن است كه دوستان رياكار با رفتار خود شما را اندوهگين خواهند ساخت .

1.4.15 پارچهء گل دار

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پارچةگل دار در خواب ، نشانة آن است كه اوقات بسياري را به بيهودگي تلف خواهيد كرد .

 

1.4.16 پارچهء مخمل

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پارچة مخمل در خواب ، نشانة آن است كه اقدامات شما با موفقيت به پيش خواهد رفت .

2- اگر خواب ببينيد لباسی از مخمل بر تن کرده ايد نشانه آن است که در زندگی امتيازی مهم بدست خواهيد آورد .

3ـ ديدن پارچة مخمل كهنه و قديمي در خواب ، نشانة آن است كه با غرور فراوان سعادت و خوشبختي را از خود دور مي سازيد .

4ـ اگر دختري خواب ببيند لباسي از مخمل بر تن كرده است ، نشانة آن است كه افتخاراتي به او اعطاء خواهد شد ، از ميان چند خواستگار ثروتمند ناچار يكي را براي زندگي انتخاب خواهد كرد .

1.4.17 پارس

ليلا برايت مى‏گويد:

شنيدن پارس سگ در خواب، بيانگر وقوع اتفاقات ناگوار است. اگر در خواب ببينيد كه سگى براى كمك به شما پارس مى‏كند، يعنى بايد بيشتر مراقب كارهايتان باشيد.

1.4.18 پارک

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پارك در خواب بيانگر آشنايى با افراد جديد است. اگر خواب ببينيد كه در پاركى قدم مى‏زنيد، بيانگر حضور در يك جشن است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد در پارك زيبايي قدم مي زنيد ، علامت آن است كه با تفريحات لذتبخش ، شادي در زندگي شما راه خواهد يافت .

2ـ اگر خواب ببينيد با همسر خود در پارك قدم مي زنيد ، نشانة آن است كه زندگي آسوده و شادي بخش خواهيد داشت .

3ـ ديدن پاركهاي متروك و ويران در خواب ، نشانة زندگي سخت و مشقت بار است .

1.4.19 پاره

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پاره و پارگي، موضع و شرايط متفاوت و گوناگون دارد. اگر در خواب ديديد که آستين شما پاره شده زيان مالي مي بينيد. يخه پاره به شما بي احترامي مي شود. پارگي پشت لباس به شما تهمت زده مي شود و جلوي لباس شما اگر پاره بود رازي که داريد و در کتمان و استتار آن مي کوشيد فاش مي گردد. اگر شلوار شما در خواب پاره بود موردي پيش مي آيد که شرمنده مي شويد و مردم شما را سرزنش و ملامت مي کنند. اگر ريسماني را که تا بي نهايت ادامه داشت و شما ندانستيد متعلق به چه کسي است و از کجا مي آيد و تا کجا مي رود پاره کرديد به سختي بيمار مي شويد و در روزهاي آينده بايد مراقب صحت و سلامت خود باشيد. اگر ريسمان را پاره کرديد زيان مالي مي بينيد.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پاره کردن چیزی : خیانت دوست پسر و یا دوست دختر

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه كاغذى را پاره مى‏كنيد، يعنى بايد در انجام كارهايتان دقت بيشترى انجام دهيد، پاره كردن نامه در خواب نشانه‏ى شنيدن خبر ناگوار است.

1.4.20 پارو

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پارو مانند بيل خادم است و کسي است که به شما کمک مي کند و در انجام کارها به ياري شما بر مي خيزد. اگر در خواب ديديد که برف پارو مي کنيد به کمک کسي غم و اندوه را از خود مي رانيد. چنانچه ديديد که با پارو جو و گندم روي هم انبار مي کنيد و مي ريزيد آن طور که در انبار روستاها پارو مي زنند نعمت زيادي به وسيله کسي نصيب شما مي شود. پارو اگر از چوب بود نيکو است و اگر از آهن بود خواب شما از يک دوست و همراه قدرتمند با شما سخن مي گويد. پاروي شکسته بيماري است و اين که به وقت سختي هيچکس به کمک بيننده خواب نمي آيد. اگر بيننده خواب ببيند که در تابستان پارويي به دست دارد و برف جمع مي کند و در جايي روي هم مي ريزد پولي به رايگان نصيب او مي شود. روي هم رفته پارو دوست و همراه و کمک است و نيکو است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پارو به دست داريد ، علامت آن است كه براي آسايش ديگران از لذتهاي زندگي چشم مي پوشيد .

2ـ اگر خواب ببينيد پاروي خود را گم كرده ايد ، نشانة آن است كه براي عملي كردن طرحهايي بيهوده تلاش مي كنيد .

3ـ ديدن پاروي شكسته در خواب، نشانة چشم پوشي از تفريح مورد علاقة خويش است .

1.4.21 پاسبان

منوچهر مطيعي تهراني گويد: ديدن پاسبان در خواب نيکو است و خداوند به قدر و منزلت بيننده خواب مي افزايد. پاسباني کردن و پاس دادن نيز نيکو است و گوياي خير و منفعت است. اگر در خواب ديديد که خودتان پاسبان شده ايد و لباس پاسباني پوشيده ايد خواب شما مي گويد که ناخود آگاه از چيزي و کسي بيمناک هستيد و مي ترسيد ليکن خواب بدي نيست و نبايد نگران باشيد. چنانچه در خواب ببينيد که پاسباني به شما نزديک مي شود امنيت و فراغت خيال مي يابيد و رفع نگراني و تشويش شما مي شود. اگر ديديد که با پاسباني همراه هستيد و راه مي رويد و در يک مسير سفر مي کنيد به سفر مي رويد و چنانچه پاسبان چيزي به شما داد زيان مي کنيد و پولي نه چندان زياد را از دست مي دهيد. اگر شما به پاسبان چيزي بدهيد در آينده نزديک سودي نصيب شما مي شود و بهره اي مي بريد. اگر در خواب با پاسبان صحبت مي کرديد در روزهاي آينده مورد سئوال قرار مي گيريد و لازم مي شود که به پرسشي جواب بدهيد. نه سئوال شما را خوشنود مي کند و نه جواب را به رضايت مي دهيد و بالاخره اگر کسي را با لباس پاسباني ديديد و او آشناي شما بود در روزهاي آتي يکي از خويشاوندانتان به شما خيانت مي کند و دروغ مي گويد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پاسبان در خواب ، علامت آن است كه تغييراتي نامساعد در زندگي شما روي خواهد داد كه موجب مي شود رنج عظيمي را تحمل كنيد .

2ـ اگر خواب ببينيد پاسبان شده ايد يا علاقمنديد كه به اين مقام گماشته شويد ، نشانة آن است كه در كاري شركت مي كنيد كه براي شما نه سودي دربر دارد و نه افتخاري .

3ـ اگر خواب ببينيد از دست پاسباني كه مي خواهد شما را دستگير كند فرار مي كنيد ، نشانة آن است كه به كارهاي غير قانوني دست خواهيد زد .

1.4.22 پاسپورت

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پاسپورت در خواب، نشانه‏ى داشتن روزهاى خوب و يا رفتن به مسافرت است.

 

1.4.23 پاس داشتن

محمدبن سيرين گويد: پاس داشتن در خواب بر دو وجه است: اگر بيند پاس اهل به صلاح مي داشت، دليل است بر منفعت دو جهاني. اگر بيند كه در سراي پادشاه پاسباني مي كرد، دليل كه از پادشاه خير و منفعت يابد. اگر بازرگان اين خواب را بيند، در تجارت سود بسيار كند. اگر بيند كه پاس اهل صلاح و ورع مي داشت، دليل كه از ايشان خير و منفعت ديني بيند. و پاسبان درخواب ديدن، خداوند قدر و منزلت و ولايت بود و تيمار كارها دارد و مردم دراهتمام او باشند.

1.4.24 پاشنه

محمدبن سيرين گويد:

پاشنه پا درخواب، دليل برنظام كار و كسب مردم كند. اگر بيند كه پاشنه پاي او بشكست، دليل كه به كاري مشغول شود كه از آن پشيماني حاصل شود. اگر بيند كه پاشنه پاي او بشكافت يا مجروح شد، همين تاويل دارد، اما ندامتش از آن كمتر باشد.

 

جابر مغربي گويد:

اگر كسي بيند كه پاشنه پاي خود مي بريد و بخوردِ سباع و درنده مي داد، دليل كه آن چه به كسب حاصل كرده بخورد دشمنان دهد. اگر بيند كه پاشنه پاي او بيفتاد، دليل كه او را كار و كسب نباشد و درويش بيچاده گردد.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

چنانچه در خواب ببينيد که پاشنه پاي شما مجروح است در صورتي که در بيداري پاي شما سالم باشد و درد و کسالت نداشته باشيد نشان آن است که از انجام کاري پشيمان مي شويد. شکسته بودن پاشنه پا نيز همين تعبير را دارد يعني چنانچه در خواب ببينيد پاشنه شما چنان شکسته که از رفتن باز مانده ايد خواب شما مي گويد در آينده کاري ناصواب مي کنيد که ندامت مي آورد و شماتت و ملامت مي شنويد. پاشنه پا به طور کلي نشان کارها و استحکام امور زندگي خواب بيننده است. چنانچه ببينيد پاشنه پاي شما از کفش يا جوراب بيرون است در محيط شغلي، چه اداري و کارمند باشيد و چه کاسب و تاجر، چشمهايي مراقب شماست و خوب و بد و زشت و زيباي شما را زير نظر دارند. اگر در خواب ديديد که پاشنه شما سالم و محکم و قوي است خواب خوبي است و به شما نويد مي دهد که در کارهايتان مسلط مي شويد و با قدرت عمل مي کنيد. اگر در خواب مشاهده کرديد که پاشنه پا نداريد و پاشنه شما را يک حيوان درنده مثل سگ گاز گرفته و خورده، چنانچه کاسب باشيد متضرر مي شويد و اگر کارمند باشيد کار يا مالي از دستتان مي رود. اگر چيزي به پاشنه پاي شما چسبيده بود که در راه رفتن مزاحمت ايجاد مي کرد سر زبان مردم مي افتيد و پشت سرتان حرف مي زنند.

 

اچ ميلر مى‏گويد:

ديدن پاشنه‏ى پا در خواب، بيانگر ضرر و زيان مالى است. اگر در خواب ببينيد كه پاشنه‏ى پايتان زخمى شده، به اين معنا است كه عده‏اى قصد سوء استفاده از شما را دارند.

1.4.25 پاکت نامه

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پاكت نامه در خواب ، علامت شنيدن خبرهاي مأيوس كننده و غم انگيز است .

 

1.4.26 پاک نويس

آنلي بيتون مى‏گويد:

پاك نويس نوشته‏اى در خواب، نشان دهنده‏ى آن است كه از انجام كارهايتان نتيجه‏ى مطلوبى به دست نمى‏آوريد. اگر دخترى در خواب مشغول پاك نويس نامه‏اى باشد، يعنى بر سر موضوعى با نامزدش دچار اختلاف مى‏شود.

1.4.27 پالان

محمدبن سيرين گويد: پالان ديدن در خواب زن است. اگر بيند پالان داشت يا از شخصي به بها خريد، دليل كه زن خواهد يا كنيزك خرد. اگر بيند پالان بر پشت داشت، دليل كه مطيع و فرمانبردار زن شود و بر وي مستولي گردد. اگر بيند پالان از وي ضايع شد، دليل است كه زن از وي جدا شود و يا طلاقش دهد

. جابر مغربي گويد: اگر ديد پالان پاكيزه نو داشت، دليل است كه زن مستور سازگاري بخواهد و از او خير و منفعت يابد. اگر بيند پالان درشت و چركين داشت، دليل است كه زني از ستيزه روي و ناسازگار و از وي مضرت بيند.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پالان زينتي است که از جنس کاه و پارچه فراهم مي آورند و بر پشت الاغ مي نهند و گاله را روي آن مي آويزند، وجود پالان سبب مي شود که هم صاحب الاغ بتواند روي حيوان بنشيند و هم گاله بر آن استوار بماند و با تعادل و توازن از دو طرف آويخته گردد. اين وسيله در زندگي امروز ما نقشي ندارد و چه بسيار مردم آن را نديده اند و نمي شناسند ولي ممکن است که در خواب ببينيم. چنانچه کسي پالان به خواب ببيند سر و کارش با يک زن مي افتد زيرا معبران سنتي پالان را در خواب به زن تعبير کرده اند. داشتن پالان نو مصاحبت با زني است خوب رو و خوش خلق. پالان کهنه زني است که کيد و تزوير دارد و موجب ملال و آزردگي شوهر خود مي شود. پالان پاره زن بد دهن و خطرناک است که رسوائي و بد نامي ايجاد مي کند. اگر در خواب ببينيد که پالاني را با خود مي بريد بي آن که الاغي همراه داشته باشيد زني به شما آسيب مي رساند و رنج مي دهد و اگر بيننده خواب زن نداشته باشد مي تواند يک زن بيگانه باشد. اگر کسي در خواب ببيند که پالان را روي دوش نهاده و حمل مي کند خواب او مي گويد که زني بر او مسلط مي شود و چنانچه ببيند پالان را بر زمين نهاده و روي آن نشسته بر زني مسلط مي شود و غلبه مي يابد. اگر اين خواب را مرد جوان و مجردي ببيند عاشق مي شود بخصوص اگر پالان نو باشد. گم کردن پالان زيان مالي است. خريدن پالان زن گرفتن و ازدواج است و فروش پالان طلاق و جدائي بين زن و مرد. اگر مردي در خواب ببيند که پالاني دارد آن را مي بخشد يا مي فروشد بين او و همسرش اختلاف مي افتد و از يکديگر جدا مي شوند. براي جوانان خريدن پالان عشق است و ازدواج .

1.4.28 پالتو

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پالتو براي مردان متاهل همسر است و براي جوانان خانواده و براي دختران جوان نويد شوهر و تشکيل کانون گرم خانوادگي. اگر ديديد پالتوي نو و خوبي پوشيده ايد از جانب خانواده آسودگي و فراغت خاطر تحصيل مي کنيد و اگر دختر جواني در خواب خود ببينيد که پالتوي شيکي پوشيده نويد اينست که در آينده نزديک شوهر مي کند. اگر در خواب ديديد که در تابستان و گرما پالتو پوشيده ايد نشان آنست که در روزهاي آينده زيان مي بينيد. اگر زني ببيند که پالتوي شيکي پوشيده نزد شوهرش معزز و محترم خواهد شد. اگر پالتويي به کسي داديد او را حمايت مي کنيد و چنانچه او به شما پالتو داد مورد حمايت قرار مي گيريد و خوب است. پالتوي پاره غم و غصه و ناراحتي خيال از جانب خانواده است و شغل. اگر ديديد پالتوي شما چرک و کثيف و آلوده است احتمالا همسرتان بيمار مي شود يا از شما آزردگي دارد که در دل نگه داشته و افشا نمي کند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پالتو در خواب علامت آن است كه از مخالفت ديگران با آراي شما رنج خواهيد كشيد .

2ـ قرض دادن پالتو خود به ديگران در خواب ، نشانة آن است كه اشتباهات افراد ناشناس به زندگي شما زيان خواهد زد .

3ـ ديدن يا پوشيدن پالتوي زيبا در خواب ، نشانة رسيدن به آرزوهاست .

1.4.29 پانسمان

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پانسمان در خواب، نشانه‏ى رسيدن به ثروت است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پانسمان مي شويد ، علامت آن است كه ثروتي به دست مي آوريد كه پايدار نيست .

2ـ اگر مردي خواب ببيند همسرش لباسي از جنس باندِ پانسمان بر تن كرده است ، نشانة آن است كه روي همسر خود تأثيري قدرتمند خواهد داشت .

1.4.30 پانسيون

آنلي بيتون مى‏گويد:

مشاهده‏ى پانسيون در خواب، بيانگر تغيير محل زندگيتان است.

 

1.4.31 پاي اورنجن

خلخال

محمدبن سيرين گويد: اگر مردي بيند كه پاي اورنجن در پاي داشت، دليل است كه او را رنج بود. اگر بيند سيمين است، رنج و سختي او كمتر است.

ابراهيم كرماني گويد: پاي اورنجن، زنان را شوي است و زنان نيك است و پيرايه هاي زرين زنان را ملك است و مردان را حرام. اورنجن از پاي بيرون كرد يا از وي ضايع شد، دليل كه كسي از وي رنجور دل گردد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: معبران بر مبناي اين قياس که قوام انسان بر مال و دارائي ثروت و مکنتي است که اندوخته، پا را به مال و دارائي تعبير کرده اند و به تجربه نيز ثابت شده که ثروت و دارائي شخص بيننده خواب در روياهايش به شکل پاي خودش شکل مي گيرد و مجسم مي شود. از ابن سيرين نقل است که اگر کسي ببيند يک پاي خود را از دست داده نشان آن است که نيمي از دارائيش از بين مي رود و چنانچه در خواب ببيند هر دو پايش را بريده اند يا شکسته که نمي تواند بايستد همه ثروت خود را تباه مي کند. اگر کسي درخواب ببيند که پاهاي ورزيده و قدرتمندي دارد چنانچه ثروت مند است به مال بيشتري دسترسي مي يابد و اگر تهي دست است پولدار مي شود و اگر ببيند پاهاي فلزي دارد يا چکمه و کفشي از فلز به پا کرده نشان امنيت مالي است و مي گويد بيننده خواب از نظر مالي تامين خواهد يافت و خيالش راحت خواهد شد همين تعبير هست اگر کسي در خواب ببيند که هر دو پايش را با طناب بسته اند. اگر بيننده خواب ببيند که پايش هنگام راه رفتن مي لرزد يا پاي او در چاله اي فرو رفته کسي به او خيانت مي کند و در معامله و معاشرت با او حيله و نيرنگ به کار مي برد و مختصر گرفتاري به وجود مي آورد. اگر کسي ببيند که به جاي دو پا چندين پا دارد به سفر مي رود. چنانچه در خواب ببينيد که به زمين لگد مي زنيد و پا مي کوبيد خوب نيست زيرا براي بيننده خواب غم و اندوه پيش مي آيد. درد پا در خواب در صورتي که بيننده خواب پا درد نداشته باشد ترس از آينده است.

1.4.32 پاي تابه

محمدبن سيرين گويد:

پاي تابه در خواب، چون نهاده بود، مال است و چون بر پاي پيچيده بيند، سفر است. اگر بيند پاي تابه در پاي پيچيده است، چنانكه مسافران آهنگ بيابان كرده اند و با وي هيچ رفيق و توشه نبود، دليل كه زود از دنيا رحلت كند. اگر بيند كه پاي تابه خويش بفروخت يا به كسي بخشيد، دليل كه مال او ضايع شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پاي تابه درخواب بر سه وجه است.

اول: مال و نعمت و کالا است.

دوم: سفر.

سوم: مرگ است. كسي را كه بر پاي پيچيده و تنها عزم بيابان كرده.

1.4.33 پاييز

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر زني خواب فصل پاييز ببيند ، نشانة آن است كه از دعوا و اختلافات ديگران براي كسب دارايي سود خواهد برد .

2ـ اگر زني خواب ببيند در فصل پاييز مي خواهد ازدواح كند ، نشانة آن است كه شوهري دلخواه خواهد يافت و زندگي مطلوبي خواهد داشت .

1.4.34 پُتک

به فارس پتك را مطرقه خوانند و ديدن پتك، دليل كند بر مهتري. اگر بيند كه پتكي داشت و يا كسي به وي داد، دليل كه او را با مهتري بزرگ صحبت افتد و از وي منفعت يابد. اگر بيند كه پتك او ضايع شد، دليل كه از صحبت مهتري جدا گردد. ابراهيم كرماني گويد: اگر كسي آهنگري نداند و بيند كه پتك را بر سندان همي زد، دليل كه در ميان مهتري بزرگ، سخن چيني كند و دشمني افكند.

1.4.35 پتو

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ خواب پتوي كثيف ، نشانة خيانت و بي وفايي است .

2ـ خواب پتوي تميز و پاكيزه ، نشانة اقبال است . و اينكه از بيماريي خطرناك توسط عواملي ناشناخته نجات خواهيد يافت .

1.4.36 پختن گوشت

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب گوشتي در حال پختن ببينيد ، نشانة آن است كه با خود خواهي و توقعات بيش از اندازه به اطراف مي نگريد .

1.4.37 پخت وپز

آنلي بيتون مى‏گويد:

خواب آشپزي ، براي زنان ، علامت نداشتن حامي است و اينكه بايد از فرزندان خود بيشتر مراقبت كنند .

 

1.4.38 پدر

لوک اويتنهاو مي گويد :

پدر : نیکبختی

در حال مرگ : شرمساری

پدر شدن : تحولات

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پدر در خواب براى دختران، به اين معنا است كه بايد در كارهايشان دقت بيشترى انجام دهند و براى پسران، بيانگر آن است كه دچار اختلاف و درگيرى خواهند شد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر در خواب پدر خود را ببينيد ، علامت آن است كه با مشكلي در زندگي مواجه مي شويد . مشكل شما حل نمي شود مگر با فرد عاقلي مشورت كنيد .

2ـ اگر خواب پدر خود را ببينيد كه پيش تر مرده است ، علامت آن است كه كارهاي شما به سختي پيش خواهد رفت .

3ـ اگر دختري خواب پدر خود را ببيند كه پيش تر مرده است ، نشانة آن است كه نامزدش او را فريب مي دهد .

1.4.39 پدر بزرگ يا مادر بزرگ

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن و گفتگو با پدر بزرگ يا مادر بزرگ خود در خواب ، علامت آن است كه با مشكلاتي مواجه مي شويد كه به سختي مي توان از پس آنها برآمد ، اما با گوش سپردن بر پند و اندرز ديگران سر انجام بر مشكلات غلبه مي كنيد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه با پدربزرگ يا مادربزرگ خود مشغول صحبت هستيد، دلالت بر رسيدن به اهدافتان دارد.

1.4.40 پدر خوانده

آنلي بيتون مى‏گويد:

1. اگر در خواب پدرخوانده‏ى خود را غمگين و ناراحت ديديد، بيانگر آن است كه دچار مشكلاتى مى‏شويد اما اگر او را شاد و خوشحال ديديد، يعنى روزهاى خوشى پيش رو خواهيد داشت.

2. ديدن پدر خوانده خود در خواب ، نشانة اختلاف و مشاجره با دوستان و نزديكان است . اما اگر پدر خوانده خود را در خواب شاد و سرحال ببينيد ، نشانة روابط مطلوب خانوادگي است .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه پدرخوانده هستيد، به اين معنا است كه به مقام‏هاى بالايى دست پيدا خواهيد كرد.

1.4.41 پدر روحاني

هانس كورت مى‏گويد:

مشاهده‏ى پدر روحانى در خواب، بيانگر تغيير و تحولات نامطلوب در زندگى است. شنيدن صداى موعظه‏ى پدر روحانى در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه فردى قصد فريب شما را دارد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر در خواب پدر روحاني را ببينيد ، نشانة آن است كه به سفرهايي نامساعد خواهيد رفت و در زندگي شما دگرگونيهاي ناراحت كننده اي روي خواهد داد .

2ـ اگر در خواب صداي موعظة پدر روحاني را بشنويد ، نشانة آن است كه فرد مكاري شما را از راه راست منحرف مي كند .

3ـ اگر خواب ببينيد خودتان كشيش هستيد ، نشانة آن است كه حقوق ديگران را به نفع خودتان پامال مي كنيد .

1.4.42 پدر مقدس

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر در خواب ببينيد پدر مقدس شده ايد ، نشانة آن است كه توطئه هايي براي نابودي شما در حال چيده شدن است .

2ـ اگر پدر مقدس را در حال عبادت ببينيد ، نشانة آن است كه با فريب و چاپلوسي ، قربان دامي خواهيد شد و از اين حيله ها پس از اسارت متحير خواهيد ماند .

3ـ اگر زني جوان در خواب ببيند كه با پدر مقدس مشغول حرف زدن است ، نشانة آن است كه در مقابل چرب زبانيهاي حيله گرانه تسليم خواهد شد و با اين كار به شهرت خود لطمه خواهد زد . اما اگر در خواب ببيند كه با پدر مقدس ازدواج مي كند ، با وجود فقر و بد بختي و وسوسه هاي دروني آبروي خود را حفظ خواهد كرد .

1.4.43 پذيرفتن

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ديگران خواسته‏ى شما را مى‏پذيرند، به اين معنا است كه به مقامات بالايى دست پيدا مى‏كنيد. پذيرفتن خواسته‏ى ديگران در خواب، به اين معنا است كه در اثر داشتن اراده ضعيف دچار شكست مى‏شويد.

1.4.44 پر

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي به خواب ديد او را پرها است چون پرمرغ، دليل كه او را مهتري و بزرگي است به قدر پرها و بعضي ازمعبران گويند: پر ديدن به خواب، قوت پناه است.

ابراهيم كرماني گويد: اگر ديد پرها داشت و مي پريد، دليل است كه به سفر رود و كارش نيكو شود. اگر بيند با خود پر مرغ داشت، دليل است كه به قدر آن وي را خير و منفعت حاصل شود. اگر بيند پرهاي او بيفتاد، دليل كه از بزرگي و جاه بيفتد مالش نقصان گردد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پر در خوابهاي ما آبروست و امکانات مالي. ديدن پر در خواب بد نيست و چنانچه در خواب ديديد که پر داريد به رفاه دست و پا گير مي رسيد. منظور پري است که در بالش مي ريزيم مثل پر قو يا پر مرغ و چنانچه ببينيد که مقداري پر جمع آوري کرده ايد و پرها را جايي انباشته ايد خواب شما مي گويد که به رفاه و نعمت مي رسيد ولي اين رفاه دست و پا گير است همان طور که پر وقتي به لباس و موي سر و دست و صورتتان بچسبد جدا کردن پرها از لاي مو و لباس مشکل مي شود و وقت مي گيرد. اگر در خواب احساس کنيد که پر داشته ايد و پرهاي شما ريخته يا در حال ريختن است نگران آن باشيد که به شما زيان مالي وارد آيد و يا به حيثيت و آبروي شما لطمه بزنند. اگر ديديد که بال داريد خواب شما مي گويد که امکانات شما فزوني مي يابد و کارهايي را که نمي توانستيد بکنيد قادر خواهيد شد که انجام دهيد. اگر در خواب ببينيد که بال داريد و اينجا و آنجا پرواز مي کنيد خواب شما مي گويد که به سفر مي رويد. اگر ديديد که مثل مرغ بال درآورده ايد نشان آنست که به بزرگي مي رسيد. البته در حد شغل و سمتي که داريد. به هر حال ديدن پر در خواب خوب است بخصوص اگر سفيد باشد و اين چنين پري گوياي امکانات و آبروي بيننده خواب است.

لوک اويتنهاو مي گويد :

پر : افتخار ؛ پیروزی

پر سیاه : عزاداری

پر بر تن کردن : سفری بزرگ

پر سفید : شما آبروی خود را خواهید خرید

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پرهاى سفيد در خواب، بيانگر آن است كه فكرهاى بيهوده در سر داريد. ديدن پرهاى سياه در خواب، نشانه‏ى غم و اندوه است. اگر در خواب ببينيد كه از پر براى تزيين استفاده مى‏كنيد، نشانه‏ى آن است كه روزهاى خوشى پيش رو داريد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پر هايي كه گرداگرد شما پراكنده اند بر زمين مي نشينند ، نشانة آن است كه سنگيني مسئوليتهاي زندگي را به تنهايي بر شانة خود حمل مي كنيد .

2ـ ديدن پرهاي عقاب در خواب ، نشانة آن است كه آرزوهاي شما برآورده خواهد شد .

3ـ ديدن پر جوجه ها در خواب ، علامت تحمل آزار و اذيتهاي اندك است .

4ـ اگر خواب ببينيد پر اردك يا غاز مي خريد يا مي فروشيد ، نشانة موفقيت و خوشبختي است .

5ـ ديدن پرهاي سياه در خواب ، نشانة نوميدي در روابط دوستانه است .

6ـ اگر زني در خواب پر شتر مرغ يا پرهاي تزئيني ديگري ببيند ،  علامت آن است كه در كارهاي اجتماعي پيشرفت مي كند .  اما ديگران روش او را براي پيشرفت در كارهاي اجتماعي نمي توانند به كار گيرند .

7ـ اگر فردي كه به ادبيات علاقمند است خواب پر ببيند ، علامت آن است كه دوره اي از زندگي اش با موفقيت همراه خواهد بود .

8ـ اگر دختري خواب ببيند كلاهي كه بر سر گذاشته به پري مزين شده است ، نشانة آن است كه توفيق و اقبال او در زندگي ، به جذابيتهايش بستگي خواهد داشت .

1.4.45 پرپهن

ابن سيرين گويد : پرپهن به خواب ديدن دليل بر انديشه است و خوردنش دليل بر مضرت است

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پر پهن با فتح هر دو پ در لغت به معني خرفه است و آن نوعي سبزي است که بيشتر وحشي مي رويد و ماکول است. به ندرت ممکن است در خواب پر پهن يا خرفه ببينيم و به درستي تشخيص دهيم که خرفه است اما اگر ديديم حکم ديگر سبزي ها را دارد و به نوشته معبران کهن ديدنش نشان فکر و خيال است و خوردن و داشتن آن دليل غصه و نگراني. اگر کسي در خواب خرفه به شما داد و شما آن را شناختيد يا دهنده تصريح کرد که آنچه مي دهد خرفه است، موجبي پيدا مي شود که کسي براي شما اندوه و غصه به وجود مي آورد ولي اگر در خواب نگرفتيد يا گرفتيد و دور ريختيد خوب است چون از غم رهايي مي يابيد. چيدن و دادن آن به ديگران نيز همين تعبير را دارد به اين معني که شما براي آنها غصه به وجود مي آوريد و اگر در سفره بود بين زن و شوهر اختلاف منجر به کدورت پيدا مي شود.

1.4.46 پرتاب کردن

اسماعيل بن اشعث گويد:

اگر بيند به طرفش سنگ پرت کرد بيم آن مي رود بيم آن مي رود به زنا وگناه متهم کنند

اگر بيند کسي شکريا بادام يا قند به طرفش پرت کرد چنانچه آن شخص سرشناس باشد به خواب بين چيزي عطا مي کند

واگربيند ناشناس شکريا بادام يا قند پرت کرد جايزه وعطائي نصيب او مي شود

اگر بيند خوردني به سوي چهار پايانپرت کرد تعبير آنست که مال خود را خرج جاهلان مي کند

1.4.47 پرتره

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب به يك پرتره‏ى زيبا نگاه كنيد، بيانگر خيانت و بى‏وفايى است.

 

1.4.48 پرتقال

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

ديدن پرتقال در خواب شيريني و کامروائي است. پرتقال ميوه اي است خوش عطر و خوش بو که به چشم نيز خوش مي آيد در اين صورت نمي تواند در خواب بد باشد. معبران کهن در مورد پرتقال چيزي ننوشته اند اما به يقين کام است و فرزند خوب است، اگر مقدار زيادي پرتقال داشته باشيد مالي است که نصيب شما مي شود و اگر تعدادي پرتقال داشته باشيد فرزندان شما هستند. پرتقال لک دار و لهيده خوب نيست چه از بيماري و گرفتاري يکي از فرزندان شما صحبت مي کند و اگر فرزند نداريد بي ترديد يکي از عزيزان شما نزديک است بيمار مي شود يا مختصر گرفتاري پيدا مي کند. ديدن پرتقال کال و سبز خوب نيست و بهتر است که پرتقال خيلي زرد و رسيده در خواب ببينيد. اگر در خواب ديديد که پرتقال مي خريد موردي براي انتخاب پيش مي آيد که شما ناگزير مي شويد چيزهائي يا کساني را بر ديگران امتياز بدهيد و اين کار را خيلي آسان انجام مي دهيد. اگر در خواب ديديد که پرتقال مي فروشيد يک معامله پولي مي کنيد. اگر درخت پرتقال در خانه داشتيد خوب است چون خانواده را گرد خود جمع مي کنيد بخصوص اگر آن درخت پر بار باشد. اگر پاکت پرتقال شما پاره شد و پرتقال ها روي زمين پخش شدند حادثه اي موجب تفرقه مي شود و کساني از اطراف شما پراکنده مي گردند و هر يک به طرفي مي روند و اگر ديديد که پرتقال ها را از روي زمين جمع مي کنيد يا از درخت مي کنيد خوب است چون موجب اجتماع عزيزان خود مي شويد و همه را در کانوني گرد مي آوريد به هر حال ديدن پرتقال در خواب شيريني کام است مخصوصا اگر ترش نباشد که ترشي در خواب خوب نيست.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پرتقال در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه روزهاى خوشى پيش رو داريد. اگر در خواب ببينيد كه از درخت پرتقال مى‏چينيد، به اين معنا است كه شاديتان به غم مبدل مى‏شود.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

خوردن پرتقال در خواب، بيانگر به خطر افتادن سلامتى است. اگر دخترى در خواب ببيند پرتقالى به دست دارد، به اين معنا است كه همسرى به دلخواه خود پيدا مى‏كند. خريدن پرتقال در خواب، بيانگر آن است كه در عشقتان موفق نمى‏شويد. اگر در خواب خود را مشغول فروختن پرتقال ببينيد، بيانگر روابطى پاك و صميمى با افراد است. اگر در خواب مشغول پوست گرفتن پرتقال باشيد، به معنى جدايى از نزديكانتان است.

1.4.49 پرتگاه

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد بر لبة پرتگاهي ايستاده ايد ، علامت آن است كه مصيبت و بدبختي شما را تهديد مي كند .

2ـ سقوط كردن از لبة پرتگاهي در خواب ، علامت غرق شدن در بدبختي است .

1.4.50 پرتو نور

آنلي بيتون مى‏گويد:

صحبت از پرتو نور در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه از لحاظ روحى دچار آشفتگى خواهيد شد.

 

1.4.51 پرچم

علم به خواب ديدن، دليل بر مردي دانا بود يا امامي يا زاهدي يا توانگري يا سخي. اگر بيند كه علم داشت، دليل كه از اين مردم كه تقرير كرديم منفعت يابد. اگر بيند كه علم بيفتاد و ضايع شد، تاويلش به خلاف اين است.

 

ابراهيم كرماني گويد:

علم به خواب، دليل سفر است. اگر بيند پادشاه علمي به وي داد، دليل جاه و بزرگي بود. خاصه علم را سفيد يا سبز بيند.

 

جابرمغربي گويد:

اگر بيند علمي سفيد و بزرگ داشت، دليل كه با توانگري صحبت دارد و از وي منفعت يابد. اگر بيند علمي سياه داشت، دليل كه قاضي يا خطيب گردد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن علم به خواب بر چهار وجه است.

اول:رياست و مهتري.

دوم: سفر.

سوم: جاه ومقام و بزرگي.

چهارم: نيكي احوال (خوبي وضع و حال).

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب پرچم كشور خودتان را ببينيد، بيانگر موفقيت در انجام كارها است. علامت دادن با پرچم در خواب، به اين معنا است كه موضوعى آبروى شما را تهديد مى‏كند.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

برافراشته كردن پرچم در خواب،نشانه‏ى غم و اندوه است. اگر خواب ببينيد پرچم را پايين مى‏آوريد، نشانه آن است كه پى به اشتباهات خود خواهيد برد. ديدن پرچم سياه در خواب، نشانه‏ى توطئه‏ى دشمنان است.

1.4.52 پرچمدار

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پرچمدار در خواب، به اين معنا است كه نسبت به يكى از نزديكان احساس حسادت مى‏كنيد. اگر در خواب خود را پرچمدار گروهى مى‏بينيد، به اين معنا است كه مشغول انجام كار مشكلى هستيد.

1.4.53 پرچين

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پرچين در خواب، بيانگر به دست آوردن خوشبختى و سعادت است. اگر در خواب مشاهده كنيد در بوته‏هاى خار كنار پرچين گير كرده‏ايد، به معناى آن است كه عده‏اى مانع از موفقيت شما مى‏شوند. اگر دخترى در خواب ببيند كه نامزدش كنار پرچين ايستاده است، بيانگر آن است كه به زودى ازدواج مى‏كند.

1.4.54 پرخاش

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد به ديگران پرخاش مى‏كنيد، بيانگر آن است كه به خاطر رفتار بدتان اطرافيان از شما دورى مى‏كنند. اگر در خواب ديگران به شما پرخاش كنند، به اين معنى است كه در دام افراد حيله‏گرى مى‏افتيد.

1.4.55 پرداخت پول

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه به كسى پول مى‏دهيد، به اين معنا است كه به ثروت فراوانى خواهيد رسيد. اگر در خواب ببينيد كه كسى به شما پولى مى‏دهد، بيانگر زيان و ضرر مالى است.

1.4.56 پرده

محمدبن سيرين گويد: هر كه پرده در خواب ديد بر در آويخته، اگر تنگ است و اگر ستبر، غم و اندوه است و ترس و بيم در كارها. اگر پرده بر در سرائي بزرگ بيند، يا بر در مسجد يا در ميان بازار غم و اندوه بود و ترس عظيم.

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند پرده ضايع شد، دليل كه خداوندش از غم و اندوه فرج يابد و از ترس و بيم ايمن شود و چون پرده بيند و معروف نبود، غم و اندوه صعب تر است، اگر معروف بود آسانتر است.

جابرمغربي گويد: پرده نو پادشاه رانيكو است و رعيت را بد بود و پرده كهنه به همه حال نيكو نباشد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: معبران عموما پرده را خوب ندانسته اند ولي ديدن پرده در خواب به طور مطلق نمي تواند بد باشد زيرا پرده ستر است و چه بسا پوشاننده عيوب باشد. ديدن پرده کهنه در هر وضعي خوب نيست و غم و اندوه را خبر مي دهد. پرده نو نيز غم و اندوه است با اين تفاوت که بزرگ نيست و مي توانيد با آن مبارزه کنيد و از دل برانيد. اگر پرده را در اماکن عمومي مشاهده کنيم، مثلا در خواب ببينيم که در خيابان پرده آوريخته اند خواب شما از يک ناراحتي عمومي خبر مي دهد. حادثه اي که همه مردم را ناراحت و اندوهگين مي کند. اگر بيننده خواب ببيند که پرده اش سوخت يا پاره شد گوياي آنست که در روزهاي آينده از غم و رنج رهايي مي يابيد. کنار زدن پرده هم رفع حلال است به اندازه همان مقدار پارچه که پرده را کنار مي زنيم. پرده آوريختن و پرده نصب کردن فراهم آوردن موجبات کدورت و ملال است. اگر پرده را در خانه خودتان مي آويزيد براي خود دردسر درست مي کنيد و چنانچه پرده را در خانه ديگري نصب مي نماييد براي ديگران ناراحتي به وجود مي آوريد.

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن پرده دزدیدن زیادتی دولت باشد

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1. مشاهده‏ى پرده در خواب، بيانگر آن است كه با افراد خودخواهى ملاقات مى‏كنيد.

2. اگر در خواب پرده‏هاى كثيف و پاره را ديديد، بيانگر اختلاف و مشاجره است.

3. مشاهده‏ى پرده‏هاى پر نقش و نگار در خواب، به اين معنا است كه در زندگى به ماديات مى‏پردازيد.

4.اگر دخترى در خواب مشاهده كند كه پرده‏ى اتاقش پر نقش و نگار و زيبا است، به اين معنا است كه همسرى ثروتمند پيدا خواهد كرد.

5. ديدن پرده در خواب ، نشانة ديدار كنندگاني است كه شما را ناراحت و نگران مي كنند .

6. ديدن پرده هاي كثيف در خواب ، دلالت بر دعواهايي ننگين و شرم آور دارد .

1.4.57 پرده بکارت

جابر مغربي گويد:

اگر بيند دختري دوشيزه را به زني كرد و دوشيزگي او را بستد، دليل كه اندر آن سال او را زني يا كنيزكي حاصل شود و از پادشاه خير و نيكي بيند. اگر بيند به حرام دوشيزگيِ دختري بستد، دليل كه مالي حرام بدست آورد.

1.4.58 پردهء پرنقش و نگار

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پرده اي پر نقش و نگار و گران قيمت در خواب ، نشانة آن است كه زندگي پر تجمل و اشرافي مورد علاقة‌ شما خواهد بود .

2ـ ديدن پردة پر نقش و نگار و پاره در خواب ، نشانة آن است كه تمايلات خود را ارضاء خواهيد نمود .

3ـ اگر دختري خواب ببيند كه به پنجرة اتاقش پرده اي پر نقش و نگار آويخته است ، نشانة آن است كه به زودي با فردي ثروتمند ازدواج خواهد كرد .

1.4.59 پرده داري

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي به خواب ديد، پرده داري مي كرد، دليل است حاجتي كه دارد روا گردد و عزتش زياده شود. جابرمغربي گويد: اگر بيند پرده داري پادشاه مصلح عادل مي كرد، دليل كه وي به صلاح و به خير گرايد و مال حلال يابد. اگر بيند پرده داري پادشاه ظلم مي كرد، دليل كه به فسادمايل شود و مال حرام يابد.

1.4.60 پرستار

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد در خانه پرستاري از شما مراقبت مي كند ، علامت آن است كه افراد خانواده همواره از سلامتي برخوردار خواهند بود .

2ـ اگر خواب ببينيد پرستاري خانة شما را ترك مي گويد ، علامت آن است كه افراد خانواده همواره از سلامتي برخوردار خواهند بود .

3ـ اگر زني خواب ببيند پرستار است و از بيماران مراقبت مي كند ، نشانة آن است كه با از خودگذشتگي احترام ويژه اي در ميان مردم به دست مي آورد .

4ـ اگر زني خواب ببيند پرستار است و بيماران را ترك مي گويد ، نشانة آن است كه به وسوسه هاي فريبنده تن خواهد داد .

1.4.61 پرستاري

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب پرستارى را مشاهده كنيد كه از شما مراقبت مى‏كند، نشانه‏ى آن است كه بيمارى شما را تهديد مى‏كند. اگر در خواب مشغول پرستارى از بيماران باشيد به اين معنا است كه به مقامات بالاى اجتماعى دست مى‏يابيد، اگر زنى در خواب مشغول پرستارى از فرزند خود باشد، به اين معنا است كه شغل مناسبى به دست خواهد آورد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر زني خواب ببيند از نوزاد خود پرستاري مي كند ، نشانة آن است كه به كاري دلپذير مشغول خواهد شد . 2ـ اگر دختري خواب ببيند از نوزادي پرستاري مي كند ، علامت آن است كه مقام ارزشمند و معتبري به دست خواهد آورد .

3ـ اگر مردي خواب ببيند همسرش از كودك خردسالش مراقبت مي كند ، نشانة آن است كه مسئوليتهاي خود را به شكل هماهنگي پيش خواهد برد .

1.4.62 پرستو

محمدبن سيرين گويد: اگر بيند پرستو داشت، يا كسي به وي داد، دليل كه با كسي كه از او جدا شده است، مؤانست گيرد و درمقام او قرار گيرد. اگر بيند پرستو را بكشت يا از دست بيفكند، دليل كه با كسي كه مؤانست دارد جدائي جويد دور شود.

ابراهيم كرماني گويد: ديدن پرستو در خواب، مردي توانگر باخرد است. اگر پرستو ماده بيند، زني توانگر با خرد است. اگر بيند پرستو از وي بپريد، دليل كه از مردي توانگر جدا گردد. اگر بيند پرستو در دست او بِمُرد، دليل كه يار او بميرد و رنج و اندوه بيند.

جابرمغربي گويد: اگر بيند پرستوئي را فراگرفت، دليل كه از غم ها فرج يابد و از ترس و بيم ايمن گردد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پرستو پيام آور بهار است و ديدن پرستو در خواب نويد و اميد و خوشدلي است و خواب ميمون و مبارکي است. صداي پرستو در خواب صداي دوست عزيز سفر رفته است. اگر در خواب صداي پرستو شنيديد اما خودش را نديديد از کسي که او را دوست داريد و مدتي دور مانده ايد خبري خوشحال کننده دريافت مي داريد يا از سفر رفته اي نامه مي رسد که شما را شاد مي کند. اگر پرستو در خانه شما لانه کرد عاشق مي شويد يا چنان انگيزه شوق آميزي در زندگي شما پديد مي آيد که سر از پا نمي شناسيد. چنانچه لانه خالي پرستو را در سقف ايوان و اتاق ديديد و در خواب دانستيد که آن اتاق يا ايوان به شما تعلق دارد عشق و محبتي در دل شما ضعف و سستي مي گيرد. ابن سيرين مي گويد اگر کسي در خواب ديد که از ديگري پرستو گرفت نشان آن است که با عزيزي انس و الفت مي گيرد. به کسي که دوستش دارد نزديک مي شود. خانم ايتانوس معبر يوناني مي گفت: پرستو سمبل تمام چيزها و حوادث خوبي است که به طور غير منتظره و ناگهاني در زندگي بيننده خواب ظاهر مي شوند. اين درست است چون پرستو در پرواز بسيار سريع است و در يک لحظه مي آيد و به درون لانه خود مي رود، اين سرعت پرواز مي تواند نمود خارق عادات در زنگي ما باشند. اگر کسي ببيند که پرستو را کشت يا پرستوئي در دست داشت و از دستش گريخت و رفت و در هوا ناپديد شده و يا پرستو را از لانه اش با چوب و تکان دادن دست راند خوب نيست و نشان آن است که بيننده خواب اميد بزرگي را از دست مي دهد يا بين او و کسي که زياد دوستش دارد جدائي مي افتد از کرماني نقل است که پرستو در خواب مرد عاقل و خردمند است و پرستوي ماده زن. ديدن جوجه هاي پرستو در لانه نيز همين تعابير را دارد و داراي ميمنت است. ديدن پرستو خوب است ولي مشاهده تعداد زيادي پرستو در پهنه آسمان که از سوئي به سوئي پرواز مي کنند حسرت خوردن است و مشهده کامروايي ديگران. براي دختران جوان بهترين خواب اين است که ببينند پرستوئي بر سقف اتاق يا ايوان خانه آن ها لانه مي کند. اين خواب نويد عشق و ازدواج است و همچنان که آن پرستو لانه سازي مي کند کانون گرمي براي بيننده خواب تدارک مي شود. براي مردان مجرد و پسران جوان نيز ديدن پرستو نويد عشق و ازدواج است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پرستو در خواب ، نشانة آرامش و هماهنگي بين اعضاي خانواده است .

2ـ ديدن پرستوي زخمي يا مرده در خواب ، نشانة گرفتار غم و نوميدي شدن است .

 

اچ ميلر مى‏گويد:

اگر در خواب پرواز پرستويى را ببينيد، يعنى در عشقتان موفق مى‏شويد. شنيدن صداى پرستو در خواب، نشانه‏ى شنيدن اخبار خوش است.

1.4.63 پرستيدن

لوک اويتنهاو مي گويد :

پرستیدن شما به سخره گرفته خواید شد

 

1.4.64 پرگار

آنلي بيتون مى‏گويد:

استفاده از پرگار به اين معنا است كه در انجام يكى از كارهايتان دچار اشتباه مى‏شويد.

 

1.4.65 پرنده

محمدبن سيرين گويد:

اگر بيند پرنده داشت و از دست او بپريد و ديگر بار به دست او آمد، دليل كه حاجت او روا شود. اگر بيند پريد، دليل كه بعضي از مال او برود.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 پرنده در خواب مراد است مگر پرندگان مکروه مثل کلاغ، جغد، خفاش، کرکس و يکي دو نوع مرغان مرداب زي و مردخوار که در جاي خود توضيح داده مي شود. پرندگان حلال گوشت بهتر از پرندگاني هستند که گوشتشان در مذهب ما حرام شده و پرنده زنده بهتر از پرنده مذبوح است و به همين نحو پرنده خوش نقش بهتر است از پرندگان يک رنگ يا پرندگاني که رنگ نامطلوب و غير طبيعي دارند. اگر در خواب ديديد که پرنده اي داريد به مراد دل خود مي رسيد بخصوص اگر پرنده خوش رنگ و خوش آواز باشد. اين گوياي رسيدن به نهايت مراد است و مبارک خوابي است. اگر خود را در پرنده فروشي مشاهده کرديد و آن پرندگان به شما تعلق نداشتند و حتي نمي توانستيد يکي از آن ها را تصاحب کنيد موردي پيش مي آيد که از مشاهده کامروائي ديگران حسرت مي خوريد همان طور که در مورد پرواز پرستو ها در آسمان گفته شد. کبوتر سمبل عشق و صلح و دوستي است و کبوتر ماده زني است صالح و پاکدامن و خوب و خوش خلق و چنان چه در خواب ديديد کبوتري ماده داريد زني با اين خصوصيات در زندگي شما نقش مي گيرد و دگر گوني هائي به وجود مي آورد. اگر پرنده را با جوجه ديديد صاحب فرزند مي شويد و اگر چندين پرنده داشتيد به مراد مي رسيد و کام شما از چند جهت روا مي گردد. اگر پرنده اي داشتيد که پريد و شما هم به دنبالش رفتيد مجذوب مي شويد يا به سفر مي رويد و اگر اين پرنده رفت و باز نگشت به نوشته مجلسي زيان مي بينيد و محتمل خسارت مي شويد. کشتن پرنده نيز خوب نيست. در مورد هر يک از پرندگان به جاي خود توضيح داده مي شود. اين حکم کلي در مورد پرنده است. اگر ببينيد جغد يا کرکسي از دست شما پريد و رفت بلائي از شما دور مي شود و اگر کبوتري رفت عشقي را از دست مي دهيد. گنجشک دوست مزاحم و وراج است.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پرنده : ملاقاتی خوشایند

پرنده در حال پرواز : خبرهای خوش

بدام انداختن پرنده : غم و غصه

تخم پرندگان : ارث

پرندگان در قفس : خبر رسیدن از سوی فرزندان

نشسته : سوگ

دردست داشتن : شانس بزرگ

دانه دادن به آنها : داشتن یک همراه شادمان

پرندگان آبی –دریایی- : غم

پرندگان گذرا : آرزوهایی که بر آورده خواهند شد

پرنده کاکلی پیشرفت سریع السیر ، عشق متقابل

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پرندگان در خواب، نشانه‏ى موفقيت در انجام كارها است. اگر پرنده‏اى را ببينيد كه بر روى تخم خود نشسته، به اين معنا است كه به اهدافتان مى‏رسيد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پرندگان با بالهاي زيبا در خواب ، نشانة خوشبختي است .

2ـ اگر زني در خواب پرندگاني زيبا ببيند ، نشانة آن است كه بزودي همسري دلخواه و ثروتمند خواهد يافت  .

3ـ اگر درخواب پرندگاني با بالهايي ريخته و خاموش ببينيد ، نشانة رفتار ظالمانة اغنيا با مردم فقير است .

4ـ ديدن پرنده اي زخمي در خواب ، نشانة آن است كه براي فرزند گمراه خود تأسف خواهيد خورد .

5ـ ديدن پرندگان در حال پرواز ، نشانة خوشبختي و پايان وضع نامطلوب زندگي .

6ـ گرفتن پرندگان در خواب ، نشانة رسيدن به خواسته هاست .

7ـ اگر كشاورزي خواب ببيند پرندگان را با تفنگ شكار مي كند ، نشانة محصول كم و اوضاع نابسامان است .

1.4.66 پرواز کردن

حضرت دانيال گويد:

اگر بيند چون مرغ از جائي به جائي مي پريد، دليل كه به سفر رود و به قدر بلندي و پريدن وي از زمين بلندي و شرف يابد. اگر بيند راست به آسمان مي رفت، دليل كه او مضرت رسد. اگر بيند چندان پرواز كرد در هوا كه به آسمان رسيد و در آسمان ناپديد شد و زمين نيامد، دليل كه زود از دنيا رحلت كند.

 

محمدبن سيرين گويد:

اگر كسي بيند از جانب قبله بپريد و باز به جاي خويش آمد، دليل كه از سفر زود بازآيد، بامنفعت بسيار، خاصه چون بيند كه پرها دارد. اگر بيند بي پر همي پريد،دليل كه ازحال خود بگردد. اگر بيند از بام خويش به بامي ديگر مي پريد، دليل كه زن طلاق دهد و زني ديگر خواهد يا كنيزكي خرد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر ديد به آسمان بپريد، دليل كه حج كند. اگر ديد از سراي خود به سراي مجهول بپريد، دليل كه اجل او نزديك باشد و بايد از گناه توبه كند. اگر بيند پرها داشت، ليكن به خلاف پر مرغان، دليل كه بيمار شود و به نزديك هلاك رسد و عاقبت شفا يابد. اگر ديد از جائي به جائي پرواز نمود، دليل كه سفر نمايد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پريدن در خواب بر پنج وجه است.

اول: سفر.

دوم: حج.

سوم: بزرگي.

چهارم: تغيير حال.

پنجم: بيماري و مرگ

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 پرواز در خواب نيکو است مگر اين که مستقيم تا اعماق آسمان بالا برويد که ديگر زير پاي خود را نبينيد. اين را معبران بد دانسته اند و معتقدند که حيات بيننده خواب را خطري حتمي تهديد مي کند. پريدن بيشتر سفرکردن تعبير شده يا زن گرفتن. اما اگر ديديد که پرواز مي کنيد و از جايي برمي خيزيد و به آرامي جاي ديگر فرود مي آييد تحول و دگر گوني در زندگي شما به وجود مي آيد که دل خواه است. اگر جاي سبز و خرمي فرو آمديد از اين تحول و دگر گوني سود مي بريد. پرواز در شب تحولي است آميخته به اندوه و غم يا سفري است که خستگي و رنج دارد و و سود ندارد. گاه در خواب مي بينيد که پرواز مي کنيد اما مي خواهيد خود را به لبه ديوار يا بالاي برج و يا نقطه ديگري برسانيد و هر چه تلاش مي کنيد نمي توانيد. اين نشانه آن است که در تحولات آينده زندگي براي رسيدن به هدف هاي تعيين شده دچار مشکل و سختي مي شويد و يا اصلا نمي رسيد. مجلسي نوشته اگر کسي ببيند که حين پرواز به زمين مي افتد زن خود را طلاق مي دهد و زني ديگر مي گيرد اما سقوط در خواب نمايانگر سقوط حرفه اي و شغلي است و گوياي اين واقعيت که براي ايجاد تحول با ناکامي رو به رو مي شوبد. مجموعا ديدن پرواز در خواب بد نيست و بهبود امور را نويد مي دهد.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پرواز کردن : در آسمان ها : تجربیاتی شیرین

داشتن بال : خوشبختی

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه بال و پر داريد و پرواز مى‏كنيد، بيانگر گرفتارى و دردسر است. پرواز با هواپيما در خواب، نشانه‏ى نااميدى و يأس است. پرواز با بالن در خواب، نشانه‏ى آن است كه به يكى از اهدافتان مى‏رسيد. اگر در خواب ببينيد كه هنگام پرواز سقوط مى‏كنيد، يعنى روزهاى سختى پيش رو داريد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد در اوج آسمان پرواز مي كنيد . نشانة آن است كه در امر ازدواج با بدبختهايي روبرو مي شويد .

2ـ اگر خواب ببينيد نزديك به زمين پرواز مي كنيد ، نشانة آن است كه از بيماري و پريشاني نجات خواهيد يافت .

3ـ اگر خواب ببينيد بر فراز آبي گل آلود پرواز مي كنيد ، علامت آن است كه دشمنان به دنبال فرصتي مناسبند تا شما را بدام بيندازند ، بايد مراقب اطراف خود باشيد .

4ـ اگر خواب ببينيد بر فراز مكانهايي مخروبه پرواز مي كنيد ، علامت آن است كه در محيطهاي مأيوس كننده با بدبختي زندگي خواهيد كرد .

5ـ اگر خواب ببينيد در حين پرواز درختان و گياهان سبز را تماشا مي كنيد ، علامت آن است كه بعد از تحمل ناراحتي و سختي در مدتي كوتاه ، خوشبختي شما را در آغوش مي گيرد .

6ـ اگر خواب ببينيد در حين پرواز به خورشيد نگاه مي كنيد ، علامت آن است كه بيهوده نگران هستيد ، زيرا در كارها به توفيق مي رسيد .

7ـ اگر خواب ببينيد از كنار ماه و سيارات ديگر پرواز مي كنيد ، دلالت بر قحطي و جنگ دارد .

8ـ اگر خواب ببينيد با بالهايي سياه پرواز مي كنيد ، نشانة نوميدي است . اگر در حين پرواز سقوط كنيد ، علامت آن است كه در زندگي فردي منحط و پست مي شويد . اگر در حين پرواز از خواب بيدار شويد ، علامت آن است كه ديگر بار مقام و منزلت خود را بدست مي آوريد .

9ـ اگر مردي خواب ببيند با بالهاي سفيد بر فراز شاخ و برگ سبز درختان پرواز مي كند ، نشانة آن است كه در كارها پيشرفت مي كند و به آرزوهاي خود دست مي يابد و همچنين در امر ازدواج سعادتمند و خوشبخت خواهد شد . اگر شاخ و برگ درختان خشكيده باشد ، علامت آن است كه براي رسيدن به آرزوهاي خود بايد مبارزه كند . در كارها پيشرفتي ناچيز خواهد كرد .

10ـ اگر دختري خواب ببيند از شهري به شهر ديگر پرواز مي كند ، و سرانجام بر نوك كليسايي فرود مي آيد ، نشانة آن است كه خواستاران دروغي بسيار خواهد داشت كه با آنها مخالفت مي كند . شايد مدتي بيمار شود .

11ـ اگر دختري خواب ببيند در حيني كه پرواز مي كند به او تيراندازي مي شود ، نشانة آن است كه دشمنان مي كوشند كه مانع پيشرفت او براي رسيدن به درجات بالاتر بشوند .

1.4.67 پروانه

محمدبن سيرين گويد: پروانه درخواب، مردي ضعيف و نادان است كه خود را به ناداني در هلاك اندازد.

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند پروانه از پس پشت او بپريد و آن كس او را نگرفت، دليل كه به كنيزكي دوشيزه دست دراز كند از او مضرت نرسد. اگر بيند پروانه را بكشت يا در دست او هلاك شد، دليل كه فرزندش هلاك شود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پروانه هم انسان سبک مغز و احمق و جلف است و هم هوس است و از نوع هوس هاي زودگذر بخصوص هوس هاي جوانانه و کودکانه. پروانه در خواب هاي ما معرف سبکي و جلفي نيز هست. چنانچه در خواب خود فقط پروانه اي ديديد که به تماشاي آن ايستاده بوديد ضمير نا خود آگاه شما از طلوع يک هوس در زندگيتان خبر مي دهد و اين که به پيروي از اين هوس شان خويش را تخفيف مي دهيد. اگر به دنبال پروانه اي مي دويديد و مي خواستيد او را بگيريد خواب شما مي گويد که به دنبال هوس مي رويد که رسيدن يا نرسيدن به آن تغييري در زندگي شما پديد نمي آورد. چنانچه مردي سالمند و متکفل يک خانواده در خواب ببينيد که به دنبال پروانه اي مي رود يا پروانه اي را گرفته به نوشته ابن سيرين ضعف و ناداني خود را بروز مي دهد که در شان و مرتبه او نيست. حال اگر در خواب ديديد که پروانه اي را به عمد کشتيد خواب شما مي گويد که باطنا نمي خواهيد هوس باز و متلون شناخته شويد ولي در زندگي شما پيش مي آيد که بايد با هوشياري و دانائي با آن برخورد کنيد. به طور کلي پروانه بيشتر هوس است و داشتن آن هوس بازي است و پروانه بزرگ و خوش رنگ که نقوش زيبا روي پر و بال خويش دارد يک زن خوب روي فتان است و نوشته اند که به دنبال چنين پروانه اي دويدن و رفتن استقبال از مهلکه است. اگر پروانه اي پرواز کنان آمد و بر دست و سر شما نشست جذبه اي و هوسي شما را اغوا مي کند و فريب مي دهد. گرفتن و حبس کردن پروانه در شيشه يا خشکاندن آن در آلبوم و کتاب تقوي و پاکي و پرهيزکاري است.

لوک اويتنهاو مي گويد :

پروانه : بی وفایی ، خیانت

 

ليلا برايت مى‏گويد:

مشاهده‏ى پروانه در خواب، بيانگر آشنايى با افراد غيرقابل اعتماد است. اگر در خواب ببيند كه پروانه‏اى گرفته‏ايد، به اين معنا است كه دچار خيانت مى‏شويد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پروانه ميان گلها و بر فراز چمنهاي سبز در خواب ، دلالت بر آن دارد كه كامياب و پيروز خواهيد شد .

2ـ اگر پروانه ها را در حال پرواز ببينيد ، نشانة آن است كه از دوستاني كه دور از شما زندگي مي كنند توسط نامه يا افرادي كه با آنان ديدار داشته اند ، باخبر خواهيد شد .

1.4.68 پرونده

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پرونده در خواب، به اين معنا است كه درگير اختلاف شده و دچار آشفتگى روحى مى‏شويد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن صورتحسابها و اوراق بايگاني شده در خواب ، علامت آن است كه بر سر مسايلي با اهميت بحث هاي هيجان انگيز خواهيد كرد ، و علامت ناآرامي و بي قراري شما در آينده نيز هست .

1.4.69 پرهيزکار

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه در زندگى پرهيزكار هستيد، به اين معنى است كه به تمام اهدافتان مى‏رسيد.

 

1.4.70 پري

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پري در خواب ، علامت سعادت و خوشبختي است . معمولاً در يكي از صحنه هاي خواب چهره اي زيبا از كودك يا زني مهربان خواهيد ديد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب چند پرى را ديديد كه دور شما مى‏گردند، يعنى در انجام يكى از كارهايتان دچار شك و ترديد شده‏ايد. اگر خواب ببينيد كه چند پرى از شما دورى مى‏كنند، به اين معنى است كه احتمالا موضوعى شما را ناراحت خواهد ساخت.

1.4.71 پري دريايي

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد در آبهايي روشن چند پري دريايي تن خود را مي شويند ، نشانة آن است كه غرايز شهوت آلود ، شما را به راهي تاريك خواهد كشاند .

2ـ اگر خواب ببينيد پري دريايي از دريا بيرون آمده است ، علامت آن است كه به نوميدي شديد دچار خواهيد شد .

3ـ اگر دختري خواب ببيند پريان دريايي در آبها تن خود را مي شويند ، علامت آن است كه ديگران به او محبت و لطف زيادي خواهند كرد .

4ـ اگر دختري خواب ببيند مبدل به پري دريايي شده است ، نشانة آن است كه با جذابيت و زيبايي خود به ديگران فخر خواهد فروخت .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پرى دريايى زيبا در خواب، بيانگر وقوع پيشامدهاى غيرمترقبه است. اگر در خواب چند پرى زشت را مشاهده كنيد، يعنى در انجام كارها دچار مشكل مى‏شويد.

1.4.72 پريدن

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پريدن و جستن در خواب تعبير و تحول است در زندگي بيننده خواب. اگر در خواب ببينيم که جست و خيز مي زنيم و مي پريم يا از زمين روي ديوار مي پريم و از ديوار روي بام به همان نسبت که بالا مي رويم خواب ما از يک دگرگوني همراه با پيشرفت خبر مي دهد و اگر عکس اين بود تحولي پيش مي آيد که در نتيجه تنزل مي يابيم. اگر بيننده خواب ببيند که مي جهد و به راهي دور مي رود نشان آن است که سفري در پيش داردبه طول جهش در خواب. اگر در خواب از خشکي به آبي صاف و روشن جستيم که در آن آب ماهي بود و شن ريزه هاي کف آب ديده مي شدخوابي است بسيار اميد بخش و خوب چرا که از يک پيروزي بزرگ خبر مي دهد ولي اگر آب کدر و گل آلود بودخبري است از يک شکست. اگر آب متعفن بود و در آن جستيم گرفتار يک بيماري فوري و ناگهاني مي شويم. همين حال است اگر از جائي روشن به تاريکي بپريم. چنانچه بيننده خواب ببيند از جائي تاريک به محلي روشن مي جهد تحولي مطلوب پيش مي آيد و مشکل او گشوده مي گردد. اگر بيننده خواب ببيند که براي جستن عصا و يا چوبي به دست دارد به کسي تکيه مي کند. اگر آن عصا چوبي بود تکيه گاهش محکم نيست و اگر آهنين بود محل اتکا او محکم است. به طور کلي جستن در خواب قبول تحول است و سفر نيز نوعي تحول و دگرگوني است در زندگي زيرا معبران کهن جستن را به سفر رفتن تعبير کرده اند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد از روي چيزي مي پريد ، علامت آن است كه با كوشش به هر چه كه مي خواهيد دست مي يابيد . اما اگر خواب ببينيد در حين پريدن به زمين مي افتيد ، علامت آن است كه اتفاقهاي تلخ ، ادامه زندگي را ناممكن مي سازد .

2ـ اگر خواب ببينيد از روي ديواري به پايين مي پريد ، علامت آن است كه در امور عاطفي شكست خواهيد خورد .

1.4.73 پريشاني

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه موضوعى باعث پريشانى شما شده است، بيانگر وقوع پيشامدهاى ناگوار است. ديدن پريشانى و ناراحتى ديگران در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه بيمارى شما را تهديد مى‏كند.

1.4.74 پزشک

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پزشك در خواب، بيانگر آن است كه سلامتى شما در خطر است. اگر در خواب ببينيد كه پزشك شده‏ايد، به اين معنى است كه براى رسيدن به اهدافتان تلاش بسيارى مى‏كنيد. اگر در خواب ببينيد كه با پزشكى مشغول صحبت هستيد، به اين معنا است كه كارهايتان با موفقيت به انجام مى‏رسند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1.اگر دخترى در خواب ببينيد كه بيمار است و به پزشك مراجعه مى‏كند، به اين معنا است كه مى‏تواند بر ناراحتى‏هاى خود غلبه كند.

2. اگر دختري پزشكي به خواب ببيند ، نشانة آن است كه از زيبايي خود براي خوشگذراني هاي سبكسرانه استفاده مي كند . اگر بيمار باشد و چنين خوابي ببيند ، نشانة آن است كه بر ناراحتي و نگراني خود به زودي غلبه خواهد كرد .

3. اگر دختري پزشك پريشان و مضطربي را به خواب ببيند ، نشانة آن است كه در زندگي سعي و تلاش بيشتري براي پيش بردن اهدافش خواهد كرد .

1.4.75 پزشک قانوني

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد براي تعيين هويت كسي به پزشكي قانوني مي رويد ، علامت آن است كه خبر مرگ يكي از نزديكان شما را متحير خواهد ساخت .

2ـ ديدن اجساد در پزشكي قانوني ، نشانة آن است كه نوميدي و اندوه گريبان شما را خواهد گرفت .

1.4.76 پژواک

آنلي بيتون مى‏گويد:

شنيدن پژواك صداى كسى در خواب، بيانگر آن است كه روزهاى بدى پيش رو داريد.

 

1.4.77 پست

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پست و پاکت در خواب تعبير يکسان دارد و کلا خبر است و اميد. انتظاراتي که در بيداري داريم در خواب به صورت پاکت يا باجه پست ويا پست خانه يا پست چي ظاهر مي شوند. همه اين ها گوياي برخورد ماست در آينده با غير منتظره ها و حوادثي که پيش مي آيند در حالي که ما انتظارشان را نداريم يا منتظر و چشم به راه چيزي هستيم که رسيدن آن دير پائيده. اگر پاکتي سر بسته و تمبر دار يامهر شده به دست شما دادند رازي مي شنويد و خواب شما مي گويد در روزهاي آينده رازي پنهان نزد شما فاش مي شود که کسي ديگر از آن خبر ندارد يا مصلحت نيست ديگران بدانند. اگر پاکتي داشتيد که مهر و تمبر نداشت و سر آن باز بود خبري مي شنويد که گفتن آن به ديگران بلامانع است. اگر در خواب ديديد که پاکت سربسته و مهر شده را گشوديد از غصه و غمي فراغت مي يابيد.

ابن سيرين مي گويد: اگر کسي که سواد ندارد پاکت و نامه اي را دريافت کند خبري است از زمان مرگ او، اما اين درست نيست چرا که در زمان ما نامه و پاکت را براي اشخاص باسواد نمي فرستند چه بسا براي بي سوادان هم پاکت هائي مي رسد. پست چي مبشر خبر است. اگر از باجه پست بسته يا پاکتي دريافت داشتيد سودي مي بريد و پولي به دست مي آوريد وا گر پاکتي به باجه پست داديد يا در صندوق افکنديد به کسي اعتماد مي کنيد.

1.4.78 پستان

درخواب دختر است و آن چه در پستان بيند، از زيادت و نقصان و صلاح و فساد آن،جمله بر دختران كند. اگر بيند از پستانش شير روان شد، دليل كه بر دخترش نعمت و روزي فراخ شود و مال حلال يابد. اگر بيند بدل شير از پستانش خون روان شده بود، دلي كه مال حرام يابد. اگر بيند كه پستان او بيش از اندازه فرود آويخته بود، دليل كه دختري يابد. اگر مردي بيند در پستان او شير جمع شده بود، اگر زن ندارد، زن خواهد و فرزندش آيد. اگر زن دارد غني شود. اگر اين خواب را عجوزه بيند، دليل است بر درويشي وي. اگر زن جوان اين خواب را بيند، دليل كه عمرش دراز است. اگر دختري بيند، دليل كه در خوردي بميرد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر مردي بيند كه پستان مردي مي مكد، دليل كه بيمار شود. اگر زنش آبستن بود، پسر آورد. اگر زن بيند كه از پستان ميخورد، دليل كه كار دنيا بر وي بسته شود.

 

جابر مغربي گويد:

پستان مرد در خواب، زن او است و پستان زن، دختر وي. اگر زني بيند پستان او بريده است، دليل كه دختري بميرد. اگر مردي بيند كه بريده است، زنش بميرد. اگر زني بيند در زير پستان، پستاني ديگر برآمد، دليل كه دختر آورد. اگر بيند هر دو پستان او بزرگ شده بود، دليل كه احوال فرزندانش نيكو است، يا دختر را به شوهر دهد. اگر بيند از هر دو پستان خود شير مي خورد، دليل است كه او را غم و ملامت رسد. اگر بيند از پستان وي شير به شكم او مي شد، دليل او رازياني رسد. اگر بيند كه يك پستان بسوخت، دليل كه دخترش را شغلي افتد از پادشاهي. اگر بيندبر مالش زيادت شود، ليكن با مردمان ملامت است.اگر زني بيند كه او را پستان آويخته بودند، دليل كه از حرام پسري آورد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پستان در خواب بر پنج وجه است.

اول: فرزندان.

دوم: دختران.

سوم: خادمان.

چهارم: دوستان.

پنجم : برادران.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

معبران پستان را در خواب دختر تعبير کرده اند و شيري که از پستان مي تراود نوشته اند که نعمت است که باز به همان دختر باز مي گرددو مربوط مي شود. خون به جاي شير از پستان، مالي است حرام و پولي است غير مشروع که از طريق غير مجاز تحصيل مي گردد و برخي از معبران نوشته اند مال يا غنيمتي است که با رنج و ستيز به دست مي آيد اگر زني در خواب ببيند به جاي شير از پستانش خون مي تراود از طرف دخترش به او رنج و ملال مي رسد. اگر مردي ببيند که پستانش شير آورده چنان چه مجرد باشد عاشق مي شود و ازدواج مي کند و اگر متاهل باشد به نعمت و ثروت مي رسد. براي زن و دختر جوان ديدن اين خواب کاملاطبيعي است و نشانه سلامت و عمر طولاني است. برخي از معبران نوشته اند پستان مرد در خواب همسر او است و پستان زن دختر او و پستان دختر سلامت و عشق و احساس او. اگر زني ببيند که پستان او را بريده اند جان و سلامت دخترش در خطر است و خواب از يک حادثه ناميمون خبر مي دهد و اگر دختري ببيند که پستان او را بريده اند در عشق شکست مي خورد و در مراحل احساسي که در پيش دارد کامياب نمي شود.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پستان حيوانات شيرده در خواب، بيانگر آن است كه شما دچار ضرر و زيان مالى مى‏شويد.  

1.4.79 پستان بند

محمدبن سيرين گويد:

پستان بند در خواب، زن را عز و مرتبت و كامروائي بود و مردان را زخم تازيانه و غم وانديشه بود. اگر زني بيند كه پستان بند نو و تازه داشت، دليل بود كه عز و مرتبت يابد و به كام رسد. اگر زني بيند كه پستان بند داشت، دليل بود كه مال و نعمت يابد و شادمان گردد. اگر مردي بيند، دليل بر خذلان و نامرداي از همگان است.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

داشتن پستان بند براي زنان امري است عادي که بر زيبايي و تناسب آنها مي افزايد و براي مردان غير طبيعي است و زشت. در خواب نيز همين معني را مي رساند چون اگر مردي در خواب ببيند که پستان بند بسته با آشفتگي کارها و نابساماني امور شغلي رو به رو مي شود بي آن که جنبه مالي و مادي داشته باشد ولي اگر زني ببيند که پستان بند بسته براي او شعفي پيش مي آيد مخصوصا پستان بند نو و سفيد باشد. تعارف پستان بند به ديگري تامين شرف و آبروست براي هديه گيرنده. اگر زني به زني ديگر پستان بند تعارف کند يا براي او از بازار بخرد عملي مي کند که در نتيجه به گيرنده پستان بند سودي اخلاقي مي رسد نه مالي و چنانچه اين پستان بند به مردي تعارف شود کاري انجام مي گيرد که به حيثيت و آبروي او خدشه وارد مي آيد. پستان بند براي دختران جوان نويد عشق است ولي براي پسران جوان نامطلوب است.  کرست نيز از پوشش هاي مخصوص خانم ها است و ديدن آن در خواب براي مردان خوب نيست. چنانچه مردي در خواب ببيند که کرست بسته يا کرست خريده که نمي داند به چه کارش مي آيد نشان آن است که نزد مردم شرمنده مي شود و عملي خلاف انجام مي دهد که شايستگي سرزنش و ملامت پيدا مي کند. اگر خانمي در خواب ببيند که کرست نو بسته چنانچه مجرد باشد خواستگار پيدا مي کند و اگر شوهر داشته باشد نزد شوهرش محبوبيت مي يابد کرست کهنه تعبير معکوس دارد و چنانچه خانمي ببيند کرست پاره و نامناسبي دارد از چشم شوهرش مي افتد. اگر زني در خواب ببيند از شوهرش کرست هديه گرفته صاحب فرزند مي شود.

1.4.80 پستچي

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پستچى در خواب، نشانه‏ى شادى و خوشحالى است. اگر خواب ببينيد كه با يك پستچى برخورد مى‏كنيد، بيانگر شنيدن اخبار مهم و شادى بخش است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پستچي نامه هايي به شما مي دهد ، نشانة آن است كه به زودي اخباري شادي بخش خواهيد شنيد .

2ـ شنيدن صداي سوت پسيتچي در خواب ، علامت مهمان ناخوانده است .

3ـ اگر خواب ببينيد پستچي ب آنكه نامه اي به شما بدهد از كنار خانة تان مي گذرد ، نشانة آن است كه دچار اندوه و نوميدي خواهيد شد .

4ـ اگر خواب ببينيد به پستچي نامه اي مي دهيد تا برايتان پست كند ، نشانة آن است كه در اثر حسادت به ديگران رنج خواهيد برد .

5ـ گفتگو با پستچي در خواب ، علامت آن است كه وارد ماجراهاي رسوايي آور مي شويد .

1.4.81 پستخانه

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه به دنبال پستخانه‏اى هستيد، بيانگر شركت در يك مهمانى دوستانه است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پستخانه در خواب ، نشانة با اطلاع شدن از خبرهايي نامساعد است .

1.4.82 پستي و فرومايگي

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه آدم پستى هستيد، به اين معنى است كه براى رسيدن به هدفتان دچار مشكلى مى‏شويد. اگر خواب ببينيد كه ديگران شما را پست مى‏خوانند، بيانگر دعوا و مشاجره با دوستان است.

1.4.83 پسر

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پسر خودتان در خواب، نشانه‏ى آن است اوقاتى شاد پيش رو داريد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر پسر خود را به خواب ببينيد ، علامت آن است كه پسرتان با افتخارات عظيمي كه به دست مي آورد ، باعث افتخار شما خواهد شد .

2ـ اگر مادري خواب ببيند پسرش در چاه افتاده است ، نشانة آن است كه از زيان و بيماري ، شديدأ اندوهگين خواهد شد . اما اگر بتواند در خواب پسر خود را نجات بدهد ، نشانة آن است كه خطر از كنار گوش او خواهد گذشت .

1.4.84 پس مانده غذا

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پس مانده هاي غذا در خواب ، علامت آن است كه در رابطه با مسايل اجتماعي شكست خواهيد خورد و احساس نوميدي خواهيد كرد .

1.4.85 پسته

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پسته در خواب اشتغال ذهني و فکري است که گاه مي تواند سرگرم کننده يا اميد بخش هم باشد. ديدن پسته در خواب به اين معني است که فکر مي کنيد و چنانچه ديديد ظرفي پسته مقابل خويش داريد خواب شما مي گويد که در روزهاي آينده ذهن و فکري مشغول خواهيد داشت و به چيز يا چيزهايي که پيش مي آيند فکر مي کنيد. اگر زن ها در خواب پسته ببينند غيبت مي کنند و پشت سر اين و آن حرف مي زنند. چنانچه ببينيد که کسي پسته به شما داد باعث آشفتگي خاطر شما مي شود و اگر دهنده پسته آشنا باشد موضوع خانوادگي است. پوست پسته بدون مغز در خواب غم است و نتيجه مايوس کننده يک کار به خصوص که انجام مي دهيد. اگر ظرفي پر از پوست پسته در خواب ديديد در کاري شکست مي خوريد ولي اگر مغز پسته ديديد توفيق خواهيد يافت و بدون زحمت زياد سودي قابل توجه عايدتان مي شود. اگر مردي زن دار و متاهل ببيند که همسرش به او مغز پسته تعارف مي کند صاحب فرزند خوب رو و باهوش و فراستي مي شود. درخت پسته خانواده پرهياهو و شلوغ است. چنانچه مردي سالمند ببيند که در خانه اش درخت پسته روئيده و بار پسته تازه دارد همه افراد خانواده اشت يک جا جمع مي شوند و موردي پيش مي آيد که گرد هم مي آيند و زياد جر و بحث مي کنند. اگر دختر جواني ببيند که مغز پسته مي خورد عاشق مي شود و ازدواج مي کند اما ازدواج او بعد از حرف هاي زياد و گفتگوي طولاني انجام مي پذيرد. زنها اگر از يکديگر مغز پسته بگيرند حرف است و چيزهايي است که درباره هم مي گويند. به هر حال ديدن پسته در خواب فکر است و اشتغال ذهني و اگر در جائي ديديد که پسته را غم و غصه نوشته اند درست نيست و ثابت نشده است.

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دید جوزوپسته وبادام و فندق و میوهای دیگربامرد سفید با گفتگوی بسیار و مناقشه در میان ایشان واقع شود

1.4.86 پشت

محمدبن سيرين گويد:

پشت در خواب ديدن، مردي بود كه از او قوت و ياري و پناه طلبد. اگر بيند پشت او بشكست، دليل است آن كس كه پشت و پناه او بود، از دنيا رحلت كند. اگر بيند كه زخمي به پشت او رسيده، دليل است كه رنجي و آفتي بر كسي رسد كه پشت و استظهار او بود.

 

ابراهيم كرماني گويد:

مهره هاي پشت او، قوت و فرزند بود و هر صلاح و فساد كه در مهره هاي پشت بود، تاويلش بر قوه و فرزندان بيننده خواب رسد. اگر بيند كه پشت او درشت و با قوت بود، دليل است كه او را فرزندي به تن قوي و دانا و عاقل بود. اگر بيند چيزي بر پشت گرفت، دليل كه به قدر آن گراني و غم و اندوه به وي رسد. اگربيند كه مرده بر پشت گرفت، دليل است كه مونت كسان مرده به وي است. اگر بيند پشت وي برگشت، دليل است كه حال او بد شود.

 

جابر مغربي گويد:

پشت دشمن به خواب ديدن، ايمني بود از شر دشمن و ديدن پشت زن، دليل برگشتن دنيا است.

 

اسماعيل بن اشعث گويد:

پشت به خواب ديدن، برادر بود. اگر بيند كه پشت او بشكست، دليل كه برادرش بميرد. اگر بيند پشت او همي درد مي كرد، دليل است كه وي را از برادر يا از مهتر غم و اندوه رسد. اگر بيند كه به سبب علتي پشت او را داغ كردند، دليل است بر صلاح دين و دنياي وي. اگر بيند كه پشت به ديوار داد، دليل است كه به سفر رود و مال حاصل كند.

 

حضرت امام محمد صادق فرمايد:

پشت به خواب ديدن بر دوازده وجه است.

اول: قوت ونيرو،

دوم: برادر ديني،

سوم: ياروهمدم ،

چهارم: پادشاه،

پنجم: وزير،

ششم: حجت ودليل وبرهان،

هفتم: پدر،

هشتم: برادر،

نهم: پسر،

دهم: مال،

يازدهم: ياري دادن

دوازدهم: جد پدر

معبران گفته اند: ديدن پشت، كافران را ايمان بود و فاسقان را توبه و جادو را اسلام و منافق اخلاص.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پشت، در خواب فرزند و برادر است و چنان چه بيننده خواب فرزند و برادر نداشته باشد دوست است. ما طبق معمول به فرزندان خويش دلبستگي اميد وارانه اي داريم و چنين مي انگاريم که در سنين پيري فرزند پشت و پناه است همين طور برادر که بعد از پدر و مادر به انسان از هر کس ديگر نزديک تر و به طور طبيعي و غريزي صميمي تر است. چنان چه فرزند يا برادر نداشته باشيم روي دوستان خود اين طور حساب مي کنيم. اين باور درست يا نادرست هر چه هست در خواب هاي ما به صورت پشت ظاهر مي شود و شکل مي گيرد. اگر در خواب ببينيم که پشتي سالم و خوش رنگ و عضلاني و بدون لکه و خال و زگيل داريم خواب ما مي گويد که به آن سه مورد مي توانيم دل خوش و اميدوار باشيم. فرزند و برادر و دوست سالم و خوشبخت و مسروري داريم که براي بيننده خواب نيز مي تواند مفيد و موثر باشند. اگر در خواب ببينيم يا حس کنيم که پشت ما زخمي پديد آمده يا پشت ما لاغر و نحيف شده براي يکي از آن سه که گفته شد ملال و اندوهي پيش مي آيد. مهره هاي ستون فقرات که از ناحيه پشت ديده و احساس مي شوند مطلقا فرزندان هستند که قوام ما بر آن ها است و اگر فرزند نداشته باشيم برادر و دوست هستند. قوت و ضعف مهره هاي ستون فقرات از ناحيه پشت قوت و ضعف مادي و معنوي فرزندان يا برادران و دوستان است با محاسبه اتکائي که ما بر آن ها داريم و روابط بيننده خواب با ايشان که خواب در اين حالات مي گويد مي توانيم روي آن ها حساب کنيم يا نه و وضع ايشان در آينده چگونه است. مهره هاي محکم و برجسته و پر قدرت از قوت فرزندان خبر مي دهد يا برادران و دوستان که ما به ايشان نيازمند مي شويم. اگر ديديدم که باري به دوش مي کشيم و پشت ما در اثر فشار و سنگيني بار خسته شده به فرزند يا برادر و دوست خود تحميل مي کنيم و فشاري بيش از حد توانائي بر آن ها وارد مي آوريم. اگر پشت ما زگيل و زخم يا لکه ماه گرفتگي بود و اين را در خواب احساس کرديم و دانستيم که چنين چيزي بر پشت ما پيدا شده يکي از آن ها که گفته شد بيمار مي شود و اگر حس کرديم که شلاق خورده ايم و اثر شلاق باقي مانده حادثه اي براي آن ها اتفاق مي افتد که خوب نيست.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

مشاهده‏ى پشت خود در خواب، بيانگر داشتن لحظات خوشايند است. اگر در خواب پشت كسى را لخت ببينيد، يعنى خطرى شما را تهديد مى‏كند. اگر در خواب كسى پشتش را به شما بكند، به اين معنا است كه دشمناتان مى‏كوشند تا به شما صدمه برسانند.

1.4.87 پشت بام

هانس كورت مى‏گويد:

ديدن پشت بام در خواب، بيانگر رسيدن به خوشبختى است. سقوط از پشت بام در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه دچار مشكلى مى‏شويد. اگر خواب ببينيد كه در پشت بامى خوابيده‏ايد، به اين معنا است كه دشمنانتان نمى‏توانند به شما آسيب برسانند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد بر پشت بام خانه اي ايستاده ايد ، علامت آن است كه به سعادتي بي كران دست خواهيد يافت . اما اگر احساس كنيد از پشت بام سقوط مي كنيد ، نشانة آن است كه در زندگي هيچ تكيه گاه محكمي نخواهيد داشت .

2ـ اگر خواب ببينيد بام خانه اي در حال فروريختن است ، علامت آن است كه با مصيبتي ناگهاني مواجه خواهيد شد .

3ـ اگر خواب ببينيد سقف خانه اي را تعمير مي كنيد ، نشانة آن است كه به سرعت بر ثروت شما افزوده خواهد شد .

4ـ خوابيدن بر پشت بام در خواب ، علامت آن است كه از گزند دشمنان همواره محفوظ خواهيد ماند .

1.4.88 پشت سر

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب پشت سر يك زن باشيد، يعنى اخبار مهمى به گوشتان مى‏رسد. اگر در خواب پشت سر يك مرد باشيد، به اين معنا است كه دچار گرفتارى مى‏شويد. اگر پشت سر يك بچه باشيد، بيانگر آن است كه از گزند دشمنان در امان مى‏مانيد.

1.4.89 پشته

محمد بن سيرين گويد:

اگر ديد كه در پشته زمين هامون نشسته بود، يا بر پشته كوهي، دليل است بر مردي بزرگوار، كه شرف و منزلت يابد و شرف و منزلت وي به قدر فراخي آن زمين بود كه پيرامون كوه است. اگر بيند بر سر آن پشته ايستاده بود، دليل است كه به نزديك مردي بزرگ شود و از وي مال و حرمت يابد. اگر بيند آن پشته ملك و موضع او است، دليل كه مردي بزرگ او را قهر كند و نعمت و مال او بستاند و به جاي او مقيم شود. اگر بيند بعضي از آن پشته ملك اوست، دليل كه به قدر آن، نعمت و مردي بزرگوار بي حرمت گردد و مضرت بيند. اگر بيند بر آن پشته به دشواري و زحمت بالا همي رفت، دليل كه غم و اندوه بدو رسد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پشته ديدن درخواب بر چهار وجه است.

اول: بلندي و والائي.

دوم: مال.

سوم: قوت ونيرو.

چهارم: تنومندي.

1.4.90 پشتي

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پشتي در خواب حرفه و شغلي است که داريم يا پولي است که دور از چشم ديگران اندوخته ايم و يا در آينده مي اندوزيم و جمع مي کنيم. اگر در خواب ديديد که به پشتي و مخده تکيه داده و نشسته ايد و احساس آرامش و راحت مي کنيد به آن معني است که مي توانيد به کار خودتان و شغل و حرفه هنري که داريد پشت گرم و اميدوار باشيد و در آينده چنان اطميناني براي شما حاصل مي گردد که نگراني هاي شما رفع مي شود. اگر بيکار باشيد مشغول کار مي شويد. اگر تهي دست هستيم به پول و نعمت مي رسيم و چنانچه بيمار باشيم شفا مي يابيم. اگر دختر جواني در خواب ببيند که به پشتي تکيه داده شوهر مي کند و شوهر خوبي نصيب او مي شود که مي تواند به او مستظهر باشد. اگر پسر مجرد و جواني در خواب ببيند که پشتي دارد يا به پشتي تکيه داده و نشسته مورد حمايت قرار مي گيرد و کسي به او کمک مي کند. اگر پدر يا مادر سالمندي در خواب ببيند که بالاي اتاق نشسته و به پشتي تکيه داده فرزندانش به قوت مالي مي رسند. اگر کسي در خواب ببيند که به پشتي تکيه داده که آن پشتي متعلق به خودش نيست شريکش يا دوستش به ياري و مدد کاري او مي شتابد و اگر پشتي متعلق به خودش باشد بايد شخصا پيروزي حاصل مي کند. پشتي براي زن و شوهر است و چنان چه زني در خواب ببيند که روبه روي پشتي نشسته و به آن تکيه نداده با شوهرش اختلاف پيدا مي کند. اگر زني ببيند که پشتي خودش را مي شکافد يا پاره مي کند و يا مي فروشد و يا به ديگري مي بخشد از شوهرش طلاق مي گيرد. همين طور است اگر زني ببيند که پشتي خانه اش سوراخ شده يا بخشي از آن سوخته و اگر ببيند پشتي خانه اش لکه دار و کثيف شده شوهرش بيمار مي شود. اگر بيماري ببيند که به پشتي تکيه داده و روز است و آفتاب در اتاق مي تابد از بيماري شفا مي يابد. بخشيدن يا فروختن پشتي خوب نيست.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پشتى در خواب، نشانگر آن است كه حقايق را قبول خواهيد كرد. اگر خواب ببينيد كه بر روى پشتى نشسته‏ايد، نشانه‏ى آن است كه از شنيدن حقايق ناراحت مى‏شويد.

1.4.91 پشم

محمد بن سيرن گويد: پشم در خواب ديدن از همه وجهي، مال حلال و روزي بود و پشمي كه بافته نباشد، بهتر بود و نيكوتر. اگر بيند كه پشم داشت يا كسي بدو داد يا بخريد يا به موقع خويش است، دليل است كه به قدر آن او را مال حاصل شود.

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند كه پشم از خويشتن دور همي انداخت، دليل است كه مال خود را تلف كند. اگر بيند كه پشم را همي سوخت، دليل است كه مال خود را هزينه كند. اگر بيند كه بر تن او جامه پشمين است، دليل كه او را مال از زنان حاصل شود. اگر بيند جامه پشمين يا پنبه خريد يا بستري از پشم داشت، دليل كه زني توانگر بخواهد.

جابر مغربي گويد: پشم اشتر در خواب، مال بود از قبل پادشاه، معبران گويند ميراث بود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پشم در خواب ديدن نيکو است و ميمنت دارد. پشم ارزنده ترين محصولي است که از گوسفند عايد ما مي شود لذا در خواب نيز نمي تواند بد باشد. پشم را معبران در خواب روزي و نعمت تعبير کرده اند و به وجهي ديگر اندوخته و پولي است که زائد بر خرج روزانه کنار نهاده ايم. داشتن پشم و خريدن و هديه گرفتن پشم در خواب کسب مال و تحصيل روزي و نعمت فراوان است به همان مقدار که پشم را در خواب ديده ايد. اگر مختصري پشم در بقچه داشته باشيد پول کمي به دست مي آوريد و اگر عدل هاي بزرگ پشم را در خواب ديديد که روي هم چيده ايد و دانستيد که همه به خودتان تعلق دارد مال هنگفتي نصيب شما مي شود. رسن يا طناب پشمي در خواب پيچيدگي کارهاست از نقطه نظر مالي و چنان چه در خواب ببينيم که کسي از پشم طناب مي بافد نشان آن است که در کار او نوعي گره و آشفتگي پديد مي آيد و اگر احساس کرديد که آن طناب به شما تعلق دارد يا براي شما بافته مي شود و يا خودتان بافنده چنين طنابي از پشم هستيد گرفتگي و گره کار به شما ارتباط مي يابد. اگر در خواب پشم نبافته ببينيد بهتر است تا پشم بافته شده و چنان چه ببينيد که مقداري پشم از دکاني خريده ايد يا از طريق ديگر به دست آورده ايد همان طور است که گفته شد تحصيل مال است و آن مالي است حلال و بدون خدشه و غش. اگر کسي مقداري پشم به شما داد که ببافيد شما را به کاري سرگرم مي کند و شغلي در اختيار شما قرار مي دهد که سود بخش است. اگر دختر جواني ببيند که دوک ميريسد شوهر مي کند و اگر ببيند از پشم پارچه مي بافد شوهري پول دار نصيب او مي شود. بستر پشمي و تشکي که از پشم درست شده باشد زن و همسر پول دار است و اين خواب نيکو است. اگر جوان مجردي خواب ببيند، خواب او خبر مي دهد که همسري پول دار و صاحب شخصيت و دولت نصيب او مي شود. اگر جواني در خواب ببيند که يک گوني يا يک عدل پشم دارد پول دار مي شود. اگر زني ببيند که تشک يا پشتي خود را شکافته و مي خواهد با پشم پر کند و بدوزد شوهرش به وسيله او يا به کمک ديگري پول دار مي شود. بافتن نخ از پشم رشته اميد است که به پول و ثروت منتهي مي گردد. چنان چه در خواب ببينيد که پشم را مي سوزانيد يا دور مي ريزيد خواب شما خبر مي دهد که مال خود را از بين مي بريد و زيان مي بينيد و اگر در خواب ديديد که پشم را گلوله، گلوله مي کنيد و مي اندازيد خبر از اين است که پول خود را به بيهودگي خرج مي کنيد. چنان چه در عالم خواب ببينيد که گوسفندي داريد و پشم آن حيوان را قيچي مي کنيد، اگر گوسفند ماده باشد زني به شما سود مي رساند و اگر بز باشد مردي براي شما مفيد واقع مي شود و اگر ببينيد که بدن خودتان مثل گوسفند پشم در آورده به شدت گرفتاري مالي پيدا خواهيد کرد و به هر صورت پول براي شما ملال آور مي شود به طوري که ممکن است آبرويتان را مورد مخاطره قرار دهد. پشم چرک و کثيف در خواب زيان مالي است.

 

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پشم در خواب ، علامت آن است كه از فرصتهايي مطلوب براي پيش بردن خود سود خواهيد برد .

2ـ ديدن لباسهاي پشمي و كثيف در خواب ، علامت آن است كه از كساني تقاضاي كار مي كنيد كه از اصول اخلاقي شما بيزارند .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه پشمى را قيچى مى‏كنيد، بيانگر رسيدن به ثروت فراوان است.

1.4.92 پشه

محمدبن سيرين گويد: پشه، مردي ضعيف و خوار و ناكس است و كاري اندك و حقير كند. اگر بيند با پشه جنگ مي كرد، دليل كه با مردي ضعيف خصومت كند. اگر بيند پشه به گلوي او فرو شد، دليل كه با مردي حقير به كاري حقير مشغول شود و از او اندك چيزي بدو رسد. اگر بيند پشه بسيار بر تن او جمع شدند و او را مي گزيدند، دليل كه بر زبان مردم عوام افتد و از ايشان به وي مضرت رسد، زيرا كه پشه خون مردم را مي مكد. اگر بيندپشه درگوش يا در بيني او فرو شد و از او رنج و گزند يافت، دليل كه از مردم ضعيف بدو رنج رسد و گزند.

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند كه پشه بسيار به خانه او در آمدند، دليل كه او را غم و اندوه رسد. اگر بيند كه پشه گان غلبه كردند و درخانه او جمع شدند، دليل كه بر دشمن ضعيف ظفر يابد. اگر بيند كه پشه در بيني او شد و بيرون نيامد، دليل كه در محنت و بلا گرفتار شود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پشه حشره اي است بي مقدار و ضعيف اما مزاحم وزيان آور که گاه موجب بروز بيماري مي شود. پشه در خواب هاي ما سمبل انسان هايي قرار مي گيرد که بر مبناي جهل و ناداني يااز طريق دوستي و يا از راه دشمني زحمت و رنج فراهم مي آورند و بسا موجب تباهي انسان مي گردند.ما معمولا يک پشه در خواب نمي بينيم مگر در شرايط خاص. گاه مي بينيم که اتاق محل زندگي ما پشه دارد يا پشه ها در فضاي خانه ما وزوز مي کنند. اين نشان دهنده بيم و هراسي است که از بد دهني و کج انديشي مردم کوچه بازار داريم. پشه انبوه تجسمي است از قضاوت سطحي جاهلان و بي خردان که قدرت ندارند اما با سخن ياوه خويش موجبات گرفتاري ما را فراهم مي آورند يا کدورت و ملال مي دهند. اگر ديديم پشه يا پشه ها ما را مي گزند نشان آن است که کسي يا کساني درباره ما بد مي گويند يا بد قضاوت مي کنند چه در گفتار خود صديق باشند و چه بر خلاف واقع بد بگويند. اگر ببينيم پشه اي وارد بيني ما شده از مردي احمق و ضعيف زيان مي بينيم و حرف شخصي غير مسئول موجب دردسر ما مي شود. اگر پشه به گوش ما وارد شد و در خواب حس کرديم که پشه اي دم گوش ما پرواز مي کند يا وارد سوراخ گوش شده نشان آن است که کسي سعايت مي کند و عمل او موجب ناراحتي مي شود. اگر پشه اي را کشتيد دشمني ضعيف را از خود دور کرده ايد.

 

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پشه در خواب، بيانگر آن است موضوعى موجب ناراحتى شما مى‏گردد. اگر خواب ببينيد كه پشه شما را گزيده، يعنى دشمنى به شما آسيب مى‏رساند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پشه در خواب ، نشانة آن است كه بيهوده سعي مي كنيد و در مقابل حملات موذيانه دشمنان خود ايستادگي كنيد .

2ـ اگر خواب ببينيد پشه ها را مي كشيد ، نشانة آن است كه خانواده اي تشكيل خواهيد داد و به ثروت و سعادت دست خواهيد يافت .

1.4.93 پشيمان شدن

لوک اويتنهاو مي گويد :

پشیمان شدن : خبر خوش

 

1.4.94 پل

محمدبن سيرين گويد:

پل در خواب پادشاه است يامردي بزرگ، كه مردمان به سبب او به مراد برسند.

 

ابراهيم كرماني گويد:

پل در خواب تاويلش نيكو باشد. اگر ديد از پل گذشت، دليل كه از پادشاه او را عز و جاه رسد و از او منفعت بيند. اگر ديد بنائي بر پل مي نهاد و عمارت مي كرد، دليل كه ولايت و شاهي يابد و مال بسيار او را جمع شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پل در خواب بر چهار وجه است.

اول: مردي است كه همه مردمان را به كار آيد و حاجت همه كس را روا كند.

دوم: پادشاه.

سوم: نيكوئي و كامراني يافتن.

چهارم: مال بسيار حاصل كردن.

اگر بيند پل بيفتاد و خراب شد، دليل است بر تباهي حال پادشاه و نقصان ملك او.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 ديدن پل در خواب خوب است به شرط آن که شکسته و ويران نباشد. هر چه پل بزرگتر و محکم تر باشد بهتر است به خواب بيننده اعتماد و اطمينان بيشتري مي دهد در بيداري پل جاده يا راهي است که بر روي رود خانه يا دره و يا پرتگاه زده اند و وجود آن سبب مي شود که ما بدون غوطه خوردن در آب يا پرت شدن در دره و پرتگاه به راه خويش ادامه دهيم و به زمين محکم و بي خطر برسيم. در خواب ما نيز پل همين معني را مي رساند و چون در روياي خويش پل ببينيم لاجرم بايد بدانيم که خطري هست که پل براي ايجاد امنيت نسبت به آن است. ليکن بايد ديد در خواب بيننده خواب نسبت به پل چه وضع و موقعيتي دارد. چنانچه در خواب ببينيم که از روي يک پل محکم و استوار و بزرگ مي گذريم همان طور که گفته شد بي ترديد خطري ما را تهديد مي کند که بزرگ قدرتمند و کريمي دستمان را مي گيرد و از مرحله خطر عبور مي دهد و به سر منزل امنيت مي رساند. اگر کارمند و حقوق بگير باشيم موقعيت شغلي بهتري مي يابيم و چنانچه کاسب باشيم اعتبار پيدا مي کنيم و نزد همگان مفتخر و معتبر مي شويم. پل در خواب مردي است بزرگ و با قدرت که بيننده خواب با او برخورد مي کند. پل ويران و شکسته، شکست و ناکامي است. پل لرزان، بي اعتباري و دلهره و تشويش است.ساخت پل خوب است. زير پل قرار گرفتن خوب نيست.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پل در خواب به اين معنا است كه در آينده موفقيت زيادى نصيبتان مى‏شود. اگر در خواب ببينيد كه از پلى مى‏گذريد، يعنى خطرى شما را تهديد مى‏كند كه بايد بيشتر مواظب خود باشيد. افتادن از پل بيانگر بروز مشكلات است. اگر خواب ببينيد كه پلى قديمى پيش رويتان است و قصد عبور از آن را داريد، نشانه‏ى آن است كه براى انجام كارى خود را به خطر مى‏اندازيد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پلي بزرگ ويران شده است ، نشانة آن است كه به خاطر از دست دادن عزيزي پريشان و درمانده مي شويد .

2ـ ديدن پلي شكسته در خواب ، براي جواني نشانة نااميدي در آرزوهاست .

3ـ اگر در خواب از پلي بگذريد ، دلالت بر آن دارد كه بر مشكلات غلبه خواهيد كرد به شرط آنكه بيشتر مراقب اطراف خود باشيد .

4ـ اگر خواب ببينيد پلي مقابل پاي شما نمايان مي شود ، دلالت بر آن دارد كه بايد از ستايش افراد بي وفا بپرهيزيد .

1.4.95 پل صراط

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن گذشتن از پل صراط علم شروع کند

دیدن پل صراط هوسلطان بود

 

1.4.96 پل عابر پياده

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد از روي پلي كه بر رودخانة زلالي زده اند ، عبور مي كنيد ، علامت آن است كه كاري لذت بخش و پرمنفعت به دست مي آوريد . اما اگر آب رودخانه گل آلود باشد ، نشانة زيان و پريشاني موقتي است .

2ـ اگر زني خواب ببيند از روي پلي كه بر رودخانة زلالي زده اند عبور مي كند ، نشانة آن است كه با همسري كه اخلاقي معتدل دارد ازدواج خواهد كرد . ولي اگر آب رودخانه گل آلود باشد ، با همسري عصباني ازدواج مي كند.

3ـ اگر زني خواب ببيند از روي پلي ، در آب پاكيزه رودهانه مي افتد ، علامت آن است كه دوران بيوه بودن او با ازدواجي به پايان مي رسد . اما اگر آب زلال و پاكيزه نباشد ، نشانة آينده اي تاريك خواهد بود .

1.4.97 پلک

پلک در خواب براي زن شوهر است و براي مرد همسر پاک و قابل اعتماد و خوب و مژگان فرزند است. چنانچه در خواب ببينيد که پلک و مژگان سالم و خوب داريد که بر زيبايي چهره شما مي افزايد همسر و فرزندان معتمد و سالم خواهيد داشت و نشان آنست که مي توانيد برايشان متکي و مستظهر باشيد. براي دختران جوان پلک و مژگان نيکنامي و آبروست و چنانچه دختر جواني در خواب ببيند که پلک و مژگان زشتي دارد مطمئن باشد که اطرافيان پشت سر او بد مي گويند و او را دختر قابل اعتنايي نمي دانند. پلک مجروح، بيماري زن يا شوهر است به همان نسبت که گفته شد و چنانچه مردي در خواب ببينند پلک چشم او زخم يا زگيلي دارد همسرش بيمار مي شود يا بين زن و شوهر اختلاف ايجاد مي گردد. داشتن مژگان سفيد در کنار موي سر و ابروي سياه رسوايي و بي آبرويي و بدنامي است. چنانچه کسي ببيند موي سرش سياه است اما مژگانش سفيد شده عملي مرتکب مي شود که نزد مردم بي شخصيت مي شود پشت سر او بد خواهند گفت.

1.4.98 پلکان

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ بالارفتن از پلكان در خواب ، نشانة سعادت و خوشبختي فراوان است .

2ـ افتادن از پله ها در خواب ، نشانة آن است كه از روي حسادت از شما بيزار خواهد شد .

3ـ پايين آمدن از پلكان در خواب ، نشانة آن است كه روابط عاشقانة شما به شكست خواهد انجاميد .

4ـ ديدن پلكاني پهن و زيبا در خواب ، نشانة بدست آوردن شهرت و ثروت است .

5ـ اگر خواب ببينيد ديگران از پلكان پايين مي روند ، نشانة آن است كه اوضاع نامساعد جاي فراغت و آسايش را خواهد گرفت .

6ـ نشستن بر پله ها در خواب ، نشانة آن است كه به تدريج بر ثروت شما افزوده خواهد شد .

 

اچ ميلر مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه از پله برقى استفاده مى‏كنيد، يعنى براى رسيدن به هدف خود بايد سخت تلاش كنيد.

1.4.99 پلنگ

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن پلنگ از پادشاه نیکوئی بیند وحرمت بزرگ بدست آورد

 

محمدبن سيرين گويد:

پلنگ در خواب، دشمن قوي و توانا بود. اگر بيند كه با پلنگ جنگ مي كرد، دليل كه با دشمن خود خصومت كند و خصم را ظفر و غلبه بود، يعني اگر پلنگ بر وي غالب شد، دشمن بر وي غالب گردد. اگر او بر پلنگ غالب شد. او بر دشمن غالب گردد. اگر بيندگوشت پلنگ همي خورد، دليل كه درجنگ و خصومت افتد، ليكن مظفر گردد و شرف و بزرگي يابد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر بيند بر پلنگ نشست، دليل است بر عز و جاه وي و دشمن راقهر كند. اگر بيند با پلنگ جنگ مي كرد و هيچكدام بر يكديگر ظفر نيافتند، دليل كه از پادشاه ترسي عظيم بدو رسد، يا بيماري صعب يابد و بعد از آن شفا يابد. اگر بيند شير پلنگ همي خورد، دليل كه از دشمن ترسي بدو رسد و سرانجام ايمن شود. اگر بيند پوست پلنگ يا استخوان يا موي او را فراگرفت، ياكسي بدو داد، دليل كه از مال دشمن به قدر آن، چيزي بيابد. اگر بيند پلنگي را بكشت، دليل كه از اسلام روي بگرداند و در او هيچ خير نباشد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پلنگ در خواب بر سه وجه است.

اول: دشمن قوي.

دوم: مال يافتن از دشمن،

سوم: ترس از پادشاه.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

هر کس به نظر ما بزرگ و قدرتمند باشد و ما براي او احترام قائل باشيم يا از او بترسيم و يا به کرم و بخشش او چشم داشته باشيم در خوابهاي ما به شکل شير يا پلنگ ظاهر مي شود. خيلي کسان ممکن است در اين ليست قرار بگيرند از جمله پدر که به او احترام مي گذاريم و تا کوچک هستيم از او مي ترسيم و در نوجواني او را از همه مردان عالم بزرگتر و مقتدرتر مي انگاريم. وقتي پلنگ در خواب مي بينيم خودمان بهتر مي توانيم بفهميم و مشخص کنيم که چه کسي در زندگي ما چنين هيمنه و قدرتي دارد که به شکل پلنگ در خواب ما ظاهر مي شود اما به طور کلي پلنگ در خواب دشمني است که گذشت و مردانگي هم دارد و چه بسا وقتي بر ما چيره شود بدون رساندن آزار بگذرد و پي کار خويش برود. اگر پلنگ در خواب ديديم با دشمني که به هر صورت از ما قوي تر است روبرو مي شويم و خواب ما از يک برخورد نابرابر خصمانه خبر مي دهد. اگر ديديم که پلنگ را فراري داديم و آن حيوان قدرتمند از ما گريخت بر چنين دشمني پيروز مي شويم اگر ديديم که بر پشت پلنگ نشسته ايم باز نشان پيروزي و چيرگي ماست و اگر پلنگ سر به دنبال ما نهاده بود دشمن بر ما تسلط مي يابد و خطري بزرگ تهديدمان مي کند. داشتن پوست پلنگ غنيمت است و خريدن پوست پلنگ تحصيل مالي است که به دست آوردن آن بيشتر از خود پول شما را خوشحال مي کند.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پلنگ : ترس

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پلنگي به شما حمله ور مي شود ، نشانة آن است كه در اثر اعتمادي نابجا آيندة خود را خراب خواهيد كرد .

2ـ كشتن پلنگ در خواب ، نشانة توفيق در كارهاست .

3ـ ديدن پلنگي در قفس ، علامت آن است كه دشمنان شما را محاصره مي كنند اما نمي توانند زياني به شما برسانند .

4ـ اگر خواب ببينيد در جنگل ، پلنگها از شما مي گريزند ، نشانة آن است كه در امور عاطفي يا شغلي خود با دردسرهايي مواجه خواهيد شد ، اما با تلاش و پشتكار بر مشكلات فايق خواهيد شد .

5ـ ديدن پوست پلنگ در خواب ، نشانة آن است كه فردي نادرست امتياز و منافع شما را به چنگ مي آورد .

1.4.100 پلو

پلو يا برنج پخته حاجت است. چنانچه در خواب ديديد که از برنج پلو مي پزيد يا ديگري برنج پخته و پيش روي شما نهاده حاجت شما روا مي شود و به آرزويي که داريد مي رسيد که بيشتر جنبه مالي دارد نه معنوي. دادن برنج پخته يا پلو به ديگران برآوردن حاجت آنهاست و خوردن پلو بهره مندي از خير و نيکي و نعمت است. اگر روي پلو زعفران ريخته بودند در راه رسيدن به هدفي که داريد ملال و اندوهي پيش مي آيد که زود رفع مي شود. خوردن پلو با ترشي غم است. با ماست خشم است. با دوغ غم و اندوه است. چنانچه ببينيد که پلو را با ماست مي خوريد حاجت شما برآورده مي شود اما به علتي خشمگين مي شويد. به هر حال ديدن پلو در خواب بد نيست. دختران جوان دم بخت اگر در خواب ببينند که پلو مي خورند يا پلو پيش روي آنها نهاده اند و يا سر سفره اي نشسته اند که ظرف هاي پلو در آن چيده شده شوهر مي کنند. خوردن پلو در خواب با مرغ بهتر از خوردن پلو با گوشت است. چنانچه در خواب ديديد که پلو مي خوريد اما پلوي شما شلتوک يا شن و ريگ دارد براي شما زحمت به وجود مي آورند و کسي هست که خيانت مي کند و دروغ مي گويد.

1.4.101 پله

منوچهر مطيعي تهراني گويد:پله در زندگي روزمره ما وسيله اي است که ما را از محلي پست به جائي مرتفع مي رساند. از گودال بالا مي آورد يا از کف حياط خانه به بام منتقل مي نمايد. همه چيز هايي که مي توانند وسيله ترقي ما قرار بگيرند و در جامعه موجب تشخص باشند در خواب به شکل پله ظاهر مي شوند از آن از آن جمله هستند پول، تحصيلات، هنر، هوش و فراست ذاتي، نسبت و پيوند هاي خانوادگي و غيره. چنانچه در خواب پله يا پله کان ببينيم با توجه به وضع و موقعيتي که داريم خودمان مي توانيم تشخيص دهيم که خواب ما از کدام وسيله صحبت مي کند و نشاني مي دهد. چنانچه در خواب ببينيم که بالاي پلکان هستيم خواب ما مي گويد که ترقي مي کنيم و پيشرفت حاصل مي نمائيم و اگر در خواب ديديم که از پله فرود مي آئيم تنزل و تخفيف مقام پيدا مي کنيم. اگر پله در جائي تاريک بود مشکلات ما را نشان مي دهد و اگر پله سست بود ترديد و فقدان اراده و همت خود ما است. پله باريک و طولاني نشان دهنده صعوبت راهي است که در پيش داريد و اين ناگزير بايد وقت زيادي صرف کنيد و رنج بسيار بکشيد تا به مقصود برسيد. نرده هاي اطراف پله ها فرزندان و دوستان هستند و چنانچه از پله اي بالا مي رفتيد يا پايين مي آمديد که اين طرف آن طارمي داشت و طرف ديگر پرتگاه بود خواب شما مي گويد که به يکي از اين دو مي توانيد اميدوار و دل گرم باشيد. اگر دوست داريد دوستتان به کمک شما مي شتابند و چنانچه فرزندان بزرگ داريد آن ها پشت و حامي شما خواهند بود. براي زنان، طارمي پله ها شوهر و فرزندان هستند. چنانچه در خواب ديديد که به سرعت و شتاب از پله اي بالا رفتيد و آن جا چيزي را که مي خواستيد نيافتيد خواب شما از بيهودگي تلاشي که مي کنيد حرف مي زند و اين که از زحمات خود سودي نمي بريد و ناگزير بايد از نو کارها را شروع کنيد.پله بي نهايت که تا اعماق آسمان وجود داشته باشد نيکو خوابي نيست. پلکان از سنگ و آهن باشد بهتر از پلکان آجري و خشتي و گلي است. پرت شدن از پلکان هم خوب نيست. اگر بالاي پله بوديد و به دعوت و اشاره کسي پائين آمديد فريب مي خوريد و زيان مي بينيد و اگر پائين بوديد و به دعوت و اشاره کسي بالا رفتيد فريب مي خوريد اما زياني متوجه شما نمي شود.

لوک اويتنهاو مي گويد :

پله های چوبی : پروژه های خود را کنار بگذارید

1.4.102 پلاس

ابراهيم كرماني گويد: پلاس درخواب ديدن، درويشي بود مصلح و پارسا و ديندار و از قول و مال با امانت، اگر بيند پلاسي پوشيده داشت، دليل كه او را باچنين مردي صحبت افتد و از او خير و منفعت يابد. اگر بيند پلاس بسيار داشت، دليل كه به قدر آن او را نعمت حاصل شود، معبران گفته اند: پلاس مالي حلال است، اگر به خواب ديد پلاس نو يافت، دليل كه زن پارساي توانگر بخواهد و از او خير و منفعت بيند. اگر مردي بيند پلاس نو بخريد، دليل كه كنيزك پارسا بخرد و از او خير و منفعت يابد.

1.4.103 پليته

ابراهيم كرماني گويد: پليته افروخته در خواب، كارفرمائي است كه در پيش مردمان بود و پيرامون وي گردند و خدمتش نمايند. اگر پليته افروخته نباشد، تاويلش به خلاف اين بود.

1.4.104 پليس

لوک اويتنهاو مي گويد :

پلیس : غصه

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پليس در خواب، بيانگر آن است كه بايد بيشتر مراقب خودتان باشيد تا دچار اشتباه نشويد. اگر خواب ببينيد كه پليسى به شما كمك مى‏كند، نشانه‏ى آن است كه با آگاهى اتفاق بدى را از خودتان دور مى‏كنيد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد پليس شما را به خاطر جرمي كه مرتكب نشده ايد دستگير مي كند ، علامت آن است كه به شكل باور نكردني از رقباي خود پيش مي گيريد .

2ـ اگر خواب ببينيد پليس شما را به خاطر جرمي كه مرتكب شده ايد دستگير مي كند ، علامت آن است كه با حوادثي نامطلوب روبرو خواهيد شد .

3ـ اگر خواب ببينيد پليسي با دادن قول شرف در مقابل قاضي آزاد مي شويد ، علامت آن است كه در كارهاي زندگيتان شاهد تغييرات و نواساناتي خواهيد بود .

1.4.105 پماد

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پماد در خواب، بيانگر داشتن سلامت كامل است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر دخترى در خواب پماد درست كند، يعنى در كارهايش موفق است.

1.4.106 پنبه

محمدبن سيرين گويد:

به خواب مال حلال است به قدر آن كه ديده بود و پنبه دانه به خواب، دليل بر مال است كه آسان به دست آورد بي رنج و تعب.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پنبه به خواب بر سه وجه است

. اول:مال حلال.

دوم: منفعت.

سوم: سر بودن فزوني و برتري نسبت به ديگران.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 پنبه در خواب خير و برکت و خوبي است و سر رشته کارها و پيوند گسستگي ها. در مورد پنبه معبران اسلامي کمتر نوشته اند که علت آن معلوم نيست. ديدن پنبه در خواب خوب است مگر در دو حالت. يکي اين پنبه نيم سوخته و سوخته باشد و يا چرک و کثيف که نخستين زيان مالي است و دومي کسالت و رنجوري و بيماري در غير اين دو صورت ديدن پنبه در خواب ميمون و مبارک است. تشک پنبه اي زن و همسر نيک نفس خير و خيرخواه است وپشتي و مخده پنبه اي دوستاني هستند که هم دستشان خير است و هم زبانشان و در صورت لزوم به ياري و کمک شما مي شتابند. ديدن مزرعه اي پر از گل پنبه اميد پيروزي و موفقيت است و چيدن گل پنبه عشق است بخصوص براي دختران جوان جمع آوري غوزه هاي پنبه گردآوري مال است ولي اين مال پاک و منزه نيست و بايد تلاشي بکنيد که بدون گرفتگي خاطر آن را تصاحب نمائيد. لباس پنبه اي آبرو و احترام است بخصوص اگر سفيد باشد نيک نامي و شرف است. لباس پنبه اي اگر سبز باشد فرح و شادي است که به زندگي شما وارد مي شود. اگر پنبه به کسي داديد خير شما به او مي رسد و اگر پنبه از کسي گرفتيد از جانب او سود مي بريد و متنفع مي شويد. ريسيدن پنبه تعبير کارهاست و چنانچه در خواب ببينيد که پنبه را به نخ تبديل مي کنيد با عقل و تدبير اقدام به کاري مي نمائيد که براي شما منفعت همراه مي آورد و نتيجه خوب دارد. بافتن پارچه از پنبه نيز همين تعبير را دارد. روي هم رفته ديدن پنبه در خواب نيکو است مگر آن که چرک يا نيم سوخته باشد.

 

يوسف نبي عليه السلام گويد:

کرباس وریسمان پنبه و گندم روزی حلال بود بعضی گویند اندک غم بود

دیدن پنبه وکرباس و مانند آن حشمت زیاد شود

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن مزرعة پنبه در خواب ، علامت به دست آوردن مقامي بزرگ و اوقاتي ثمر بخش است .

2ـ اگر كشاورزي خواب مزرعة پنبه ببيند ، نشانة آن است كه به ثروت و فراواني دست مي يابد .

3ـ ديدن پنبه در خواب ، براي كارخانه دار نشانة آن است كه از اين كالا سود فراوان خواهد برد . اگر بازرگاني چنين خوابي ببيند ، نشانة آن است كه در حرفة آنها تغييرات سود آور و ثمر بخشي اتفاق خواهد افتاد .

4ـ ديدن پنبه هاي بسته بندي شده ، علامت به دست آوردن اوقاتي بهتر است .

5ـ ديدن پنبه در حال رشد ، نشانة‌كسب ارزشهايي والا و پا گذاشتن به محيطهايي بهتر است .

1.4.107 پنجره

لوک اويتنهاو مي گويد :

پنجره

نگاه کردن از پنجره : یک دیدار منتفی شده

وارد شدن از پنجره : شکست خوردن یک اقدام

بسته : موانع بر سر راه برنامه های ریخته شده

باز : حمایت آسان

نورگیر : اضطراب

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پنجره در خواب ، علامت آن است كه تلاشهاي شما براي رسيدن به آرزوهاي درخشان ، نقش بر آب خواهد شد .

2ـ ديدن پنجره هاي بسته در خواب ، علامت آن است كه از عزيزان خود جدا خواهيد شد .

3ـ ديدن پنجره هاي شكسته در خواب ، علامت آن است كه سوء ظن هايي مصيبت بار به شما هجوم خواهد آورد .

4ـ نشستن بر لب پنجره در خواب، علامت آن است كه قرباني حماقت خود خواهيد شد .

5ـ اگر خواب ببينيد از پنجره وارد خانه مي شويد ، علامت آن است كه براي رسيدن به مقصود خود ، از ابزار و وسايلي نادرست استفاده مي كنيد .

6ـ اگر خواب ببينيد از پنجره اي فرار مي كنيد و به بيرون مي رويد ، علامت آن است كه با درد سري دست به گريبان مي شويد كه شما را از حركت باز مي دارد .

7ـ اگر در خواب از پنجره اي  به بيرون نگاه كنيد و چيزهايي عجيب به چشمتان بخورد ، علامت آن است كه در پيش بردن شغل مورد علاقة خود با شكست روبرو مي شويد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پنجره‏اى باز در خواب، نشانه‏ى آن است كه موفقيت‏هاى بسيارى پيش رو داريد. ديدن پنجره‏اى بسته در خواب، نشانگر بروز مشكلات است. اگر خواب ببينيد كه از پنجره به طرف بيرون پريده‏ايد، ببيانگر بروز اختلافات است.

1.4.108 پنجه

پنجه از يک طرف حمايت است و از طرف ديگر دوستي که هر دو در خواب است. اگر در خواب ببينيد که پنجه در پنجه خويش افکنده ايد خوب نيست بخصوص اگر نشسته و دستها را بر زانو حلقه کرده باشيد. اين حالت در خواب خوب نيست و خواب شما از غم و اندوهي که پيش مي آيد خبر مي دهد ولي مشاهده پنجه هاي باز خودتان يا ديگري نيکو است.اگر کسي پنجه دست شما را گرفته بود و با محبت و ملايمت مي کشيد خوب است. اگر آن شخص غريبه بود کسي به شما کمک مي کند و اگر آشنا بود کسي به شما نياز دارد که از بستگان خود شمااست. اگر پنجه شما را با قدرت مي کشيد و مي فشرد موردي براي مبارزه و روبه روئي پيش مي آيد و چنانچه کاسب باشيد احتمالا يک رقابت حرفه اي در پيش داريد. اگر کسي پنجه شما را گرفته بود و نوازش مي کرد وشما او را نمي ديديد و نمي شناختيد کسي در صدد اغواي شما بر خواهد آمد. اگر پنجه کسي را از انگشت کوچک گرفته بوديد کسي موي دماغ شما مي شود و زحمت به وجود مي آورد. اگر انگشت اشاره اش را گرفته بوديد کسي شما را هدايت مي کند.اگر انگشت انگشتري او را گرفته بوديد عشقي سر راه شما قرار مي گيرد. عکس اين هم صادق است. روي هم رفته ديدن پنجه انگشتان در خواب نيکو است مگر آن که به هم انداخته و زانو را به بغل گرفته باشيد

1.4.109 پند دادن

محمدبن سيرين گويد: اگر مردي بيند كه كسي او را پند مي داد، كه در آن پند، او را صلاح دين و رستگاري آخرت بود، دليل كند بر بشارتي كه در آن خير دين و دنياي او بود. اگر به خلاف بيند، دليل بر فساد و تباهي دين و دنياي او بود. جابر مغربي گويد: پند دادن درخواب كسي را، اگر در آن صلاح دين است، نيك است و پند دهنده فرشته مقرب است، كه بشارت دهد صاحب خواب را به خيرات، كه بدو خواهد رسيد، تا شكر آن بجاي آورد و پند دادني كه در آن فساد دين است، پند دهنده آن ديو رجيم است، كه او را خبر مي دهد از فساد كار او و توبه بايد كردن و به خدا بازگشتن، تا او را از شر و فساد نگاه دارد و از عذاب حق تعالي رسته گردد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كه احتياج داريد كسى شما را نصيحت كند، يعنى در كارهايتان دچار مشكل شده‏ايد. اگر در خواب كسى شما را نصيحت كرد، بيانگر آن است كه به مقامات بالايى دست پيدا مى‏كنيد. اگر زنى خواب ببيند كه او را نصيحت اخلاقى مى‏كنند، يعنى با يكى از دوستانش اختلاف پيدا مى‏كند.

1.4.110 پنکه

ديدن پنکه در خواب فرح و شادي است اگر در فصل استفاده از پنکه باشد و در غير فصل، مزاحمت است. چنانچه در خواب ببينيد هوا گرم است و شما پنکه اي داريد که باد خنک مي زند موجبي براي خوشحالي و شادي به دست مي آوريد و در روزهاي آينده مسرور خواهيد شد ولي اگر ديديد هوا سرد است و پنکه شما کار مي کند، کسي براي شما دردسر و مزاحمت به وجود مي آورد. خانم ايتانوس مي گفت تمام چيزهايي که تمدن در اختيار نهاده اگر بجا و به موقع باشد در خواب خوب است و در غير اين صورت دردسر و زحمت و ناراحتي است که از آن جمله است پنکه. پنکه اي که خاموش باشد دلخوشي است و پنکه اي که نتوانيد آن را به کار بياندازيد زحمت و ناراحتي است که پيش مي آيد و گوياي تلاشي است که بايد در روزهاي آينده انجام دهيد.

1.4.111 پنهان شدن

لوک اويتنهاو مي گويد :

پنهان شدن : تشویش

پنهان کردن چیزی : نیات بد

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه خود را پنهان مى‏كنيد، بيانگر آشفتگى روحى شما است. اگر دخترى در خواب چيزى را پنهان كند، يعنى مورد اتهام ديگران قرار مى‏گيرد.

1.4.112 پنير

محمدبن سيرين گويد: پنير به خواب، اگر خشك باشد، مال اندك است كه از سفر حاصل شود بيننده را و پنيرتر، مال بسيار است، كه در حضر بدست آيد.

جابرمغربي گويد: پنير تر مال و نعمت است كه به آساني بيابد و پنير خشك سفري است با اندك منفعت. اگر كسي به خواب بيند نان با پنير ميخورد، دليل كه در سفري او را مالي اندك با غم و اندوه حاصل شود و بعضي از معبران گويند علتي بدو رسد، لكن زود خلاص شود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  همه چيزهايي که مايه مي گيرند تا قابل مصرف و خوردن شوند در خواب هاي ما رزق و روزي و معاش و مايه و وسيله زينت هستند. مانند ماست ، پنير، نان و برخي چيزهاي ديگر. پنير يکي از چيزهائي است که بايد به آن مايه زد تا درست شود و در خواب پنير را خشک مي بينيم يا تر.ابن سيرين نوشته پنير اگر خشک باشد و در خواب پنير خشک ببينيم مالي اندک و مختصر در جريان سفر به دست ما مي آيد و چنانچه پنير تر و تازه باشد پولي است که در محل خودمان و بدون تحمل رنج سفر حاصل مي شود. در نفايس الفنون تصريح شده که هر چه از شير فراهم مي شود در خواب هاي ما گوياي غم و اندوه است و پنير يکي از مشتقات شير است اما اين به نظر درست نمي آيد چون خود شير، شيره جان حيواني است حلال گوشت و چون گاو و گوسفند در خواب بد نيستند و هر يک به نحوي فراخي نعمت و روزي را نويد مي دهند شير هم خوب است و پنير نيز نمي تواند غم آفرين باشد. در همين نفيس الفنون آمده که ديدن شير حيوانات حلال گوشت در خواب خوب است و ديدن و خوردن شير حيوانات حرام گوشت بد است. به هر حال ديدن پنير در خواب نيکو است فقط بايد ديد چگونه عرضه مي شود و چطور مي بينيم. اگر پنير تر و تازه و قالبي سفيد در خواب ديديد که از دکاني خريداري کرديد يا کسي به شما داد پول زيادي نصيب شما مي شود يا سودي از دهنده پنير و يا شخص ديگري مي بريد. پنير له شده و خرده پنير دست مالي شده پولي است اندک و مختصر و مشکوک که معبران سنتي نوشته اند ازطريق غير مشروع به دست شما مي رسد که بعد ها يا بد نامي مي ورد يا موجب عذاب وجدان مي گردد. چنانچه در خواب ببينيد که پنير به ديگري مي دهيد از جانب شما کاري خير انجام مي گيرد که سودش به اشخاص مي رسد. اگر در خواب ديديد که پنير شما کرم گذاشته به شما خيانت مي شود که در نتيجه زيان مي بينيد. اگر پنيرشما را گربه خورد و گريخت زني حيله گر شما را فريب مي دهد و زيان مالي وارد مي آورد و اگر تکه اي پنير به گربه داديد مراقب باشيد که زني در صدد اغواي شما بر آمده است. ديدن پنير در خواب براي دختران و پسران جوان خوب است و بيشتر جنبه عاطفي و معنوي دارد تامالي.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پنير در خواب ، نشانة بدست آوردن ثروتي قابل توجه است . و لذت بردن از سرگرميهاي سالم .

2ـ خوردن پنير در خواب نشانة نااميد شدن و تحمل سختيهاي زندگي است .

 

هانس كورت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه در كارخانه‏هاى پنيرسازى كار مى‏كنيد، بيانگر داشتن لحظات شادى بخش است. اگر در خواب پنير فاسدى بخوريد، نشانه‏ى آن است كه بيمارى شما را تهديد مى‏كند.

1.4.113 پوتين

پوتين پاي افزاري است مستحکم که در راه پيمائي هاي سخت و طولاني به پا مي کنيم. معبران کهن در مورد انواع پاي افزارها مثل کفش، پوتين، چکمه، گيوه، و چيزهاي ديگر مطالبي نوشته اند که با زندگي ماشيني امروز که بسياري از مسائل تغيير جا يا تغيير شکل داده اند تطبيق نمي کند و درست به نظر نمي رسد. مثلا نوشته اند اگر کسي ببيند که پوتين يا کفش نو به پا دارد کنيزک تازه اي از بازار مي خرد که امروز نه کنيزک هست و نه بازار برده فروشان. با توجه به تعريف هائي که از خواب داريم که بيشتر يا همه آن ها از نظر علمي ثابت شده پوتين قدرت و توان جسمي و روحي مرد است که با آن مي تواند به جنگ مشکلات زندگي برود و راه هاي دشوار را در نوردد. اگر در خواب ديديد که پوتين مي پوشيد و بند هاي آن را گره مي زنيد و محکم مي کنيد به سفري پر تلاش و تقلا مي رويد يا تحولي در زندگي عادي شما پيدا مي شود که باز مستلزم فعاليت و پيگيري است و شما را به کاري بيشتر از گذشته وا مي دارد. اگر پوتين کهنه به پا داشتيد خواب شما مي گويد در انجام کاري که مي کنيد موفق نخواهيد بود يا اندوه و ملالي پيش مي آيد. همين حالت شديد تر است وقتي در خواب ببينيد که لباس نو و تميز پوشيده ايد اما پوتين يا کفش کهنه و مندرس به پا داريد. پوتين لنگه به لنگه و نا همرنگ اشتباه در انتخاب راه است(نه هدف) و يا اين است که کسي به شما خيانت ميکند که باز هم نتيجه هر دو نا بساماني است و خواب شما مي گويد فعلا از راهي که در پيش داريد باز گرديد و فکر کنيد و مدتي منتظر بمانيد تا راه بهتري بيابد. هدف خوب است راه مناسب نيست. پوتين از کسي گرفتن قبول تقويت و حمايت از جانب ديگران است و پوتين به کسي دادن کمک و ياري به ديگران است. پوتين خريدن نيازي را خبر ميدهد که به تقويت و حمايت و کمک ديگران داريد. اگر در خواب ببينيد که پوتين شما به پاي ديگران است فريب مي خوريدو محصولي را از دست مي دهيد. مالي که حاصل تلاش و کار شما بود. چنانچه خود شما پوتين متعلق به ديگري را پوشيده باشيد تعبير عکس اين است.

1.4.114 پوست

حضرت دانيال گويد:

پوست تن مردم درخواب، آرايش و كدخدائي مردم است.

 

محمدبن سيرين گويد:

اگر پوست مردم سترد مال و بركت است. اگر كسي پوست تن خود را برخاسته ديد، دليل كه سر و راز وي گشاده شود و مال او تلف شود. اگر پوست تن خود را كبود يا سياه ديد، دليل كه غمگين شود. اگر ديد پوست پايش روشن بود، دليل كه كارش خاسته شود.

 

ابراهيم كرماني گويد:

پوست جمله چهارپايان به خواب ديدن مال است و پوست شتر ميراث است از مردي بزرگ و پوست گوسفند، صاحب را روزي است. اگر پوست درخت سبز ديد، خداوندش روزه دار است. اگر ديد كه پوست از مسلوخ بازگردد، دليل كه از آن كس كه بدو منسوب است، مالي بستاند. اگر ديد سرائي بنا كرداز بهر پوست باز كردن، دليل كه اگر آن كس قصاب بود در سراي او ديوار نهند. اگر معلم بود، بر كودكان ستم كند.

 

جابرمغربي گويد:

اگر بيند كه پوست گاوي باز مي كرد، دليل كه آن كس شغلهاي كهن و چيزهاي تباه شده را به سلاح بازآورد و ازجهت پادشاهي ميانجي كند و چون اميران و بزرگان لشگر پادشاه خلاف كند در كارهاي بسيار.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پوست حيوانات در خواب مال است و دارائي مگر پوست شتر که به ميراث تعبير شده و پوست گوسفند که معاش است. اگر ديديد که بر پوست گوسفند فارغ و بي خيال نشسته ايد خواب شما مي گويد که معاشتان تا مدتي تامين مي شود و از اين جهت خيالي راحت خواهيد داشت. چنان چه ديديد که پوستي داريد يا لباسي پوشيده ايد و يا حتي به عنوان زينت به کار برده و مثلا براي حفاظت تشک هاي اتومبيلتان روي صندلي ها انداخته ايد و اين پوست متعلق به شتر است خواب شما خبر از يک ميراث مي دهد. کسي مي ميرد که مرده ريگ او به شما خواهد رسيد و اين بستگي به مقدار پوستي دارد که در خواب مي بينيد. اگر ديديد که فرشي بزرگ از پوست شتر داريد يا تمام صندلي هاي اتومبيلتان را با پوست شتر پوشانده ايد ميراث بزرگي به شما مي رسد و اگر اين پوست کوچک بود چيز قابل توجهي نصيب شما نمي شود. اگر در خواب ديديد که گوسفندي ذبح شده و شما مشغول کندن پوست آن حيوان هستيد نشان آن است که از يک نفر که نسبتي با شما دارد سود مي بريد و بهره مند مي شويد و بهتر است اگر پوستي که مي کنيد مقداري گوشت هم به آن چسبيده باشد که اين پول به مصرف معاش شما مي رسد و به بيننده خواب امنيت و فراغ خاطر مي بخشد. اما پوست بدن خود انسان به نوشته ابن سيرين چيزهائي است که داريد و به آن ها مي باليد و فخر مي فروشيد و بزرگي خود را منوط به وجود آن چيزها مي انگاريد. مانند خانه، اتومبيل، ويلا، حساب بانکي، سهام کارخانه ها و جواهرات و غيره . چنانچه در خواب ديديد که پوست بدنتان سالم و خوب است و نقصي در آن نيست، ( مثل خالکوبي، زگيل، و پيسي و زخم) خواب شما از آينده اي نه چندان دور خبر مي دهد که پول دار و متنعم خواهيد شد و به خيلي چيزها که آرزو داريد خواهيد رسيد. چنانچه در عالم خواب پوست بدن شخص ديگري را سالم و خوش رنگ مشاهده کرديد که به نظرتان خوب و بي نقص آمد و آن چه ديگران دارند مجذوب مي شويد و احيانا حسد مي ورزيد. اگر قسمتي از پوست بدنتان بيرون و بقيه پوشيده بود رازي از شما فاش مي شود. اگر در حمام بوديد و دلاک چرک زيادي از بدن شما گرفت که لوله لوله روي پوستتان ديديد خواب شما مي گويد که خرج شما زياد مي شود و هزينه زندگيتان بالا مي رود. اگر در خواب ديديد که پوست بخشي از بدنتان متورم و کبود شده اندوهي براي شما مي رسد و چنانچه ديديد پوستتان زرد شده خواب شما از يک بيماري خبر مي دهد.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه پوستتان زرد است، يعنى مسأله‏اى موجب ترس شما شده است. اگر در خواب پوست نرمى را لمس كنيد، يعنى با جديت به انجام كارهايتان مى‏پردازيد. كندن پوست حيوانات، نشانه‏ى خوشبختى است. اگر از پوست حيوانات طبلى درست كنيد، نشانگر شنيدن اخبار مهم است. اگر در خواب ببينيد كه پوست حيوانات را جايى آويزان يا پهن كرده‏ايد، بيانگر داشتن اوقات خوش و دلنشين است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

مشاهده‏ى پوست حيوانات در خواب، بيانگر آن است كه در اثر انجام كارى به ثروت مى‏رسيد. ديدن پوست ميوه در خواب، به اين معنا است كه از انجام كارهاى سخت خسته شده و به دنبال جايى آرام براى استراحت مى‏گرديد.

1.4.115 پوست ميوه

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پوست ميوه در خواب ، نشانة تلاش براي رهايي از مسئوليت است و جستجو براي يافتن محيطي ديگر كه سرشار از فراغت است .

1.4.116 پوستين

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي در خواب بيند كه پوستين پوشيده بود و وقت زمستان بود، دليل است كه چيزي به وي رسد جهت وجه معيشت او. اگر در وقت تابستان بود، همين دليل كند، ليكن سرانجام غمناك شود.

ابراهيم كرماني گويد: اگر ديد پوستين سمور پوشيده داشت، دليل كه زني توانگر خواهد. اگر پوستين روباه از نو پوشيده داشت، دليل زني كه خواهد توانگر و پارسا، ليكن فريبنده و حيله گر است. اگر بيند پوستين خرگوش پوشيده است، دليل كه زني بدكار خواهد. اگر ديد پوستين سنجاب پوشيده داشت، دليل كه زني ناسازگار خواهد. اگر ديد پوستين گربه پوشيده بود. دليل كه زني خوبروي به زني خواهد و دزد و بي امانت است. اگر ديد پوستين موش پوشيده داشت، دليل كه زني پليد به زني خواهد. اگر ديد كه پوستين وي دريده يا سوخته يا ضايع شده، دليل بر غم و اندوه است.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پوستين تا حدودي احکام پوست را دارد فقط در حيوانات مختلف فرق مي کند. پوستين محافظ بدن است در مقابل سرما ولي اگر تابستان پوستين بپوشيم کاري نه فقط بيهوده بلکه قابل تمسخر انجام داده ايم که مردم حق دارند به ما بخندند. در خواب نيز تقريبا همين تاويل را دارد. چنانچه در خواب ببينيد که پوستين پوشيده ايد اگر در فصل باشد امنيت و آسودگي خيال است و چنانچه غير فصل باشد به زحمت مي افتيد. پوستين پوشيدن در غير فصل واکنش بي اعتمادي شما است نسبت به موقعيتي که داريد. چه کاسب باشيد و چه کارمند، به هر حال احساس تزلزل مي کنيد و پوشيدن پوستين در غير فصل اين معني را مي رساند. چنانچه در خواب ببينيد که پوستين از پوست شتر پوشيده ايد ميراثي به شما مي رسد و از اين رهگذر صاحب ثروت مي شويد و اگر ديديد که پوستيني از پوست گوسفند داريد معاش شما تامين مي گردد. پوست روباه گوياي زني است زيبا ولي مکار و مزور. داشتن پوستيني از پوست روباه يا هر نوع پوست روباه که به لباس افزوده شده باشد زني است زيبا و حيله گر که در کار شما نيرنگ به کار مي برد و فريب تان مي دهد و به دنبال خويش مي کشد. اين تعبير براي زن و مرد يکسان است. اما پوستين سمور زني است توانگر چنانچه زني در خواب ببينيد که پالتوئي از پوست سمور پوشيده از جانب زني مال دار و متمول حمايت مي شود. خرگوش زني است متلون و بد عمل و پوست و پوستين خرگوش هم از چنين زني خبر مي دهد که خوب است از او دوري کنيد. پوست گربه معرف زني است بي امانت و دزد که نمي توانيد نه بر او متکي باشيد و نه به او اعتماد کنيد. پوستين پلنگ و يوز پلنگ و ديگر درندگان تيره گربه سانان معرف زني نجيب و با شخصيت و مال دار است. چنانچه در خواب ببينيد پوستيني سوراخ شده ياسوخته داريد غمي براي شما مي رسد و پوستين کثيف و چرک و متعفن از يک بيماري پر خرج خبر مي دهد.

1.4.117 پوشاک

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن لباسهايي كثيف و مندرس در خواب ، نشانة آن است كه ديگران براي آسيب رساندن به شما نيرنگ   مي زنند ، بايد مراقب تماسهاي خود با بيگانگان باشيد .

2ـ اگر زني در خواب لباسهايش را كثيف و مندرس ببيند ، علامت آن است كه اگر در تماسهاي خود با ديگران مراقب نباشد دامنش لكه دار خواهد شد . ديدن لباس نو و پاكيزه در خواب ، نشانة سعادت است .

3ـ اگر خواب ببينيد لباسهاي فراواني  داريد ، نشانة آن است كه براي گذراندن زندگي محتاج خواهيد شد . اگر فرد جواني چنين خوابي ببيند ، علامت آن است كه در آينده با اميدها و نااميديهاي فراوان مواجه خواهد  شد .

1.4.118 پول

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پول در خواب خوب نيست همان قدر که به چشم عده اي در بيداري خوب است. در بيداري داشتن پول زياد هم موجب رفاه است و هم علتي براي نشان دادن تشخص و بزرگي اما در خواب درست عکس اين است و داشتن پول چه اندک و چه بسيار نشان ابتلا و گرفتاري از نوع کثيف آن است. پول خرد و سکه غم و غصه کوچک است از آن نوع که روزانه براي ما پيش مي آيد و چه بسا شب هنگام فراموش مي کنيم ولي پول به طور کلي نشان دهنده ناراحتي هائي است که پيش مي آيد و زندگي انسان را زشت و نامطلوب مي کند. در مورد مسکوک طلا به حرف (ط) کلمه طلا مراجعه کنيد. اينجا فقط سکه هاي رايج و اسکناس مورد نظر است که مجموعا پول مي شناسيم. چنان چه در خواب ببينيد که مقدار زيادي پول مقابل خود ريخته ايد و سرگرم شمارش آن هستيد خواب شما مي گويد که در آينده گرفتاري هائي براي شما پيش مي آيد. چنان چه از کسي پولي گرفتيد آن شخص براي شما دردسر درست مي کند و اگر خودتان به کسي پول داديد شما براي او ناراحتي هائي را به وجود مي آوريد که شايد خودتان هم نمي خواستيد. روي هم رفته پول و چرک و ابتلا و بد بختي است و اگر در کتاب هاي تعبير چيز ديگري جز اين نوشته شده باشد به نظر من درست نيست چون آن چه در اين کتاب آمده غير از نقل قول ها همه مبتني بر تجربه است. چه شخصي و چه تجربيات ديگران که موثق و معتمد هستند و بودند. براي مثال اين خواب را نقل مي کنم که نمونه خوبي براي اثبات نظر بالا است. دو نفر دوست قديمي يک ملک مشاع داشتند. اين باغ بزرگي بود که از يک ضلع به مزارع شهريار کرج متصل مي شد. موردي پيش آمد که يکي از دو رفيق قديمي و شريک ملکي که خويشاوندي هم داشتند تصميم گرفت سهم خودش را بفروشد. خريدار حاظر نبود ملک مشاع را بخرد. در مورد تفکيک هم مشکلات ثبتي وجود داشت. قرار شد يکي از دو دوست صميمي سهم دوست ديگر را بخرد و بعد يک جا به خريدار سوم بفروشد. بر سر همين بين دو دوست و دو شريک و دو خويشاوند اختلاف افتاد و دعوا شد و کارشان به نزاع خانوادگي رسيد. شبي يکي از آن ها در خواب ديد که دوست و شريکش که حالا با هم قهر بودند و به خانه او آمده و يک صندوق پول آورده که فلاني بيا اين پول را بگير و سهم خودت را به من بده. صبح کسي که خواب ديده بود خواب خود را براي خانم آتيانوس تعريف کرد و تعبير خواست. او گفت (دوستت به تو تهمت مي زند و گرفتاري بزرگي براي تو به وجود مي آورد) سه روز بعد اتومبيل مسروقه را در مدخل باغي متعلق به همان مرد بيننده خواب يافتند و او را که صاحب باغ بود به اتهام سرقت اتومبيل و همه چيزهائي که در آن بوده بازداشت کردند. سه چهار ماه طول کشيد تا او توانست ثابت کند که دزد اتومبيل نيست و اصلا دزد نمي تواند باشد. در اين فاصله مجبور شد سهم باغش را هم به شريکش بفروشد. سال بعد که سرو صدا ها خوابيد و موضوع تقريبا فراموش شده بود آشکار شد که شريکش اين توطئه را ترتيب داده و به وسيله پسرش اتومبيلي را دزديده و در مدخل باغ او گذاشته بودند. هدف از نقل اين ماجرا اين است که بدانيم پول نشان ابتلا و گرفتاري است و تعبيري که خانم آتيانوس يوناني کرد چه قدر درست و دقيق بود.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پول در خواب، بيانگر آن است كه به خاطر موضوعى مجبور به پول خرج كردن مى‏شويد. ديدن پول خارجى در خواب، نشانه‏ى موفقيت در كارهاى خطرناك است و پيدا كردن پول در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه در مقابل مشكلات مقاومت مى‏كنيد. گم كردن پول در خواب، نشانه‏ى بدشانسى در انجام يكى از كارهايتان است. اگر خواب ببينيد كسى براى شما حواله‏اى پولى فرستاده، يعنى هديه‏اى دريافت خواهيد كرد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر در خواب پول پيدا كنيد ، علامت آن است كه در مقابل نگراني اندك ، شادماني فراواني خواهيد داشت .

2ـ اگر خواب ببينيد به كسي پول مي پردازيد ، علامت آن است كه دچار بدبختي خواهيد شد .

3ـ اگر خواب ببينيد سكه هاي طلا از كسيب مي گيريد ، علامت آن است كه به خوشبختي بزرگي دست خواهيد يافت ، و لذتهاي بسياري از زندگي خود خواهيد برد .

4ـ اگر در خواب پول گم كنيد ، نشانة آن است كه در محيط خانوادگي اوقات ناخوشايندي تجربه خواهيد كرد .

5ـ اگر در خواب پول خود را بشماريد و ببينيد مقداري از آن كم است ، علامت آن است كه در پرداخت قسطهاي خود درمانده خواهيد شد .

6ـ اگر خواب ببينيد از جايي پول مي دزديد ، نشانة آن است كه در آستانة وضعيت خطرناكي قرار گرقته ايد . بايد بيشتر مراقب اعمال خود باشيد .

7ـ اگر خواب ببينيد پول پس انداز مي كنيد ، علامت آن است كه به ثروت و آسايش دست خواهيد يافت .

8ـ اگر خواب ببينيد پول مي خوريد ، نشانة آن است كه در آينده فرد پول پرستي خواهيد شد .

9ـ اگر خواب ببينيد به جستجوي مقداري پول هستيد ، علامت آن است كه شادماني و خوشبختي روي خوش به شما نشان خواهد داد .

10ـ اگر خواب ببينيد مقداري پول پيدا كرده ايد و زني جوان ادعاي مالكيت آن را مي كند ، نشانة آن است كه در اثر مداخلة يكي از دوستان در كارهاي شما ، زيان سختي خواهيد ديد .

1.4.119 پول تقلبي

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پول تقلبي در خواب ، نشانة آن است كه با فردي متمول و بي شخصيت دست به گريبان خواهيد شد .

2ـ اگر خواب ببينيد از كسي پول تقلبي مي گيريد ، يا به كسي پول تقلبي مي دهيد ، يا آن را خرج مي كنيد ، نشانة افتادن به دام شر و نكبت است .

1.4.120 پول خرد

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پول خرد در خواب ، نشانة انجام كارهايي مشقت بار و سخت است و همچنين نارضايتي دوستان از شما

2ـ گم كردن پول خرد در خواب ، نشانة شكست خوردن و تسليم حرف ديگران شدن است .

3ـ پيدا كردن پول خرد در خواب ، نشانة پيشرفتن اميدها و آرزوهاي شما به شكل دلخواه است .

4ـ شمردن پول خرد در خواب ، نشانة انضباط و صرفه جويي شما در زندگي است .

1.4.121 پولاد

دیدن پولاد در خواب بسیار خوب است و نشانهی سلامتی و قوی شدن است.

 

1.4.122 پونز

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پونز در خواب، نشان‏دهنده آن است كه با اطرافيانتان دچار مشكل مى‏شويد. اگر زنى در خواب مشغول استفاده از پونز باشد، بيانگر آن است كه بر توطئه دشمنان غلبه پيدا مى‏كند و اگر هنگام استفاده از پونز دست خود را زخمى كند، يعنى دست به كارهاى ناشايست مى‏زند.

1.4.123 پهلو

محمدبن سيرين گويد:

پهلو در خواب زن است. اگر بيند پهلوي چپ او آماس كرده بود، دليل كه زن و كنيزك او هر دو آبستن شوند. اگر بيند پهلوي او سرخ شده بود و پاره گوشت خون آلود از پهلوي او بيفتاد، دليل كه زن او بچه بي هنگام بيفكند. اگر بيند هر دو دست بر پهلو نهاده، دليل كه وي را غمي سخت رسد.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر كسي به خواب ديد استخوان پهلوي او شكسته است، دليل كه از پدر يا مادر يا عيال، وي را غم و اندوه رسد. اگر بيند پوست پهلوي چپ وي جدا شد و بيفتاد، دليل كه مال و عيالش هر دو تلف شوند. اگر بيند هر دو پهلوي او زرد شده، دليل كه عيالش رنجور شود. اگر بيند پهلوي او سوراخ شده و از آن گوري بيفتاد، دليل كه او را فرزندي عالم آيد و پارسا. اگر بيند هر دو پهلوي او فراهم آمد، دليل كه وي را غم و اندوه رسد. اگر بيند پهلوي وي قوي و بزرگ شده، دليل بود بر درستي دين و قوت عيال او. اگر بيند پهلوي وي كوچك و ضعيف بود تاويلش به خلاف اين است كه گفتيم.

 

جابرمغربي گويد:

پهلوها در خواب، دليل بر زنان است، زيرا كه زنان از پهلوي مردان افريده شده اند. پس هر خير و شر كه در پهلو بيند، تاويل آن بر زنان بازگردد. اگر بيند او را پهلوهاي بسيار بود، دليل كه به قدر آن زنان و كنيزان واصل شود. اگر بيند از پهلوي او ماري بيرون آمد، دليل كه او را فرزندي آيد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پهلو در خواب بر پنج وجه است.

اول: زن،

دوم: دختر،

سوم: كنيزك،

چهارم: خادم،

پنجم: پيرزني كه در خانه است.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پهلو در خواب هاي ما زن است. ابن سيرين پهلو را زن تعبير کرده و در نفايس الفنون نيز به تصريح ذکر گرديده که پهلو زن و به خصوص همسر مرد است. اگر در خواب ديديد که پهلوي شما درد مي کند، در صورتي که در بيداري درد پهلو نداشته باشيد، از جانب همسرتان آزردگي پيدا مي کنيد و چنانچه اين خواب را يک خانم ببيند، زني از بستگان شوهرش او را مي آزارد و موجب کدورت خاطرش مي شود. مثل خواهر شوهر يا مادر شوهر و يا خاله و عمه شوهر. اگر ديديد که در خواب پهلوي شما متورم شده همسرتان يک اندوه و ناراحتي پنهاني دارد که فاش نمي کند و خواب شما مي گويد که جستجو کنيد و کدورت او را رفع نماييد. اگر ديديد که بر پهلوي شما چيزي روئيده مانند زگيل يا غده احتمالا صاحب فرزند مي شويد. اگر جواني ببيند که دست بر پهلوي خود نهاده ازدواج مي کند. اگر دختري ببيند که پهلوي خود را گرفته زن يا دختري به او حسد مي ورزد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر در خواب تنها پهلوي شيئي را ببينيد ، نشانة آن است كه فردي در مقابل پيشنهادات صادقانة شما با بي تفاوتي و سردي برخورد خواهد كرد .

2ـ اگر خواب ببينيد پهلوي شما درد مي كند ، نشانة آن است كه دشواريهاي زندگي كاسة صبر شما را لبريز خواهد كرد .

3ـ اگر خواب ببينيد پهلوي چاق و گوشتالود داريد ، نشانة آن است كه در خواستگاري از يك دختر توفيق خواهيد يافت .

1.4.124 پي

محمد بن سيرين گويد: پي در خواب، جمع كننده حال و كار او است. اگر به خواب بيند كه پي بر اندام او خشك شد يا يكي است، دليل كه دوستي كه جمع كننده كار وحال او بود، از او غائب شود، يا از دنيا رحلت كند. اگر بيند پي ها بر تن او خشك شدند، دليل كه از دوستان مفارقت جويد. ابراهيم كرماني گويد: پي هاي تن، دليل بر خويشان و اهل بيت است. اگر بيند پي هاي او درشت و قوي بودند، دليل كه خويشان و اهل بيت او بدحال و ضعيف شود.

1.4.125 پياده روي

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب، در مكانى زيبا مشغول قدم زدن باشيد، بيانگر آن است كه ثروتى به دست مى‏آوريد. اگر خواب ببينيد هنگام شب مشغول پياده‏روى هستيد، به اين معنا است كه به اهداف خود نمى‏رسيد.

1.4.126 پياز

ابراهيم كرماني گويد:

پياز در خواب مال حرام است و سخن ناخوش و زشت، و اگر بيننده خواب مصلح و مستور است، به جهد خود را از خوردن حرام رفع كند. اگر بيننده خواب مصلح نباشد، دليل كه مال حرام جمع كند و پيوسته در وي سخنان زشت گويند، خاصه چون پياز سرخ است. اگر پياز پخته خورد، دليل كه سرانجام از حرام خوردن توبه كند و به خداي تعالي بازگردد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پياز در خواب خوردن بر سه وجه است.

اول: مال حرام،

دوم: غيبت و سخن زشت.

سوم: پشيماني در كارها.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

پياز اشتها انگيز است اما دهان را بدبو مي کند و تا چند ساعت بوي بد آن در دهان باقي مي ماند. سخنان نسنجيده اي که گاه مي گوييم و بعد به زشتي آن توجه پيدا مي کنيم و سخناني که به ناحق پشت سر اين و آن مي زنيم که خودمان مي دانيم درست نيست در خواب هاي ما به شکل پياز ظاهر مي شوند. برخي از معبران نوشته اند پياز از يک طرف فراخي روزي و نعمت است و از سويي ديگر خوردن مال حرام. اگر در خواب ببينيم که پياز خام مي خوريم در روزهاي آينده سخني زشت و نابجا خواهيم گفت که بعد موجب شرمندگي خودمان خواهد شد. اگر در خواب ديديم که مقداري زياد پياز داريم خواب ما گوياي آنست که چيزهايي به دست مي آوريم که از نظر مالي در کارهاي ما گشايشي به وجود مي آورد. از امام جعفر صادق عليه السلام نقل کرده اند که خوردن پياز در خواب يا خوردن مال حرام است، يا به زبان آوردن سخن زشت و نابجا يا پشيماني و ندامت است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن مقداري پياز در خواب ، علامت آن است كه افرادي با بغض و حسد به موفقيت شما خواهند نگريست .

2ـ خوردن پياز در خواب ، علامت غلبه بر تمام مخالفان است .

3ـ ديدن پياز رسيده در خواب ، علامت آن است كه در حرفة شما آنقدر رقابت وجود خواهد داشت كه امور را جالب توجه جلوه بدهد .

4ـ ديدن پياز پخته در خواب ، نشانة كسب منافع اندك از طريق شغل و حرفه است .

5ـ اگر خواب ببينيد به هنگام پوست كندن پياز از چشمهايتان اشك سرازير مي شود ، علامت آن است كه رقبا شما را شكست خواهند داد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پياز قرمز در خواب، نشانه‏ى نوميدى است. خوردن پياز در خواب، بيانگر موفقيت در انجام كارهايتان است.

1.4.127 پياله

محمدبن سيرين گويد:

پياله در خواب كنيزك است، كه با وي عشرت و طرب كند. اگر بيند از پياله آب يا گلاب مي خورد، دليل كه با كنيزكي به حلال جمع شود و از وي فرزند مصلح بياورد. اگر بيند كه آن گلاب يا آب از پياله بريخت، دليل كه فرزند وي بميرد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پياله در خواب بر دو وجه است.

اول: كنيزك.

دوم: خادم.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 نوشته اند که پياله کنيزک است ولي پياله نماينده سهم و بخشي است از همه چيزهايي که نصيب ما مي شود يا بايد بشود و انتظار آن را داريم. پياله کوچک سهم کم و پياله بزرگ بخش زيادي است که به چنگ ما مي افتد. چنانچه در خواب ببينيد که پياله اي در دست داريد خواب شما گوياي اين است که چشم به راه بهروزي از چيزي هستيد. اگر کارمند باشيد ترفيع و اضافه حقوق و پاداش مي طلبيد و اگر کاسب باشيد سود مي خواهيد. پياله نماينده سهمي است که به شما مي دهند. پياله پر توفيق است. پياله خالي بي نصيبي است. پياله شکسته غم است و پياله نقره فريب و نير نگ است. پياله آهني استحکام است. پياله چيني ظرافت است. پياله شيشه اي شکنندگي و بي اعتباري در کارهاست. پياله ملامين و پلاستيکي خوشدلي واهي است و خويشتن را به سراب اميدوار نگه داشتن.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب پياله‏ى عشاء ربانى را ديديد، يعنى موضوعى شما را بسيار ناراحت مى‏كند و اگر در خواب پياله‏ى عشاء ربانى را شكسته ديديد، بيانگر آن است كه در انجام كارهايتان اعتماد به نفش كافى را نداريد.  

1.4.128 پيام

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد كسى براى شما پيغامى مى‏فرستند، بيانگر اتفاقات خوشايند در زندگيتان است. اگر در خواب، شما براى كسى پيامى فرستاديد، به اين معنا است كه براى مدتى دچار مشكل مى‏شويد.

 

اچ ميلر مى‏گويد:

اگر در خواب تلگرافى به دستتان رسيد، نشان‏دهنده‏ى آن است كه اوقات خوشى را پيش رو داريد.

1.4.129 پيامک

مولف گويد:

ديدن پيامک در خواب نشانه خبر است:

اگر نوشته پيامک به رنگ زرد بود خبر از تصادف و بيماري مي دهد.

 

1.4.130 پيانو

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پيانو در خواب نشان جاه طلبي و تفاخر بيننده خواب است به خصوص اگر پيانو کوک نباشد و صدايي ناخوشايند از آن شنيده شود. اگر کسي در خواب ببيند که پيانويي در خانه دارد، در صورتي که نواختن در کار پيانو نباشد، بايد در آينده نزديک از قبول و انجام کارهايي که در شان و قدرت او نيست خودداري کند چون با شکست مفتضحانه اي رو به رو مي شود. اگر کسي در خواب ببيند که ديگري براي او پيانو مي نوازد و پيانو صدايي خوش و گوشنواز ندارد گوياي اينست که در آينده او را به دروغ مي ستايند يا خبرهاي دلخوش کننده و واهي به او مي دهند. اگر نوازنده پيانو ديده نشود زني به او خيانت مي کند و دروغ مي گويد و اگر ديده شود و مرد باشد با شخصي رياکار و مزور و دروغگو رو به رو مي گردد و چنانچه صدايي خوش از پيانو شنيده شود مدح و ستايش او را مي گويند و او باور مي کند و گول مي خورد، بي آن که واقعا شايستگي آن ستايش را داشته باشد. اگر در خواب ببينيم که ما براي ديگران پيانو مي نوازيم در حالي که اهل نواختن پيانو نباشيم دروغي بزرگ مي گوييم که در آن مي مانيم و سر زبان ها مي افتيم و درباره ما حرف مي زنند و بد مي گويند. به هر حال پيانو در خواب سمبول جاه طلبي و مفاخره است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پيانو در خواب ، علامت روبرو شدن با موقعيتي نشاط آور است .

2ـ شنيدن نواي خيال انگيز پيانو در خواب ، علامت تندرستي و موفقيت است .

3ـ شنيدن موسيقي ناهنجاري كه به وسيلة پيانو نواخته مي شود ، علامت آن است كه زندگي فراز و نشيبهايي بسيار خواهد داشت كه بايد با آنها دست و پنجه نرم كنيد .

4ـ شنيدن موسيقي غمگين و حزن انگيزي كه با پيانو نواخته مي شود ، نشانة شنيدن خبرهاي اندوهبار است .

5ـ اگر خواب ببينيد پيانويي شكسته و خراب داريد ، نشانة آن است كه از كارهاي خود رضايت خاطر نخواهيد داشت و از شكست دوستان خود نيز رنج خواهيد برد .

6ـ ديدن پيانوي قديمي در خواب ، نشانة آن است كه به پند و اندرزهاي باارزش ديگران توجهي نخواهيد كرد .

7ـ اگر دختري خواب ببيند قطعه اي شاد با پيانو اجرا مي كند ، علامت آن است كه دوستي كه نسبت به او بي تفاوت است روزي شيفتة او خواهد شد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه پيانو خريدارى كرده‏ايد، به اين معنا است كه شما در زندگى انسان موفقى هستيد. اگر در خواب مشغول نواختن پيانو باشيد، بيانگر آن است كه كار اشتباهى را انجام مى‏دهيد.

1.4.131 پيپ

منوچهر مطيعي تهراني گويد: پيپ وسيله اي براي تدخين است که ما در فارسي به آن چپق مي گوييم. تمام وسايل تدخين تعابيري مشابه دارند مگر سيگار که اندکي فرق مي کند که به جاي خود گفته مي شود. اگر کشنده پيپ باشيم و در خواب پيپ ببينيم تعبير خاصي ندارد چون در بيداري وسيله دست ماست ولي اگر کشنده پيپ نباشيم و پيپ در خواب ببينيم کدورت و ملال خاطر است به اندازه دودي که از پيپ بر مي خيزد و به چشم و دهان و بيني ما مي رود. اگر کسي به ما پيپ داد از جانب او آزردگي مي يابيم و اگر ما به کسي پيپ تعارف کرديم از سوي ما رنجيده خاطر مي گردد. داشتن پيپ در کيف مخصوص يا در جيب اختفاي غم و اندوه است از نظر ديگران. اگر در خواب ديديم پيپ ما گمشده و به دنبال آن مي گرديم کاري هست که نمي خواهيم انجام دهيم ولي تظاهر مي کنيم و خود را سرگرم نشان مي دهيم و اين مورد در روزهاي آينده براي بيننده خواب پيش مي آيد.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

مشاهده‏ى پيپ در خواب، نشانه‏ى آشنايى با افراد جديد است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب يك پيپ قديمى ببينيد، يعنى دچار زيان مالى خواهيد شد. كشيدن پيپ در خواب، بيانگر آن است كه يكى از دوستان قديميتان را مى‏بينيد.

1.4.132 پيت

منوچهر مطيعي تهراني گويد: توقعات کوچک و متعدد ما از زندگي که وجود و عدمشان بي تاثير است در خواب هاي ما به شکل پيت ظاهر مي شوند و بيشتر به تعداد. پيت سوراخ شده گوياي تلاش بيهوده اي است که انجام مي دهيم و به نتيجه مطلوب نمي رسيم.

1.4.133 پيچ

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب پيچ ببينيد، بيانگر انجام كارهاى مشكل است. اگر در خواب پيچ زنگ‏زده‏اى را ديديد، يعنى در انجام يكى از كارهايتان دچار شكست مى‏شويد كه باعث ناراحتى شما مى‏گردد.

1.4.134 پيچک

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب ببينيد پيچكى روى درختى روييده است، بيانگر سود مالى است. مشاهده‏ى پيچك خشك شده در خواب، نشانه‏ى آن است كه از موضوعى ناراحت مى‏شويد.

 

ليلا برايت مى‏گويد:

ديدن پيچك در خواب، بيانگر موفقيت در انجام كارها است. اگر در خواب پيچكى بر روى ديوار ببينيد، نشانه‏ى آن است كه به حرف‏هاى خود پايبند هستيد.

1.4.135 پيچ و خم

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه در كوچه‏هاى پر پيچ و خم قدم مى‏زنيد، يعنى براى مدتى مشكلات گريبان گيرتان مى‏شود. اگر در خواب پيچ و خم شاخه‏هاى درختان را ببينيد نشانه‏ى به دست آوردن ثروت و داشتن اوقات خوش است.

1.4.136 پيدا کردن

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه چيزى را پيدا مى‏كنيد، نشانه‏ى آن است كه بايد در كارها تلاش بيشترى بكنيد تا به موفقيت برسيد.

1.4.137 پيراهن

حضرت دانيال گويد:

پيراهن سفيد در خواب ديدن، مرد است و بعضي از معبران گويند: پيراهن زن است و دليل حال و كار او است در كسب معيشت. اگر بيند پيراهن نو و فراخ پوشيده است، دليل است بر صلاح كار و نيكوئي احوال. اگر بيند پاره اي از پيراهن او دريده است، تاويلش ميانه است درنيكي و بدي. اگر بيند پيراهن وي كهن و چركين است، دليل كه درويشي و بيچارگي و رنج و غم بدو رسد و هرچند پيراهن را كهنه تر و دريده تر بيند، بلا مصيبت و بيمش بيشتر است، كه خداوند خواب هلاك شود. اگر كس بند پادشاه او را پيراهن خود داد و پوشيد، دليل كه پادشاهي از وي بستاند.

 

ابراهيم كرماني گويد:

اگر كسي بيند پيراهن نو پوشيده است، دليل كه به ظاهر نيكو است و به باطن بد. اگر بيند پيراهن و شلوارش جمله چركين است و كهن، دليل كه اگر توانگر است، درويش شود و در غم و اندوه گرفتار شود.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند كه پيراهن نو و فراخ پوشيده داشت، دليل كه عيش بر وي فراخ شود. اگر بيند پيراهن تنگ است، دليل كه عيش بر وي تنگ گردد. اگر ديد پيراهن او دريده است، دليل كه رازش آشكار شود. اگر ديد پيراهن بي گريبان است بي آستين و يك درز است پوشيده، دليل كه اجلش نزديك باشد. اگر بيند پيراهن دراز داشت، دليل كه كارش بد شود و مرادش برآيد. اگر بيند گريبان پيراهن از پي دريده است، دليل كه او را به دروغ تهمت نهند. اگر بيند پيراهن به كسي داد و آن كس پيراهن را به وي فرو ماليد، دليل كه بي غم شود و او را بشارت رسد. اگر بيند پيراهن خون الود در دست داشت، دليل كه هميشه غمگين باشد. اگر بيند پيراهن دريده پوشيده، دليل كه كارش پراكنده شود و رازش آشكار شود.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پيراهن در خواب، چون نو و فراخ است، دليلش بر شش وجه است.

اول: ديدن مردم.

دوم: ستروعفاف.

سوم: عيش خوش.

چهارم: رياست.

پنجم: آرامش و خرمي وآسايش.

ششم: بشارت.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

کوششي که ما براي حفظ حيثيت و آبروي خويش يه عمل مي آوريم در خواب هاي ما به صورت پيراهن و پيراهني که خودمان بر تن داريم ظاهر مي شود و چگونگي پيراهني که پوشيده ايم موقعيت اجتماعي ما را نشان مي دهد. اگر در خواب ببينيم که پيراهني نو و تميز و شيک به تن داريم خواب ما مي گويد موقعيت اجتماعي خوبي خواهيم داشت و درباره ما به نيکي ياد مي کنند و چنان چه ببينيم که پيراهني چرک و کثيف و پاره يا وصله دار پوشيده ايم گوياي آن است که موقعيت مناسبي در اجتماع خويش نداريم و ديگران به ما وقعي نمي نهند و سخنان ما را به پشيزي نمي خرند. برخي از معبران پيراهن مرد را زن تعبير کرده اند. اگر بيننده خواب ببيند که در عالم خواب پيراهني نو از پارچه گران بها پوشيده نشان آن است که وضع خوبي خواهد يافت. به نوشته ابن سيرين هر چه کهنگي و کثافت پيراهن و پوسيدگي آن بيشتر باشد غم و غصه بزرگتر و بلا و مصيبت حتمي تر است. چنان چه در خواب مشاهده کنيم کسي پيراهن نو به ما هديه کرد يا به تن ما پوشاند يک نفر خدمتي بزرگ در حق ما مي کند که تاثير زيادي دارد و احتمالا مسير زندگيمان را تغيير مي دهد. دريدگي در قسمت جلوي پيراهن افشاي راز است. براي خانم ها پيراهن محبوبيت و عزتي است که در خانواده و نزد شوهر خويش دارند. چنان چه در خواب ببينيد که کسي پيراهني به شما داد که از گرفتن آن خوشحال شده ايد خبري خوش دريافت مي کنيد و اگر آن پيراهن را نپسنديد غمي به شما مي رسد که زياد تعيين کننده نيست درصورتي که پيراهن را نپوشيد. اگر در خواب ببينيد که پيراهني را پشت و رو پوشيده ايد مورد شماتت و سرزنش قرار مي گيريد. اگر ديديد که پيراهني را وارونه به تن کرده ايد کاري عبث و بيهوده انجام مي دهيد که مجبور مي شويد تمام رشته ها را پنبه کنيد و مجددا همان عمل را به نحو ديگري انجام دهيد. از امام جعفر صادق _ ع _ روايت مي کنند که پيراهن در صورتي که نو و متناسب با بدن باشد بزرگي، خرمي و بشارت است.

 

لوک اويتنهاو مي گويد :

پیراهن

زیبا : آسایش مادی

خریدن آن : آینده ای خوش

سیاه : سوگ

سبز: آرزوی بر آورده شده

زرد : شما در میان

سفید : ازدواج

پاره پاره : دعوا

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ِـ اگر خواب ببينيد پيراهن بر تن مي كنيد ، نشانة آن است كه در اثر بي وفايي به معشوق ، او را از دست مي دهيد .

2ـ گم كردن پيراهن در خواب ، نشانة رسوا شدن در امور عاشقانه است .

3ـ ديدن پيراهن پاره در خواب ، نشانة قرار گرفتن در محيطهاي نامساعد و ناخوشايند است .

4ـ ديدن پيراهن كثيف در خواب ، نشانة ابتلا به بيماريهاي واگيردار است .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب ببينيد كه پيراهن خواب پوشيده‏ايد، نشانه‏ى وقوع پيشامدهاى ناگوار است. اگر خواب ببينيد كه پيراهنتان را مى‏شوريد، يعنى در يك جمع دوستانه قرار مى‏گيريد.اگر زنى خواب ببيند كه يك پيراهن مردانه به تن كرده، يعنى اقبال و شانس پيش روى او است.

1.4.138 پيرايه

محمدبن سيرين گويد: پيرايه در خواب، دليل بر مال و زينت زنان و كنيزان كند، بر قدر و قيمت پيرايه كه ديده است. ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند پيرايه وي اراسته است و به جواهر پوشيده است، دليل كه به قدر آن او را مال حلال حاصل شود. اگر بيند پيرايه او ضايع شد، دليل كه او را غم و اندوه رسد. اگر بيند پيرايه زنان داشت، دليل كه غمگين شود.

1.4.139 پير شدن

محمدبن سيرين گويد: اگر كسي به خواب ديدپير شده و محاسن او سفيد گشته، دليل كه عز و شرف يابد. اگر پيري مجهول بيند كه خرم و شادمان است، دليل كه از دوستي مرادهاي او برآيد و از غم برهد. اگر پيري معروف را بيند كه خرم و شاد است، دليل كه از او چيزي بدو رسد. اگر او را غمگين ديد، دليلش به خلاف اين است.

جابر مغربي گويد: اگر پيري بيند كه جوان شد، دليل كه در عز و بزرگي او نقصان باشد و در دنيا مغرور شود. اگر جواني يا كودكي بيند كه پيرشد، دليل كه عز و بزرگي يابد و به كار آخرت مشغول شود.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: اگر به خواب ديديد که پير شده ايد ارزش اجتماعي و احترام و عزت شما افزوده ميشود. چنانچه در خواب پير مردي ناشناس را ببينيد که با او حرف مي زنيد از دوستي به شما محبت مي شود و از جانب کسي بزرگواري و جوانمردي مي بينيد که انتظارش را نداريد و اين بهتر است اگر پيرمرد ناشناسي که مي بينيد سالم و خوشحال باشيد اما اگر پيرمرد ناشناسي را ملاقات کرديد که رنجور و نالان و گرفته بود از جانب کسي به شما غم و اندوه مي رسد که انتظارش را نداريد. اگر کسي که پير است در خواب ببيند که جوان شده به احترام و ارزش اجتماعي او لطمه وارد مي آيد و بي حرمت مي شود. اگر جواني ببيند که پير شده و موهايش سفيد گرديده نيکو است چون محترم مي شود. ديدن پيرزن ناشناس در خواب براي مردان خواب خوبي نيست و براي زنان بي تفاوت است.

لوک اويتنهاو مي گويد :

پیر زن : دعوا

پیر مرد: زندگی طولانی

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب آدم پيرى را ديديد، نشانه‏ى آن است كه شانس و اقبال در انتظار شما است. اگر خواب ببينيد كه پير شده‏ايد، نشانه‏ى موفقيت در انجام كارها است.

1.4.140 پيروزي

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر خواب بينيد كه در جنگى پيروز شده‏ايد، نشان‏دهنده‏ى رسيدن به موفقيت‏هاى كوتاه مدت است.

 

هانس كورت مى‏گويد:

پيروزى در انجام كارها، در خواب بيانگر آن است كه مقابل دشمنانتان ايستادگى مى‏كنيد.

1.4.141 پيسي

بيماري که بر اثر آن لکه هاي سپيد در بدن پديد آيد و آن را خلنگ وابلق و خالدارکند

 

محمد بن سيرين گويد:

پيسي در خواب، مال و توانگري است. اگر بيند تن او پيس شد، دليل كه به قدر آن مال و نعمت يابد و بعضي از معبران گويند: پيسي در خواب ميراث است.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

پيسي در خواب بر چهار وجه است.

اول: مال.

دوم: ميراث.

سوم: منفعت.

چهارم: پيش آمدن كار مشكل.

 

جابر مغربي گويد:

اگر بيند با مردي پيس او را صحبت بود، اگر آن مرد مصلح و مستور است، دليل كه او را منفعت آخرت بود. اگر آن مرد مفسد و بخيل است، دليل كه او را از حرام منفعتي رسد.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

چنانچه در خواب ببينيم که صورتمان لکه آورده و پيس شده است شرمگين مي شويم و رازي از ما فاش مي گردد که موجب خجلت و سرافکندگي ما مي گردد. اگر دست ما پيسي داشت کار زشتي مرتکب مي شويم که باز موجب خجلت مي شود. اين تعبير براي دست راست است. برخي از معبران نوشته اند پيسي در خواب ميراث است اما درست نيست و شرم و راز صحت دارد.

1.4.142 پيشاني

محمدبن سيرين گويد:

پيشاني در خواب، قدر و جاه است. زيرا كه موضع سجده باريتعالي است و بعضي گويند پيشاني، دليل بر فرزند است كه از اهل بيت او توانگر شود. اگر بيند بر پيشاني او نشاني بود، دليل كه خداوندش در پاك ديني و پرهيزكاري مشهور شود. اگر بيند كسي زخمي بر پيشاني او زد و خون روان شد، دليل كه قدر و جاهش زياده شود. اگر بيند پيشاني او كوچك شد، تاويلش به خلاف اين است. اگر ديد كه پيشاني او را حال خود بگشت، دليل كه زياني به وي رسد. اگر ديد بر پيشاني او مو رسته است، دليل كه وام دار شود. اگر ديد آن موي سرخ يا سفيد است، دليل كه وامش از جهت عيال است. اگر بيند پيشاني او آماس داشت، دليل كه مالش زياده شود. اگر ديد از پيشاني او مار يا كژدم يا چيزي ديگر بيرون آمد، دليل كه او را الم و رنج رسد.

 

جابر مغربي گويد:

اگر كسي ديد بر پيشاني يك چشم داشت، دليل كه به كار كدخدائي خود پندار شود. اگر ديد در پيشاني چشمهاي بسيار داشت، همين دليل كند، كه او را مصالح خود پنداري تمام است. اگر ديد بر پيشاني وي خطي سبز نوشته است، دليل كه او فرزندي آيد عالم و پارسا. اگر ديد بر پيشاني او آيه رحمت نوشته است، دليل كه عاقبت را محمود كند و مرگ او بر شهادت است. اگر بيند بر پيشاني او آيه عذاب نوشته است، دليل كه عاقبتش محمود نباشد و تاويلش به خلاف اين است.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پيشاني در خواب بر شش وجه است.

اول: جاه و قدر.

دوم: عز و بزرگي.

سوم: فرزند ثروتمند.

چهارم: معيشت محمود.

پنجم: ديانت.

ششم: جود و نيكي واحسان.

 

منوچهر مطيعي تهراني گويد:

 در محاورات روزمره زياد راجع به پيشاني صحبت مي شود. مثلا مي گويند (هر چه بر پيشانيش نوشته همان مي شود) يا (فلاني پيشانيش بلند است) يعني آدم خوشبخت و سعادتمندي است. از اين قبيل ضرب المثل هائي است که در همه آن ها پيشاني را نشانه بخت و سرنوشت شناخته اند. در خواب نيز پيشاني نشانه قدر و منزلت بيننده خواب است. ابن سيرين استدلال مي کند که چون پيشاني محل سجده حضرت باريتعالي است در بدن آدمي موضعي ارزشمند است.برخي از معبران مي گويند پيشاني فرزند است و برخي هم پيشاني را نماينده شانس و بخت بيننده خواب مي دانند که البته دومي درست است. چنان چه در خواب ببينيم پيشاني بلند و صاف و روشني داريم که هيچ خط يا لکه اي بر آن ديده نمي شود آينده اي روشن در پيش داريم و راهي هموار پيش روي ما قرار مي گيرد که بدون زحمت و به آساني پيش مي رويم. اگر بر پيشاني خود لکه اي از خون يا نشان ديگري که کراهت انگيز نباشد ديديم که در مقام و منزلت تا جائي پيش مي رويم و بزرگ مي شويم که انگشت نما مي گرديم و مردم همه درباره ما سخن مي گويند ولي اگر ديديد که پيشاني شما کوچک شده و منظره اي نا مطلوب و زشت پيدا کرده بايد نگران آينده باشيد. اگر ديديد که پيشاني شما شکل طبيعي خود را از دست داده زياني متوجه شما مي شود. اگر بر پيشاني موي رسته بود بيننده خواب وام دار و مقروض مي شود. اگر کسي در خواب ببيند که بر پيشانيش موي رنگين با رنگ هاي غير معمول روئيده خانواده اش چنان خرج گزافي بر او تحميل مي کند که مقروض و بدهکار مي شود. اگر کله يا زخم و يا زگيل زشت و کراهت انگيزي بر پيشاني بود بيننده خواب غمگين مي شود. اگر بر پيشاني شما چيزي نوشته بود که حتي نتوانستيد بخوانيد در آينده صاحب فرزندي سرنوشت ساز خواهيد شد.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

داشتن پيشانى زشت در خواب، نشان‏دهنده‏ى آن است كه مشكلات گريبان شما را خواهد گرفت. داشتن پيشانى صاف و زيبا در خواب، بيانگر موفقيت در انجام كارهاى شما است. بوسيدن پيشانى ديگران در خواب، به اين معنا است كه رفتار ناپسند شما باعث ناراحتى ديگران مى‏گردد.

1.4.143 پيشاني بند

مولف گويد:

ديدن پيشاني بند زرد دليل بر دندان درد و سر درد مي باشد

 

1.4.144 پيش بند

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پيش بند در خواب آبروست و داشتن آن مجاهده اي است که براي حفظ آبرو و حيثيت شخصي خود به عمل مي آوريم. اگر زني در خواب ببيند که پيش بند بسته موردي پيش مي آيد که ناگزير مي شود از خود دفاع کند و چنانچه مردي در خواب ببيند که پيش بند بسته اين معني را مي رساند که نگران موقعيت شغلي و اجتماعي خويش است و از خدشه دار شدن آبروي خود مي ترسد. اگر پيش بند لکه دار، سوخته يا کثيف بود به بيننده خواب تهمت و افترا مي زنند.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر زني خواب ببيند پيش بند كثيف و چروكيده است ، نشانة آن است كه در عشق شكست مي خورد و رقبا او را آزار مي دهند .

2ـ اگر دختري در خواب پيش بند سفيد و پر چين ببيند ، نشانة آن است كه بزودي ثروتمند خواهد شد .

3ـ اگر زني خواب ببيند مردي به پيش بند او خيره شده است ، علامت آن است كه خواستگاري با ملايمت به او حرفهايي عاشقانه خواهد زد .

4ـ اگر دختري خواب ببيند پيش بند بسته است ، نشانة آن است كه در آينده زندگيِ پر قراز و نشيبي خواهد داشت .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر مردى خواب ببيند كه پيشبند بسته است، نشانه‏ى آن است كه كارهاى سختى انجام مى‏دهد.

1.4.145 پيشخدمت

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پيشخدمت در خواب ، علامت آن است كه به لذات حقير تن خواهيد داد و پاكي درون خود را آلوده خواهيد ساخت .

2ـ اگر دختري خواب ببيند پيشخدمت رستوراني شده است ، علامت آن است كه عاشق مردي خوش گذران خواهد شد .

3ـ ديدن پيشخدمتي نامرتب و عصباني در خواب ، علامت آن است كه افرادي خود را به خانة شما دعوت خواهند كرد .

 

ليلا برايت مى‏گويد:

اگر در خواب خود را پيشخدمت دادگاه ببيند، نشانه‏ى انجام كارهاى بيهوده است. اگر در خواب با يك پيشخدمت دادگاه دعوا بگيرد، به اين معنا است كه در قبال انجام كارهاى خوب پاداشى به شما نمى‏دهند.

1.4.146 پيشرفت

آنلي بيتون مى‏گويد:

اگر در خواب مشاهده كنيد كه در شغلتان پيشرفت كرده‏ايد، يعنى به مقامات بالايى دست پيدا خواهيد كرد. اگر خواب ببينيد اطرافيانتان در كارهايشان پيشرفت كرده‏اند، به معنى آن است كه رابطه‏ى نزديك‏ترى با دوستانتان برقرار خواهيد كرد.

1.4.147 پيشواز

لوک اويتنهاو مي گويد :

پیشواز کردن مهمان ناخوانده

 

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد جمعي به پيشواز شما آمده اند ، علامت آن است كه ميان آشنايان و بيگانگان شهرتي به دست مي آوريد .

2ـ اگر خواب ببينيد خود به استقبال كسي مي رويد ، علامت آن است كه طبخ خونگرم سازش پذيري شما با ديگران ، جواز ورود شما به هر مكاني خواهد بود .

1.4.148 پيشه

محمدبن سيرين گويد: اگر بيند پيشه خود را رها كرد و به پيشه از آن بهتر مشغول شد، دليل كه كارش و حالش بهتر شود و در كسب و كار وي نيكي پديد آيد. اگر ديد كه پيشه هاي گوناگون همي كرد، اگر آن پيشه ها نيكو است، دليل بر خير و نيكوئي كار كند. اگر بد است، دليل بر شر و بدي است. اگر ديد بعضي از پيشه ها بد است و بعضي نيك، هر كدام قوي تر است حكم بدان كنند.

1.4.149 پيشي گرفتن

محمدبن سيرين گويد:

اگر ديد در كاري بر كسي پيشي گرفت از كارهاي دين، مثل عبادت يا حج و غزا و آن چه بدين ماند، دليل كه در آخرت رستگاري يابد و او را نزد خداي تعالي ثواب است. اگر از كسي بر كار دنيائي پيشي گرفت، دليل كه عز و اقبال و مال يابد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

 پيشي گرفتن درخواب در كارهاي خير و صلاح، دليل بر خير و صلاح دو جهاني است.

 اگر ديد پيشي گرفت در كار شر و فساد، دليل كند بر فساد دو جهاني.

1.4.150 پيغام رساندن

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد براي كسي پيغام مي بريد ، علامت آن است كه معاشراني خوب خواهيد داشت و در محيطي دور از اختلاف زندگي خواهيد كرد .

2ـ اگر زني خواب ببيند براي كسي پيغام مي فرستد ، نشانة آن است كه در اثر بي توجهي به خواسته هاي نامزد خود ، او را از دست مي دهد .

1.4.151 پيغمبري

حضرت دانيال گويد: اگر ديد كه او پيغمبري شد از جمله پيغمبران و خلق را به خدا مي خواند و راه توحيد همي نمود، دليل كه نخست به محنت و بلا گرفتار شود و بعد از آن بر دشمنان ظفر يابد. اگر ديد زاهد و مصلح شد، همين دليل كند، لكن محنت و بلاي وي در دنيا كمتر از آن بود. اگر ديد كه او محتشم و توانگر شد، نعمت دنيا بر وي فراخ شود، اما دين او تباه گردد.

ابراهيم كرماني گويد: اگر بيند نام وي متغير شد، چنانكه او را به نام نيك خواندند، چون محمد و محمود وسعيد و صالح و علي و مثل اين، دليل بود كه او را به ذكر خير و نيكي ياد سازند. اگر به خلاف اين ديد، مردمان وي را به شر و بدي ياد كنند. اگر بيند او پادشاه يا امير يا قاضي شد، دليل كه در شغل خويش عدل و انصاف نگاه دارد. اگر به خلاف اين بيند، دليل شر و بدي بود.

جابر مغربي گويد: اگر بيند از حال صلاح به فساد مبدل شد، دليل كند بر نجسي و ادباري. اگر به خلاف اين بيند، دليل شود بر سعد و اقبال دين و دنياي وي.

منوچهر مطيعي تهراني گويد: حکم کلي در خواب ديدن پيغمبران اين است که روياي انبيا و اوليا ميمنت و شگون دارد اما بيشتر منوط است به وضعي که خواب مي بينيم. اگر پيغمبري را خوشحال و مسرور ديديم نشان آنست که وضع بيننده خواب روز به روز بهتر مي شود و شرف و جاه و منزلت مي يابد. چنانچه آن پيغامبر يا ولي را غمگين و آزرده ديديم تعبير آن خلاف اولي است. روي هم رفته ديدن پيغمبران در خواب نيکو است.

يوسف نبي عليه السلام گويد:

دیدن پیغمبران دولت باشد

هرکه پیغمبررا در خواب بیند کاردین ودنیای وی نظام گیرد

 

اچ ميلر مى‏گويد:

ديدن پيامبران در خواب، بيانگر شنيدن اخبار مهم است.

1.4.152 پيکان

در خواب ديدن، مردي بزرگ و خطر بسيار است. اگر بيند كه پيكان تيز يافت يا كسي به وي بخشيد، دليل بر درستي كار كه بدو رسد.

جابر مغربي گويد: ديدن پيكان در خواب قوه است در سخني، كه بيننده خواب با خصم گويد: خاصه كه پيكانش پولاد و روشن بود. اگر شكسته يا زنگار گرفته بيند، تاويلش به خلاف اين است.

 

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ ديدن پيكان در خواب ، نشانة آن است كه دورة رنج و اندوه به پايان خواهد رسيد و شادماني و جشن و سفرهاي لذتبخش در پيش رو خواهيد داشت .

2ـ ديدن پيكان شكسته در خواب ، نشانة آن است كه به يأس و اندوه به علت شكست در عشق ، مبتلا خواهيد شد .

1.4.153 پيکر

محمدبن سيرين گويد: پيكر به خواب زن است. اگر بيند او پيكري است، دليل كه زن خواهد. اگر بيند پيكر از كسي به بها بخريد، دليل كه كنيزك بخرد. اگر بيند پيكري داشت و از وي ضايع شد يا از دست او بيفتاد و بشكست، دليل كه زن را طلاق دهد يا زنش از دنيا رحلت كند. اگر چهره پيكر خود را به صورت ديگر بيند، دليل كه احوالش بگردد بر آن هيات كه ديده. ابراهيم كرماني گويد: اگر پيكر خويش را به صورتي زشت بدل كرده بيند، حال او متغير گردد. اگر بيند كه به حال و صورت خود گرديد، دليل كه به حال خود و به سوي خدا بازآيد. اگر پيكر خويش را با شكوه بيند، دليل كه همه روي از او بگردانند و بر وي جفا كنند. جابر مغربي گويد: اگر كسي بيند پيكر آدمي با پيكر حيواني بدل همي كرد، دليل كه آن كس بد مذهب و دروغگو بود يا در صفات خداي تعالي چيزي گويد. اگر بيند كه پيكر كسي به گونه ديگر كه نه از جنس او بود بگشت، دليل كه بيننده را كار صعب پديد آيدد و در آن متحير بماند و صورت درخواب ديدن، مردي است كه بر خداي دروغ گويد.

1.4.154 پيکره

آنلي بيتون مى‏گويد:

ديدن پيكره، بيانگر جدايى از دوستان است.

 

1.4.155 پيک نيک

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد به پيك نيكي رفته ايد ، نشانة كسب لذت و موفقيت در زندگي است .

2ـ اگر خواب ببينيد ديگران به پيك نيك مي روند ، نشانة آن است كه به شادماني تمام و كمالي دست خواهيد يافت .

3ـ اگر خواب ببينيد به هنگام تفريح و خوش گذراني تندباد بساط شما را به هم مي ريزد ، نشانة آن است كه موقتأ در زندگي سود چنداني به دست نخواهيد آورد .

1.4.156 پيلور

اگر كسي بيند كه پيلوري همي كرد، دليل كه از آن كس خير و منفعت به هر كس برسد و نامش به نيكي در آن ديار منتشر شود.

 

1.4.157 پيمان

آنلي بيتون مى‏گويد:

1ـ اگر خواب ببينيد با كسي پيمان مي بنديد ، نشانة آن است كه ديگران از بي وفايي شما شكايت خواهند كرد و نامزدتان از شكستن عهدي كه با او بسته ايد .

2ـ اگر خواب ببينيد عهد و پيماني كه با ديگري بسته ايد ، مي شكنيد ، نشانة آن است كه با رفتار نادرست خود در وضعيت فاجعه آميزي قرار مي گيريد .

1.4.158 پيمانه

محمدبن سيرين گويد: پيمانه در خواب، نظام كار بود و انصاف است با مردمان، خاصه چون پيمانه راست است و بعضي گويند: پيمانه در خواب، ميانجي بود. اگر بيند كه پيمانه بِسِتُد يا كسي بدو داد، دليل كه راستي و انصاف كند در معامله و داد وستد به حق كند. اگر بيند كه پيمانه بشكست يا بسوخت، دليل كه خداوندش را بيم مرگ است. اگر بيند كه از پيمانه چيزي وزن مي كرد، اگر از اهل علم بود، دليل كه قاضي شود، اگر از اهل علم نباشد، دليل كه از بهر داوري به قاضي محتاج شود و به قول ديگر، پيمانه در خواب، مردي است راستگوي و منصف، كه داد مردمان دهد.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پيمانه ظرفي است براي اندازه گيري مايعات. منظور جام نيست. پيمانه نظام کار است که بر مبناي درست باشد چون خود پيمانه بر عدل است و ميزاني را که معين کرده اند مي دهد. عده اي از معبران مي گويند پيمانه در خواب ميانجي است و رابط براي صلح و آشتي يا معامله. اگر پيمانه در دست داشته باشيد خواب شما مي گويد که کارها را بر مبناي صحت و درستي انجام مي دهيد. شکستن پيمانه ناکامي است. پر بودن آن کامروايي.

1.4.159 پينه دوز

پينه دوز در خواب هاي ما به دو نوع ممکن است ديده شود. اول پينه دوز حشره اي است از قاب بالان که برعکس حشرات ديگر مفيد است و از آفات و شته درختان ميوه و گل تغذيه مي کند و حشره اي است مفيد و ديدنش در خواب تعبير دشمن ضعيف را ندارد. چنانچه اين حشره را در خواب ديديد روي سودي که مي رساند قياس خوب بکنيد و تعبير نيکو داشته باشيد. خدمتکار، يا کارمند يا حتي افراد ضعيف خانواده شما که نسبت به شما حسن نيت دارند ولي نمي توانند حسن نيت خود را نشان دهند و وفاداري خويش را ثابت کنند غالبا به صورت پينه دوز در خواب متجلي مي شوند. دوم پينه دوز کسي است که کفش هاي کهنه را تعمير و مرمت مي کند و واکس مي زند و ميخ مي کوبد. چنانچه در خواب ديديد که خودتان پينه دوزي مي کنيد بي ترديد خرابي هايي در کارهاي شما هست که خود بيشتر واقفيد و فرصتي پيش مي آيد که در آينده نه چندان دور به جبران بپردازيد. اگر ديديد که ديگري پينه دوزي مي کند و کفشي که در دست دارد متعلق به شماست کسي به ياري شما برخواهد خاست و کمکي به شما مي شود که نگراني هايتان را رفع مي کند.

منوچهر مطيعي تهراني گويد:  پينه دوز در خواب هاي ما به دو نوع ممکن است ديده شود. اول پينه دوز حشره اي است از قاب بالان که برعکس حشرات ديگر مفيد است و از آفات و شته درختان ميوه و گل تغذيه مي کند و حشره اي است مفيد و ديدنش در خواب تعبير دشمن ضعيف را ندارد. چنانچه اين حشره را در خواب ديديد روي سودي که مي رساند قياس خوب بکنيد و تعبير نيکو داشته باشيد. خدمتکار، يا کارمند يا حتي افراد ضعيف خانواده شما که نسبت به شما حسن نيت دارند ولي نمي توانند حسن نيت خود را نشان دهند و وفاداري خويش را ثابت کنند غالبا به صورت پينه دوز در خواب متجلي مي شوند. دوم پينه دوز کسي است که کفش هاي کهنه را تعمير و مرمت مي کند و واکس مي زند و ميخ مي کوبد. چنانچه در خواب ديديد که خودتان پينه دوزي مي کنيد بي ترديد خرابي هايي در کارهاي شما هست که خود بيشتر واقفيد و فرصتي پيش مي آيد که در آينده نه چندان دور به جبران بپردازيد. اگر ديديد که ديگري پينه دوزي مي کند و کفشي که در دست دارد متعلق به شماست کسي به ياري شما برخواهد خاست و کمکي به شما مي شود که نگراني هايتان را رفع مي کند.

1.4.160 پيه خوردن

محمدبن سيرين گويد:

اگر كسي به خواب ديد پيه خورد، دليل كه خير و منفعت و فراخي يابد. اگر بيند پيه گوسفند داشت و مي خورد، دليل است به قدر آن وي را مال حلال آيد. اگر بيند كه پيه جانوري مي خورد و گوشت او حلال است، دليل كه مال حلال يابد.

 

حضرت امام جعفر صادق فرمايد:

ديدن پيه در خواب بر سه وجه باشد.

اول: نعمت و فراواني.

دوم: مال و منفعت.

سوم: گشايش كارهاي بسته.

 

التماس دعا


موضوعات مرتبط : تعبیرخواب کامل(اختصاصی), حرف پ, ,


تعداد صفحات : 1
صفحه قبل 1 صفحه بعد


sj114
تمامي حقوق اين وبسايت براي مؤسسه قرآنی مردمی سراج دهلران محفوظ است.هرگونه کپي برداري بدون ذکر منبع شرعاحرام وپيگردقانوني دارد.


Copyright © 2013. All rights reserved
مؤسسه قرآني مردمي سراج دهلران , www.sj114.ir